Bursa Büyükşehir Belediyesi Projeleri

ULAŞIM

arazi yolu1

Arazi yolları düzenleniyor

Merkezde asfaltlama çalışmaları yoğun şekilde devam ederken kırsal üretim potansiyeli yüksek olan mahallerde arazi yollarına da çeki düzen getiriliyor. Yolların yeniden düzenlenmesiyle çiftçilerin tarlalarına ulaşmasındaki sorunlar ortadan kaldırılıyor.

kar mücadele1

Karla kesintisiz mücadele

Bütünşehir uygulamasının ardından tüm ilçelerde karla mücadele çalışması başlatan Büyükşehir Belediyesi, kar nedeniyle kapanan köy yollarını ulaşıma açtı.

çiçek

Yeni park ve rekreasyon alanları

Yeni Büyükşehir yasasının ardından ilçelerdeki 10 bin metrekare alanın üzerindeki parkların sorumluluğunu da üzerine alan Büyükşehir Belediyesi, tüm ilçelere yeni park ve rekreasyon alanları kazandırmak için çalışmalara başladı.

17226_EAG_0424_201406271329

Sinekle kesintisiz mücadele

Dünya Sağlık Örgütü’nün tavsiyeleri ve iç hukuk sisteminin talimatları gereği ilaçlama hizmetini tek elden yürüten Büyükşehir Belediyesi, Harmancık’ta da sinekle mücadele çalışmalarını başlattı.

son resimler 064

Mahallelere giriş tabelası ve meydan saati

Mahalle muhtarlıklarından gelen talepler doğrultusunda mahalle meydanlarına dekoratif meydan saatleri montajı yapılıyor. Artık Büyükşehir Belediyesi’nin birer mahallesi olan tüm köylerin girişlerine tek tip tabelalar monte ediliyor.

vagon

Yerli vagonlarla %50 tasarruf

Büyükşehir Belediyesi’nin Belediyesi’nin 60 adet vagon ve 12 adet tramvay alımı için yaptığı ihaleyi Durmazlar firması kazanırken, yerli üretim sayesinde yaklaşık 302 milyon TL Bursa’nın kasasında kalmış oldu. Yerli tramvayların ardından Bursa’da üretilen yerli hafif raylı sistem araçlarından 2’si Burulaş’ta saha testlerine başladı.

hakan_aydin_uludag (16)

Yeni teleferik – Otellere ulaştı

1955 yılında projelendirilen ve 1963 yılında çalışmaya başlayan teleferik, proje kapsamında baştan sona modernize edilerek, Teferrüç-Uludağ Oteller Bölgesi arası ulaşıma açıldı.

teleferik gökdere1

Teferrüç – Gökdere

Yenilenen yüzüyle Oteller Bölgesine kadar uzanan Teleferiğin, Teferrüç İstasyonu’ndan Setbaşı İstasyonu, Gökdere İstasyonu ve Gökdere Kent Parkı İstasyonu ile kent merkezine indirilmesi yönündeki proje çalışmaları devam ediyor.

teleferik meydanı

Teleferik meydanı

Yeni teleferiğin Oteller Bölgesi’ne ulaşmasıyla birlikte yaya ve araç trafiğinin daha da arttığı Teferrüç’e yapılacak meydan düzenleme çalışması trafik akışını da düzene sokacak.

uludag

Uludağ projeleri

Uludağ’ın yılın 12 ayı kullanılan bir cazibe merkezi haline getirilmesi için kongre merkezi, otopark, günü birlik tesisler ve spor tesisi projeleri hazırlanırken, uygulama için Bakanlık’tan yetki bekleniyor.

Bursaray Kestel Hattı

Kestel – Üniversite arasında artık aktarmasız olarak yolculuk yapılabilirken, Kestel’den Emek istikametine gidecek vatandaşlar ise Arabayatağı ya da Acemler istasyonunda aktarma yapabilecek. Yolcu yoğunluğuna göre ilerleyen süreçte Kestel – Emek arasında da aktarmasız seferlerin başlaması gündeme gelecek.

