Bursa Büyükşehir Belediyesi Projeleri

ULAŞIM

arazi yolu1

Arazi yolları düzenleniyor

Merkezde asfaltlama çalışmaları yoğun şekilde devam ederken kırsal üretim potansiyeli yüksek olan mahallerde arazi yollarına da çeki düzen getiriliyor. Yolların yeniden düzenlenmesiyle çiftçilerin tarlalarına ulaşmasındaki sorunlar ortadan kaldırılıyor.

kar mücadele1

Karla kesintisiz mücadele

Bütünşehir uygulamasının ardından tüm ilçelerde karla mücadele çalışması başlatan Büyükşehir Belediyesi, kar nedeniyle kapanan köy yollarını ulaşıma açtı.

copluk

Çöplük alanları rehabilite ediliyor

Bursa’nın daha sağlıklı ve yaşanabilir bir kent olması için çevre yatırımlarını aralıksız sürdüren Büyükşehir Belediyesi, sınırlara yeni dahil olan ilçelerdeki vahşi çöp depolama alanlarını rehabilite ediyor.

çiçek

Yeni park ve rekreasyon alanları

Yeni Büyükşehir yasasının ardından ilçelerdeki 10 bin metrekare alanın üzerindeki parkların sorumluluğunu da üzerine alan Büyükşehir Belediyesi, tüm ilçelere yeni park ve rekreasyon alanları kazandırmak için çalışmalara başladı.

17226_EAG_0424_201406271329

Sinekle kesintisiz mücadele

Dünya Sağlık Örgütü’nün tavsiyeleri ve iç hukuk sisteminin talimatları gereği ilaçlama hizmetini tek elden yürüten Büyükşehir Belediyesi, Harmancık’ta da sinekle mücadele çalışmalarını başlattı.

son resimler 064

Mahallelere giriş tabelası ve meydan saati

Mahalle muhtarlıklarından gelen talepler doğrultusunda mahalle meydanlarına dekoratif meydan saatleri montajı yapılıyor. Artık Büyükşehir Belediyesi’nin birer mahallesi olan tüm köylerin girişlerine tek tip tabelalar monte ediliyor.

9 copy

Yenişehir Kent Parkı

İlçe merkezine yapılacak Kent Parkı, güvenlik, sağlık ve spor alanları, çocuk oyun ve piknik alanı, kafe, otopark ve cami meydanı ile ilçeye değer katacak.

saat kulesi

Saat Kulesi ve çevresi cephe düzenleme

Sultan II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 30. yılında (1906) yaptırıldığı belirtilen ve Yenişehir’in en önemli simgesi olan saat kulesi ve çevresinde yapılacak cephe sağlıklaştırma çalışmaları, ilçeye vizyon katacak.

havaalanı ulaşım

Havaalanına ulaşım desteği

Erzurum ve Trabzon’a başlayan direkt uçuşlarla hareketlenen Yenişehir Havaalanı’na 80 numaralı otobüslerle ulaşım desteği sağlanıyor.

buski2

Altyapı sil baştan yenileniyor

İlçe genelinde başlatılan altyapı çalışmaları kapsamında BUSKİ tarafından 13.762 metre içme suyu hattı ve 4.278 metre kanalizasyon hattı imalatı  gerçekleştirildi. Daha önce Özel İdare tarafından yürütülen köy içi yolların parke taşla döşenmesi çalışmaları, Bütünşehir yasasının ardından Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülüyor. Çalışmalar kapsamında gerek ilçe merkezindeki yaya kaldırımları ve tretuvarlar gerekse mahalle merkezlerinin parke taşla döşenmesi çalışmaları devam ediyor.

Yollar asfaltlanıyor

Yenişehir ilçe merkezi başta olmak üzere merkeze yakın büyük mahallelerin yollarında asfaltlama çalışması yapıldı. İlçedeki tüm yolların sağlıklı hale getirilmesi yönündeki çalışmalar devam ediyor.

İçme suyu Büyükşehir güvencesinde

Söylemiş ve Fidanlık’ta 200 metreküp hacimli iki ayrı su deposunun inşaatına başlanırken, depolardaki suyun ilçeye ulaştırılmasını sağlayacak isale hattının da tamamlanmasıyla ilçede yaşanan içme suyu sorununa köklü çözüm getiriliyor.

filo1

Her ilçeye özel makine parkı

Bütünşehir uygulamasıyla birlikte 17 ilçede 1070 mahalle ve köye hizmet götüren Büyükşehir Belediyesi, yeni alınan araçlarla makine parkını da genişletiyor. Bursa’da toplam 10 ayrı şantiye oluşturulurken, bu sayı yakında 12’ye çıkacak. İlçelere özel şantiyelerle hizmet akışı hızlanacak.  

çayırlı

Çayırlı yol ve meydan düzenleme

Tamamlanan Çayırlı mahalle yolu, tretuvar, aydınlatma sistemleri ve çevre düzenleme çalışmaları törenle hizmete açıldı.

Yolsuz köy kalmayacak

Orhaniye, Osmaniye, Kozluca, Yeniyörük ve Söylemiş köylerini besleyen 17 kilometrelik ana yol, asfalt çalışmalarıyla daha sağlıklı bir hale getirildi

söylemis

Arıtma Tesisi ve su terfi istasyonu

Söylemiş’e yapılan arıtma tesisi ve su terfi istasyonu ile Yenişehir’de 100 bin nüfusa yetecek altyapı hizmeti hayata geçiriliyor.

yenisehir aritma1

Atıksu Arıtma Tesisi

Günlük 10 bin metreküp arıtma kapasiteli ileri biyolojik atıksu arıtma tesisi ile 102 kilometrelik kanalizasyon hattı hizmete alındı.

Söylemiş meydan düzenleme ve yol çalışması

Büyükşehir Belediyesi, Yenişehir’in Söylemiş Mahallesi’nde yapımı tamamlanan yaklaşık 14 milyon liralık meydan düzenleme ve yol çalışmalarını da hizmete açtı.

Yenişehir’in batısına bölünmüş yol

Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan ve 5 köyü birbirine bağlamasının yanında İnegöl Sanayi Bölgesi’nden çıkan ağır tonajlı araçların transit geçişine imkan tanıyan bölünmüş yol tamamlanma aşamasına geldi.