Bursa Büyükşehir Belediyesi Projeleri

ULAŞIM

arazi yolu1

Arazi yolları düzenleniyor

Merkezde asfaltlama çalışmaları yoğun şekilde devam ederken kırsal üretim potansiyeli yüksek olan mahallerde arazi yollarına da çeki düzen getiriliyor. Yolların yeniden düzenlenmesiyle çiftçilerin tarlalarına ulaşmasındaki sorunlar ortadan kaldırılıyor.

kar mücadele1

Karla kesintisiz mücadele

Bütünşehir uygulamasının ardından tüm ilçelerde karla mücadele çalışması başlatan Büyükşehir Belediyesi, kar nedeniyle kapanan köy yollarını ulaşıma açtı.

vagon

Yerli vagonlarla %50 tasarruf

Büyükşehir Belediyesi’nin Belediyesi’nin 60 adet vagon ve 12 adet tramvay alımı için yaptığı ihaleyi Durmazlar firması kazanırken, yerli üretim sayesinde yaklaşık 302 milyon TL Bursa’nın kasasında kalmış oldu. Yerli tramvayların ardından Bursa’da üretilen yerli hafif raylı sistem araçlarından 2’si Burulaş’ta saha testlerine başladı.

hakan_aydin_uludag (16)

Yeni teleferik – Otellere ulaştı

1955 yılında projelendirilen ve 1963 yılında çalışmaya başlayan teleferik, proje kapsamında baştan sona modernize edilerek, Teferrüç-Uludağ Oteller Bölgesi arası ulaşıma açıldı.

teleferik gökdere1

Teferrüç – Gökdere

Yenilenen yüzüyle Oteller Bölgesine kadar uzanan Teleferiğin, Teferrüç İstasyonu’ndan Setbaşı İstasyonu, Gökdere İstasyonu ve Gökdere Kent Parkı İstasyonu ile kent merkezine indirilmesi yönündeki proje çalışmaları devam ediyor.

kestel

Bursaray Kestel Hattı

Kestel – Üniversite arasında artık aktarmasız olarak yolculuk yapılabilirken, Kestel’den Emek istikametine gidecek vatandaşlar ise Arabayatağı ya da Acemler istasyonunda aktarma yapabilecek. Yolcu yoğunluğuna göre ilerleyen süreçte Kestel – Emek arasında da aktarmasız seferlerin başlaması gündeme gelecek.

tramvay

Tramvay ve metro vagonu alımı

Büyükşehir Belediyesi’nin 60 adet vagon ve 12 adet tramvay alımı için yaptığı ihaleyi Durmazlar firması kazanırken, yerli üretim sayesinde yaklaşık 302 milyon TL Bursa’nın kasasında kalmış oldu. Yerli tramvayların ardından Bursa’da üretilen yerli hafif raylı sistem araçlarından 2’si Burulaş’ta saha testlerine başladı.

tramvay hatları

T3 tramvay hattı

Cumhuriyet Caddesi- Gökdere-İncirli Caddesi-Tayyareci Mehmet Ali Caddesi- Selçukbey Caddesi-Siteler hattı ile Yıldırım’da ulaşıma alternatif çözüm üretiliyor

30 metre 2

Çelebi Mehmet Bulvarı

Kent içi ulaşıma nefes aldırmak amacıyla projelendirilen Çelebi Mehmet Bulvarı’nın Yıldırım etabıyla ilgili kamulaştırma veyıkım çalışmaları devam ediyor.

demir

Demirtaş Kavşağı

Büyükşehir Belediyesi, Yakın Doğu Çevre Yolu’nun Demirtaş sapağında yer alan trafik ışıklarını kaldırarak yerine Bursa’nın en büyük köprülü kavşağını inşa etti. 80 bin metrekarelik alana konuşlandırılan, 8 kol ve 4 ana akstan oluşan 5 kilometre uzunluğundaki kavşak, bölge trafiğine nefes aldırdı.  