Tramvay ve metro vagonu alımı

Büyükşehir Belediyesi’nin 60 adet vagon ve 12 adet tramvay alımı için yaptığı ihaleyi Durmazlar firması kazanırken, yerli üretim sayesinde yaklaşık 302 milyon TL Bursa’nın kasasında kalmış oldu. Yerli tramvayların ardından Bursa’da üretilen yerli hafif raylı sistem araçlarından 2’si Burulaş’ta saha testlerine başladı.

tramvay hatları

T3 tramvay hattı

Cumhuriyet Caddesi- Gökdere-İncirli Caddesi-Tayyareci Mehmet Ali Caddesi- Selçukbey Caddesi-Siteler hattı ile Yıldırım’da ulaşıma alternatif çözüm üretiliyor

30 metre 2

Çelebi Mehmet Bulvarı

Kent içi ulaşıma nefes aldırmak amacıyla projelendirilen Çelebi Mehmet Bulvarı’nın Yıldırım etabıyla ilgili kamulaştırma veyıkım çalışmaları devam ediyor.

Demirtaş Kavşağı

Büyükşehir Belediyesi, Yakın Doğu Çevre Yolu’nun Demirtaş sapağında yer alan trafik ışıklarını kaldırarak yerine Bursa’nın en büyük köprülü kavşağını inşa etti. 80 bin metrekarelik alana konuşlandırılan, 8 kol ve 4 ana akstan oluşan 5 kilometre uzunluğundaki kavşak, bölge trafiğine nefes aldırdı.  

ESENEVLER KOPRULU KAVSAGI HAVA NISAN 2013

Esenevler köprülü kavşağı

BursaRay Kestel hattı kapsamında projelendirilen Esenevler Köprülü Kavşağı ile Ankara Yolu üzerindeki trafik kesintisiz hale geldi.

mimar sinan bulvarı (8)

Mimar Sinan Bulvarı

Ankara Yolu’na paralel olarak projelendirilen ve Prof. Tezok Caddesi’ni Eflak Caddesi ile Erikli Mahallesi’ne bağlayan 1,5 kilometre uzunluğundaki Mimar Sinan Bulvarı hizmete açıldı. Geliş ve gidişleri 3 şerit, 2,5 metrelik de yaya yollarından oluşan projede, yolun gidiş ve geliş güzergahlarında farklı kot oluşumundan dolayı orta refüjde 950 metre uzunluğunda ortalama 2 metre yüksekliğinde betonarme istinat duvarı yapıldı.

nostaljik tramvay

Nostaljik tramvay Davutkadı hattı

Cumhuriyet Caddesi tramvay hattının Dökümhane hamamı önüne kadar uzatılmasıyla bölge halkı tarihi çarşı ve hanlar bölgesine konforlu bir şekilde ulaşma imkanı buldu.

DSC_3161

Davutkadı Dağyolu Caddesi

Bursa’da genişletilmesi 20 yıldır konuşulan Davutkadı ile Zümrütevler arasındaki Dağ Yolu Caddesi, kamulaştırma ve yıkımların ardından bölge trafiğine nefes aldırdı.

teleferik yol

Yeni mahalle Piremir yolu

Kent merkezinden teleferiğe ulaşımı daha da kolaylaştırmak amacıyla projelendirilen Yenimahalle Piremir yolu hizmete açıldı. Yeni yolun hizmete açılmasıyla birlikte Askeri Lise binaları arasından geçen virajlı yolda yaşanan trafik sıkışıklığı da ortadan kalkmış oldu.

teleferik itfaiye arası

Teleferik–İtfaiye arası yol ve köprü düzenleme

Teleferiğin hizmete açılmasıyla yaya ve araç trafiğinin arttığı teleferiğe sorunsuz ulaşım için Teleferik itfaiye arasında yol ve köprü düzeleme çalışması yapıldı.

Bağlaraltı – 75. yıl 2. Cadde

Bağlaraltı Mahallesi ile 75. Yıl Mahallelerini birbirine bağlayan 2. Caddenin ilk etabı tamamlanarak hizmete açılırken, yolun ikinci etabındaki çalışmalar hızla sürüyor.

IMG_1564

Köklü Cadde

11 Eylül Bulvarı ile Vatan Caddesi’ni birbirine bağlayan Köklü Caddenin Zafer ve Atıcılar Mahallelerine uzanan bölümünde kamulaştırma ve yıkım çalışmaları devam ediyor.

DSC_3144

Çiçek Caddesi

Zümrütevler Mah. Çiçek Caddesi hem yol genişletme çalışmaları, hem de düzenlenen yaya kaldırımları ile daha güvenli bir hale geldi.

vişne caddesi (9)

Vişne Caddesi

Bebe konfeksiyon sektöründe faaliyet gösteren çok sayıda firmanın bulunması nedeniyle kent dışından çok sayıda iş adamının da yoğun olarak kullandığı yaklaşık 2 kilometre uzunluğundaki cadde üzerinde kalan 19 bina kamulaştırılarak yıkımı tamamlandı. Cadde üzerinde asfaltlamanın yanında bordür, tretuvar düzenleme ve aydınlatma çalışmalarıyla modern bir görünüm kazandı.

karlıdağ cd

Karlıdağ Caddesi

Yoğun yaya ve araç trafiğinin bulunduğu Karlıdağ Caddesi, yol genişletme ve tretuvar düzenleme çalışmaları ile daha güvenli hale geldi.

EFLAK CADDESI

Eflak Caddesi

Büyükşehir Belediyesi, Mimar Sinan Bulvarı’nı Otosansit’e, oradan da Kestel’e kadar uzatmayı hedefleyen proje kapsamında Eflak Caddesi üzerinde bulunan iki binanın yıkımını tamamladı.

derya caddesi2

Derya Caddesi

Yakın Doğu Çevre yolu ile 30 metrelik yolu birbirine bağlayan Millet Mahallesi Derya Caddesi üzerinde kalan 5 bina kamulaştırılıp, yıkılarak Yıldırım bölgesine nefes aldıracak bir bulvar daha açılmış oldu.

tayyareci mehmet ali cadda

Tayyareci Mehmet Ali Caddesi Çevre Düzenleme

Yaya ve araç trafiğinin yoğun olduğu Tayyareci Mehmet Ali Caddesi üzerindeki binalara yapılacak cephe sağlıklaştırma çalışmaları ile cadde Yıldırım’ın en prestijli bölgelerinden biri olacak.

karapınar dere kenarı (4)

Karapınar Dokuzgözler çevre düzenleme

Karapınar Dokuzgözler Mevkii’nde dere kenarındaki alanlar çevre düzenleme çalışmaları ile bölge halkının buluşma noktası olacak.

dalyan sokak1

Dalyan Sokak

Değirmenlikızık Mahallesi Dalyan Sokağı ikiye bölen derenin üzeri kapatılarak yol daha geniş ve güvenli hale getirildi.

DSC_3246

Bayır sokak

Davutdede Mahallesi Bayır Sokak devamında dört sokağın kesiştiği noktada kalan bina kamulaştırılarak yıkıldı.

baruthane

Tayyareci Mehmet Ali – Baruthane Caddesi

Tayyareci Mehmet Ali Caddesi ile Eğitim Caddesi’ni birbirine dikine bağlayan Baruthane Caddesi üzerindeki binalar kamulaştırılarak yıkım planına alındı.

IMG_4705

Mimar Sinan caddesi

Mimar Sinan Bulvarı ile Ankara Yolu’nu birbirine bağlayan Mimar Sinan Caddesi üzerinde kalan beş parselden kamulaştırılan 2’si üzerindeki binalar yıkıldı.

guneycevreyolu

Güney Çevre yolu

Kent merkezinden geçen Ankara yolunun trafik yüklerini azaltmak amacıyla planlanan Güney Çevre Yoluna ilişkin proje çalışmaları devam ediyor.

DSC_3288

Doğu Yakın Çevre yolu düzenleniyor, genişletiliyor

Yakın Doğu Çevre Yolu üzerinde yapılan yaya kaldırımı, orta refüj ve tretuvar düzenlemeleriyle yol hem yayalar hem de araçlar için daha güvenli hale geldi. Ova tarafında oluşturulan 15 m.lik yeşil bantta ağaçlandırma yapılacak.

çevre yolu köprüleri

Çevre Yolu düzenleniyor, köprüler yenileniyor

Mevcut Ankara yolunun tek alternatifi olan Yakın Doğu Çevre Yolu üzerine yaptırılan üst geçitlerle yol yayalar için daha güvenli hale geldi.