ESENEVLER KOPRULU KAVSAGI HAVA NISAN 2013

Esenevler köprülü kavşağı

BursaRay Kestel hattı kapsamında projelendirilen Esenevler Köprülü Kavşağı ile Ankara Yolu üzerindeki trafik kesintisiz hale geldi.

mimar sinan bulvarı (8)

Mimar Sinan Bulvarı

Ankara Yolu’na paralel olarak projelendirilen ve Prof. Tezok Caddesi’ni Eflak Caddesi ile Erikli Mahallesi’ne bağlayan 1,5 kilometre uzunluğundaki Mimar Sinan Bulvarı hizmete açıldı. Geliş ve gidişleri 3 şerit, 2,5 metrelik de yaya yollarından oluşan projede, yolun gidiş ve geliş güzergahlarında farklı kot oluşumundan dolayı orta refüjde 950 metre uzunluğunda ortalama 2 metre yüksekliğinde betonarme istinat duvarı yapıldı.

nostaljik tramvay

Nostaljik tramvay Davutkadı hattı

Cumhuriyet Caddesi tramvay hattının Dökümhane hamamı önüne kadar uzatılmasıyla bölge halkı tarihi çarşı ve hanlar bölgesine konforlu bir şekilde ulaşma imkanı buldu.

DSC_3161

Davutkadı Dağyolu Caddesi

Bursa’da genişletilmesi 20 yıldır konuşulan Davutkadı ile Zümrütevler arasındaki Dağ Yolu Caddesi, kamulaştırma ve yıkımların ardından bölge trafiğine nefes aldırdı.

teleferik yol

Yeni mahalle Piremir yolu

Kent merkezinden teleferiğe ulaşımı daha da kolaylaştırmak amacıyla projelendirilen Yenimahalle Piremir yolu hizmete açıldı. Yeni yolun hizmete açılmasıyla birlikte Askeri Lise binaları arasından geçen virajlı yolda yaşanan trafik sıkışıklığı da ortadan kalkmış oldu.

teleferik itfaiye arası

Teleferik–İtfaiye arası yol ve köprü düzenleme

Teleferiğin hizmete açılmasıyla yaya ve araç trafiğinin arttığı teleferiğe sorunsuz ulaşım için Teleferik itfaiye arasında yol ve köprü düzeleme çalışması yapıldı.

baglar yol

Bağlaraltı – 75. yıl 2. Cadde

Bağlaraltı Mahallesi ile 75. Yıl Mahallelerini birbirine bağlayan 2. Caddenin ilk etabı tamamlanarak hizmete açılırken, yolun ikinci etabındaki çalışmalar hızla sürüyor.

IMG_1564

Köklü Cadde

11 Eylül Bulvarı ile Vatan Caddesi’ni birbirine bağlayan Köklü Caddenin Zafer ve Atıcılar Mahallelerine uzanan bölümünde kamulaştırma ve yıkım çalışmaları devam ediyor.

DSC_3144

Çiçek Caddesi

Zümrütevler Mah. Çiçek Caddesi hem yol genişletme çalışmaları, hem de düzenlenen yaya kaldırımları ile daha güvenli bir hale geldi.

vişne caddesi (9)

Vişne Caddesi

Bebe konfeksiyon sektöründe faaliyet gösteren çok sayıda firmanın bulunması nedeniyle kent dışından çok sayıda iş adamının da yoğun olarak kullandığı yaklaşık 2 kilometre uzunluğundaki cadde üzerinde kalan 19 bina kamulaştırılarak yıkımı tamamlandı. Cadde üzerinde asfaltlamanın yanında bordür, tretuvar düzenleme ve aydınlatma çalışmalarıyla modern bir görünüm kazandı.

karlıdağ cd

Karlıdağ Caddesi

Yoğun yaya ve araç trafiğinin bulunduğu Karlıdağ Caddesi, yol genişletme ve tretuvar düzenleme çalışmaları ile daha güvenli hale geldi.