CUMALIKIZIK KOPRUSU EYLUL 2012 (3)

6 yılda 56 kilometre yeni yol

İlçe merkezinin yanı sıra Yıldırım sınırlarında kalan köylerde 52 kilometresi asfalt, 4 kilometresi sathi kaplama olmak üzere toplam 56 kilometrelik yeni yol ve yol genişletme çalışması yapıldı.

yesil

Yeşil tüp geçidi

Yeşil tüp geçidi bakım onarım çalışmalarının yanında duvarlarına yapılan motif süslemeleriyle daha estetik bir görünüm kazandı.

emirsulatntupgecidi

Emirsultan tüp geçidi

Bursa’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden Emirsultan semtinin daha yaşanılır hale gelmesi ve bu bölgede yıllardır yaşanan trafik sıkışıklığının giderilmesi amacıyla başlatılan kentsel dönüşüm projesinde en zorlu bölüm tamamlandı. Proje kapsamında inşaatı tamamlanan 200 metre uzunluğundaki tüp geçit araç trafiğine açılırken, Doyuran Caddesi üzerindeki tüp geçidin iç duvarları Türk ve Osmanlı motiflerinin bulunduğu rölyeflerle süslendi.

EMIRSULTAN OTOPARKI (3)

Emirsultan otoparkı

Emirsultan Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yaptırılan yeraltı otoparkı sayesinde bölgedeki parklanma sorunu ortadan kaldırıldı.

P_R_ARABAYATAĞI.dgn

Metro ve Tramvay otoparkları

Davutdede, Arabayatağı ve Cumalıkızık Bursaray istasyonlarının yakınlarına planlanan bölge otoparkları sayesinde vatandaşlar özel araçları yerine Bursaray ile kent merkezine ulaşabilecek.

ankara yolu çevre cephe düzenleme

Ankara yolu cephe düzenleme

Enerji hatlarının yeraltına alınması ve tretuvar düzenlemeleri ile daha sağlıklı hale gelen Ankara Yolu, cephe düzenleme çalışmaları ile daha modern bir görünüm kazanacak.

Fırat Anık (5330066) - Hacıvat

Ankara yolu köprüleri

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Bursaray Kestel Hattı inşaatı kapsamında yeniden yapılan Hacivat, Balıklı ve Deliçay, köprülerinin ulaşıma açılmasıyla Ankara Yolu’nda kesintisiz ulaşım başladı. Estetik korkuluklarıyla dikkat çeken köprüler, ışıklandırma çalışmasıyla geceleri de Yıldırım’a ayrı bir değer katıyor.

21436_YHG_8001_201603091424

Değirmenönü Karapınar köprüleri

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Yıldırım İlçesi’nde Deliçay üzerinde yaptırılan ve Değirmenönü ile Karapınar mahallelerini birbirine bağlayan ‘Dostluk Köprüsü’ törenle hizmete açıldı.

Kaplıkaya Köprüsü Siteler’den Bağlaraltı’na geçiş

Yıldırım’da Mesken ve Erikli bölgelerini birbirine bağlayacak Kaplıkaya Köprüsü’nde proje tamamlandı.

c_ copy

Emirsultan Derebahçe viyadük

Emirsultan’dan Yıldırım Dağ Yolu Caddesine bağlanan yolun Derebahçe mevkiinde yaşanan trafik sorunu bölgeye yapılacak viyadük ile çözülecek.

köprü yenileme çalışmaları (2)

Samanlı ismetiye köprüsü

Bursa Büyükşehir Belediyesi, ağır tonajlı araç yoğunluğu nedeniyle yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya olan ve Samanlı ile İsmetiye Mahalleleri’ni birbirine bağlayan Göl Kanalı üzerindeki köprüyü yeniledi.

CUMALIKIZIK KOPRUSU ACILIS SUBAT 2013 (2)

Cumalıkızık köprüleri

Bursa Büyükşehir Belediyesi, sel sularının yıktığı ve araçların dere içinden geçmek zorunda kaldığı Cumalıkızık ile Otosansit arasındaki iki köprüyü yenileyerek, yeniden trafiğe açtı.

gok

Gökdere Üzeri Eğitim Vadisi Köprüsü ve Eski Gemlik Bağlantı Yolu

Çelebi Mehmet Bulvarı’nın Yıldırım etabındaki bölümünde çalışmalar devam ederken, yolun Gökdere üzerinden geçişi için 2 adet köprü yapıldı. Büyükşehir Belediyesi tarafından, Bursa’nın daha rahat ulaşılabilir bir kent olması hedefiyle gerçekleştirilen çalışmalardan biri olan Gökdere Üzeri Eğitim Vadisi Köprüsü ve Eski Gemlik Bağlantı Yolu, trafiğe açıldı.

ihtisas kavşağı yeni luplar (4)

Kavşaklar ve kavşak bağlantı yolları

Devam eden kavşak inşaatlarının yanında mevcut kavşaklarda da sağlıklaştırma çalışmaları sürüyor. Bu kapsamda Yüksek İhtisas Kavşağı üzerine oluşturulan dönüş lupları ile trafikteki araç yığılmalarının önüne geçildi.

mimar sinan bulvarı üst geçidi

Mimar Sinan-Arabayatağı-ETBA yaya üst geçitleri

Mimar Sinan, Arabayatağı, ET-BA, Değirmenönü, Çevik Kuvvet önü, Otosansit, Hacıvat-Şirinevler ve Işıklar Askeri Lisesi üstgeçitleri ile trafik artık yayalar için de güvenli hale geliyor.

etba

Etbalık cazibe merkezi

Karapınar Mevkiinde bulunan Et Balık Kurumuna ait tesisler, Bursa Ticaret Borsası ve Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde kaldırılacak. Bölge cazibe merkezi olarak Yıldırım’a kazandırılacak.

Vakıf botanik parkı

Bursaspor Vakıfköy Tesisleri’nin karşısında bulunan yaklaşık 300 bin metrekarelik alan botanik park olarak Yıldırım’a kazandırılıyor.

London_Eye_Twilight_April_2006

Gökdere kent parkı

Gökdere çevresindeki yaklaşık 220.000 metrekare alanı kapsayan Gökdere Kent Parkı, anfi tiyatro, restoranlar, dinlenme alanları, kafeteryalar ve yeşil alanları ile Yıldırım’ın yeni cazibe merkezi olacak.

SAĞLIK PARKI (2)

Mimar sinan sağlık parkı

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yaklaşık 21 bin metrekarelik alana yaptırılan Mimar Sinan Sağlık Parkı, hizmete açıldı.

YAVUZSELIM PARKI ACILIS EKIM 2012 (1)

Yavuz Selim parkı

Özellikle halkın dinlenebileceği, çocukları oyun oynayabileceği alanlar üretmek amacıyla kamulaştırma başta olmak üzere her yöntemi deneyen Büyükşehir Belediyesi, Yavuzselim Mahallesi’ndeki BUSKİ’ye ait su deposunun bulunduğu alanı parka dönüştürdü.

152 EVLER PARKI HAZIRAN 2013 (1)

152 evler parkı

Bursa’nın ‘yeşil’ kimliğini yeniden kazanması için her semte parklar ve yeşil alanlar kazandıran Büyükşehir Belediyesi, Yıldırım İlçesi’ne bağlı 152 Evler Mahallesi’nde de BUSKİ’ye ait su deposunun bulunduğu alanı park haline getirerek vatandaşların kullanımına sundu.

gokkusagi parkı

Gökkuşağı parkı

Daha önce şantiye binaları ile bölgeye yakışmayan spor tesislerinin bulunduğu alan ayrıcalıklı bir park olarak bölgeye kazandırıldı.

75. YIL PARKI ACILIS OCAK 2014 (2)

75. Yıl parkı

Bursa´nın yeşil kimliğini tekrar kazanması için her semte parklar ve yeşil alanlar kazandıran Büyükşehir Belediyesi, yapılaşmanın yoğun olduğu Yıldırım´da oluşturulan 75. Yıl Parkı´nı da kullanıma açtı.

eğitim parkı

Eğitim mahallesi parkı

Büyükşehir Belediyesi, yapılaşmanın yoğun olduğu Eğitim Mahallesi’nde bulunan su deposunun yanındaki alanı da park ve yeşil alan olarak halkın kullanımına sundu.

gökdere bulvarı

Gökdere bulvarı cephe sağlıklaştırma

Gökdere Bulvarı’na cepheli binalar, cephe sağlıklaştırma çalışmaları ile eski ve bakımsız görüntüden kurtuldu.

şirinevler parkı2

Şirinevler meydanı

Şirinevler Camii önünde bulunan alan düzenleme çalışmalarının ardından meydan olarak bölgeye kazandırıldı.

MALTEPE PARKI OCAK 2011 (1)

Maltepe Parkı

Yapılaşmanın yoğun olduğu tüm bölgelere halkın nefes alabileceği parklar kazandıran Büyükşehir Belediyesi, Maltepe Parkı’nı halkın kullanımına açtı.