EFLAK CADDESI

Eflak Caddesi

Büyükşehir Belediyesi, Mimar Sinan Bulvarı’nı Otosansit’e, oradan da Kestel’e kadar uzatmayı hedefleyen proje kapsamında Eflak Caddesi üzerinde bulunan iki binanın yıkımını tamamladı.

derya caddesi2

Derya Caddesi

Yakın Doğu Çevre yolu ile 30 metrelik yolu birbirine bağlayan Millet Mahallesi Derya Caddesi üzerinde kalan 5 bina kamulaştırılıp, yıkılarak Yıldırım bölgesine nefes aldıracak bir bulvar daha açılmış oldu.

tayyareci mehmet ali cadda

Tayyareci Mehmet Ali Caddesi Çevre Düzenleme

Yaya ve araç trafiğinin yoğun olduğu Tayyareci Mehmet Ali Caddesi üzerindeki binalara yapılacak cephe sağlıklaştırma çalışmaları ile cadde Yıldırım’ın en prestijli bölgelerinden biri olacak.

dalyan sokak1

Dalyan Sokak

Değirmenlikızık Mahallesi Dalyan Sokağı ikiye bölen derenin üzeri kapatılarak yol daha geniş ve güvenli hale getirildi.

DSC_3246

Bayır sokak

Davutdede Mahallesi Bayır Sokak devamında dört sokağın kesiştiği noktada kalan bina kamulaştırılarak yıkıldı.

baruthane

Tayyareci Mehmet Ali – Baruthane Caddesi

Tayyareci Mehmet Ali Caddesi ile Eğitim Caddesi’ni birbirine dikine bağlayan Baruthane Caddesi üzerindeki binalar kamulaştırılarak yıkım planına alındı.

IMG_4705

Mimar Sinan caddesi

Mimar Sinan Bulvarı ile Ankara Yolu’nu birbirine bağlayan Mimar Sinan Caddesi üzerinde kalan beş parselden kamulaştırılan 2’si üzerindeki binalar yıkıldı.

guneycevreyolu

Güney Çevre yolu

Kent merkezinden geçen Ankara yolunun trafik yüklerini azaltmak amacıyla planlanan Güney Çevre Yoluna ilişkin proje çalışmaları devam ediyor.

DSC_3288

Doğu Yakın Çevre yolu düzenleniyor, genişletiliyor

Yakın Doğu Çevre Yolu üzerinde yapılan yaya kaldırımı, orta refüj ve tretuvar düzenlemeleriyle yol hem yayalar hem de araçlar için daha güvenli hale geldi. Ova tarafında oluşturulan 15 m.lik yeşil bantta ağaçlandırma yapılacak.

çevre yolu köprüleri

Çevre Yolu düzenleniyor, köprüler yenileniyor

Mevcut Ankara yolunun tek alternatifi olan Yakın Doğu Çevre Yolu üzerine yaptırılan üst geçitlerle yol yayalar için daha güvenli hale geldi.

CUMALIKIZIK KOPRUSU EYLUL 2012 (3)

6 yılda 56 kilometre yeni yol

İlçe merkezinin yanı sıra Yıldırım sınırlarında kalan köylerde 52 kilometresi asfalt, 4 kilometresi sathi kaplama olmak üzere toplam 56 kilometrelik yeni yol ve yol genişletme çalışması yapıldı.

yesil

Yeşil tüp geçidi

Yeşil tüp geçidi bakım onarım çalışmalarının yanında duvarlarına yapılan motif süslemeleriyle daha estetik bir görünüm kazandı.

emirsulatntupgecidi

Emirsultan tüp geçidi

Bursa’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden Emirsultan semtinin daha yaşanılır hale gelmesi ve bu bölgede yıllardır yaşanan trafik sıkışıklığının giderilmesi amacıyla başlatılan kentsel dönüşüm projesinde en zorlu bölüm tamamlandı. Proje kapsamında inşaatı tamamlanan 200 metre uzunluğundaki tüp geçit araç trafiğine açılırken, Doyuran Caddesi üzerindeki tüp geçidin iç duvarları Türk ve Osmanlı motiflerinin bulunduğu rölyeflerle süslendi.

EMIRSULTAN OTOPARKI (3)

Emirsultan otoparkı

Emirsultan Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yaptırılan yeraltı otoparkı sayesinde bölgedeki parklanma sorunu ortadan kaldırıldı.