NAMAZGAH PARKI ACILIS OCAK 2014 (3)

Açık namazgah parkı

Osmanlı ordularının seferlere gidiş ve gelişlerde ibadet ettiği tarihi namazgah ile Sofi Mehmet Efendi Camii’nin de içinde bulunduğu Namazgah Parkı, Büyükşehir Belediyesi tarafından yenilenerek tekrar hizmete açıldı.

değirmenönü mah. şantiye  park (3)

Değirmenönü park spor rekreasyon alanı

Değirmenönü Mahallesi’ndeki şantiye alanı ayrıcalıklı bir park ve rekreasyon alanı olarak bölgeye kazandırılacak.

karapınar atlı spor tesisleri (1)

Karapınar atlı spor tesisi

Boşaltılan atlı spor kulübü alanı park ve rekreasyon alanı olarak düzenlenecek.

loj1

Ertuğrulgazi Kentsel dönüşümü

Ertuğrulgazi Mahallesi’nde yer alan Büyükşehir bloklarını yenileyerek Yıldırım İlçesi’ne değer kattı. Bölgedeki dönüşüm kapsamında; Huzurevi altında bulunan ve artık eskiyerek çürüğe çıkan Büyükşehir Belediyesi lojmanları yıkılarak, 2 yıllık süre içerisinde yeniden yapıldı.

ulus meydan

Ulus mahallesine modern meydan

Bursa Büyükşehir Belediyesi, yoğun ve çarpık yapılaşma nedeniyle park ve sosyal donatı alanından yoksun olan Ulus Mahallesi’ne mahalle konağı ve meydan kazandırdı.

cinarönu2

Çınarönü mahalle konağı ve meydanı

Çınarönü Mahallesi’ne yapılan mahalle konağı ile vatandaşlar birçok hizmete tek merkezden ulaşırken bölge aynı zamanda meydana kavuşmuş oldu.

fidyekızık hizmet binası

Fidyekızık Mahallesi hizmet binası

Daha önce Fidyekızık Konağını restore ederek hizmete açan Büyükşehir Belediyesi, modern hizmet binası ve meydan düzenlemesi ile Fidyekızık’a değer katacak.

değirmen

Değirmenlikızık mahallesi hizmet binası

Mahalle konakları ile her semte değer katan Büyükşehir Belediyesi Değirmenlikızık Mahallesi’ne de hizmet binası kazandırıyor.

DSC_3257

Yavuzselim meydanı

Yavuzselim Mahallesi’nde yol ortasında kalan 4 katlı bina kamulaştırılıp yıkıldıktan sonra bölge ferah bir meydana kavuşmuş oldu.

arabayatağı meydanı (2)

Arabayatağı meydan çalışması

Bursa’nın en eski mahallelerinden Arabayatağı’na modern bir meydan kazandırma çalışmaları kapsamında cami müştemilatı olarak kullanılan binalar yıkılırken, rekreasyon çalışmalarına önümüzdeki günlerde başlanacak.  

fidyekızık cami meydan

Fidyekızık camii çevre düzenlemesi

Fidyekızık Camii çevresine yapılacak çevre düzenlemesi ile mahalle ayrıcalıklı bir meydana kavuşacak.

yıldırım kamulaştırma

Kamulaştırma çalışmaları

Yıldırım İlçesi’nde başta ulaşım ve sosyal donatı alanlarının oluşturulması amacıyla bugüne kadar 32 milyon TL. lik kamulaştırma tamamlanırken, 21 milyon TL. lik kamulaştırma devam ediyor. İlçede bugüne kadar yaklaşık 40 milyon TL‘lik kamulaştırmasız el atma gerçekleştirildi.

dereler

Dere Yatakları Sağlıklaştırılıyor

Emirsultan Derebahçe mevkiinde dere yatağında bulunan binaların kamulaştırılarak, bölgenin sağlıklı hale getirilmesine yönelik çalışmalar devam ediyor.

hacivat

Hacıvat Deresi Islah ve çevre düzenleme

Hacıvat Deresi ıslah çalışmalarını tamamlama aşamasına getiren Büyükşehir Belediyesi derenin her iki yanında hayata geçirdiği çevre düzenleme, rekreasyon ve spor tesisleri ile bu bölgeleri yeni yaşam alanları haline dönüştürüyor.

gökdere

Gökdere Çevresi Yeşil Alan

Gökdere’de dere yatağını dolduran dolgular, kesiti azaltan yabancı maddeler, temizlenerek dere ıslah edilirken, dere kenarında oluşturulan Gökdere Vadisi rekreasyon alanı bölgeye ayrı bir değer kattı.

samanlı deresi

Samanlı Deresi

Dere ıslah çalışmalarının ardından Samanlı Deresi’nin kesidi genişletildi ve olası su baskınlarının önüne geçilmiş oldu.

golbasşo

Gölbaşı Deresi

Gölbaşı deresi de ıslah çalışmalarının ardından daha sağlıklı hale kavuşmuş oldu.

DSC_3203

Yeni Mahalle–Yeşil Karıncadere Rekreasyon

Yeni Mahalle’de dere yatağında bulunan binalar kamulaştırılıp yıkıldıktan sonra bölgeye ayrıcalıklı bir rekreasyon alanı kazandırıldı.

su depoları

Su Depoları D27 – D28

Yeni su deposu inşaatlarıyla hem boşa akan su kaynakları değerlendiriliyor hem de olası susuzluk sıkıntısının önüne geçiliyor.

SAMANLI KOLLEKTÖRÜ (1)

Samanlı – Vakıf – Millet Atık Su Kolektörü

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan ve Doğu Atık Su Arıtma Tesisi ile Vakıfköy arasındaki yerleşim alanlarında atık suyun bertarafında önemli rol oynayacak Samanlı Kolektörü sayesinde Samanlı, Millet ve Vakıf mahallelerinin kanalizasyon atıkları arıtma sistemine dahil edildi.

icmesuyu

Altyapı

Yıldırım ilçe merkezi başta olmak üzere büyükşehir sınırlarına sonradan dahil olan tüm belde ve köylerde altyapı çalışmalarına hız verildi. Yıldırım ilçesi altyapı çalışmaları kapsamında; 160 kilometre içmesuyu hattı, 125 kilometre kanal hattı imalatı, 62 kilometre yağmursuyu hattı imalatı, 10 kilometre dere ıslahı gerçekleştirildi

152 EVLER PARKI HAZIRAN 2013 (4)

Park Projeleri

Yunus Emre M. Parkı Arabayatağı M. Parkı Kaplıkaya Lojman Parkı Hacıvat Parkı Fidyekızık Mahalle Parkı ve Meydanı Havuzlu Camii Yanı Park Projesi Kazım Karabekir Mahallesi Parkı

BUSKİ Çağrı merkezi

Bütünşehir uygulamasının ardından 17 ilçeye hizmet veren BUSKİ, banka konforunu aratmayan tahsilat büroları ve 24 saat kesintisiz hizmet veren çağrı merkezi ile hizmette kalite çıtasını üst seviyeye çıkardı.

ulus mahallesi

Ulus Mahallesi meydana kavuşuyor

Büyükşehir Belediyesi’nin Yıldırım İlçesi Ulus Mahallesi’ne yaklaşık 4500 metrekarelik alanda belediye hizmet binası ve meydan kazandıracağı proje kapsamında kamulaştırılan binaların yıkımı tamamlandı.

filo1

Her ilçeye özel makine parkı

Bütünşehir uygulamasıyla birlikte 17 ilçede 1070 mahalle ve köye hizmet götüren Büyükşehir Belediyesi, yeni alınan araçlarla makine parkını da genişletiyor. Bursa’da toplam 10 ayrı şantiye oluşturulurken, bu sayı yakında 12’ye çıkacak. İlçelere özel şantiyelerle hizmet akışı hızlanacak.  

DUVARBOYASI

GÖRÜNTÜ KİRLİLİĞİNE SOKAK SANATI İLE SON

Bursa’nın gerçek anlamda çağdaş Avrupa kenti kimliğine kavuşması için kent estetiğine yönelik çalışmalara ağırlık veren Büyükşehir Belediyesi, ana caddelerdeki tretuvar bozukluklarını gidererek görüntü kirliliği oluşturan duvarları ressamlarla adeta tablo haline getiriyor.

Raylı sistem araç filosu güçleniyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’nin ilk yerli tramvaylarından oluşan 6 araçlık filosuna, çift sürücü kabinli 4 yeni aracı daha ilave etti, önümüzdeki günlerde teslim edilecek 2 araçla birlikte yerli tramvay filosu 12 araca çıkacak.

helvalı

Helvalıpınar Camii çevre düzenlemesi

Şükraniye Mahallesi’nde binaların arasında sıkışıp, kalan Helvalıpınar camii, kamulaştırma ve yıkım çalışmalarının ardından  sosyal alanları, bahçesi ve avlusuyla bölgeye değer katacak.