P_R_ARABAYATAĞI.dgn

Metro ve Tramvay otoparkları

Davutdede, Arabayatağı ve Cumalıkızık Bursaray istasyonlarının yakınlarına planlanan bölge otoparkları sayesinde vatandaşlar özel araçları yerine Bursaray ile kent merkezine ulaşabilecek.

Fırat Anık (5330066) - Hacıvat

Ankara yolu köprüleri

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Bursaray Kestel Hattı inşaatı kapsamında yeniden yapılan Hacivat, Balıklı ve Deliçay, köprülerinin ulaşıma açılmasıyla Ankara Yolu’nda kesintisiz ulaşım başladı. Estetik korkuluklarıyla dikkat çeken köprüler, ışıklandırma çalışmasıyla geceleri de Yıldırım’a ayrı bir değer katıyor.

21436_YHG_8001_201603091424

Değirmenönü Karapınar köprüleri

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Yıldırım İlçesi’nde Deliçay üzerinde yaptırılan ve Değirmenönü ile Karapınar mahallelerini birbirine bağlayan ‘Dostluk Köprüsü’ törenle hizmete açıldı.

kaplikaya2

Kaplıkaya Köprüsü Siteler’den Bağlaraltı’na geçiş

Yıldırım’da Mesken ve Erikli bölgelerini birbirine bağlayacak Kaplıkaya Köprüsü’nde proje tamamlandı.

c_ copy

Emirsultan Derebahçe viyadük

Emirsultan’dan Yıldırım Dağ Yolu Caddesine bağlanan yolun Derebahçe mevkiinde yaşanan trafik sorunu bölgeye yapılacak viyadük ile çözülecek.

köprü yenileme çalışmaları (2)

Samanlı ismetiye köprüsü

Bursa Büyükşehir Belediyesi, ağır tonajlı araç yoğunluğu nedeniyle yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya olan ve Samanlı ile İsmetiye Mahalleleri’ni birbirine bağlayan Göl Kanalı üzerindeki köprüyü yeniledi.

CUMALIKIZIK KOPRUSU ACILIS SUBAT 2013 (2)

Cumalıkızık köprüleri

Bursa Büyükşehir Belediyesi, sel sularının yıktığı ve araçların dere içinden geçmek zorunda kaldığı Cumalıkızık ile Otosansit arasındaki iki köprüyü yenileyerek, yeniden trafiğe açtı.

gok

Gökdere Üzeri Eğitim Vadisi Köprüsü ve Eski Gemlik Bağlantı Yolu

Çelebi Mehmet Bulvarı’nın Yıldırım etabındaki bölümünde çalışmalar devam ederken, yolun Gökdere üzerinden geçişi için 2 adet köprü yapıldı. Büyükşehir Belediyesi tarafından, Bursa’nın daha rahat ulaşılabilir bir kent olması hedefiyle gerçekleştirilen çalışmalardan biri olan Gökdere Üzeri Eğitim Vadisi Köprüsü ve Eski Gemlik Bağlantı Yolu, trafiğe açıldı.

ihtisas kavşağı yeni luplar (4)

Kavşaklar ve kavşak bağlantı yolları

Devam eden kavşak inşaatlarının yanında mevcut kavşaklarda da sağlıklaştırma çalışmaları sürüyor. Bu kapsamda Yüksek İhtisas Kavşağı üzerine oluşturulan dönüş lupları ile trafikteki araç yığılmalarının önüne geçildi.

mimar sinan bulvarı üst geçidi

Mimar Sinan-Arabayatağı-ETBA yaya üst geçitleri

Mimar Sinan, Arabayatağı, ET-BA, Değirmenönü, Çevik Kuvvet önü, Otosansit, Hacıvat-Şirinevler ve Işıklar Askeri Lisesi üstgeçitleri ile trafik artık yayalar için de güvenli hale geliyor.

raylifilo

Raylı sistem araç filosu güçleniyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’nin ilk yerli tramvaylarından oluşan 6 araçlık filosuna, çift sürücü kabinli 4 yeni aracı daha ilave etti, önümüzdeki günlerde teslim edilecek 2 araçla birlikte yerli tramvay filosu 12 araca çıkacak.