Bursa Büyükşehir Belediyesi Projeleri

ULAŞIM

arazi yolu1

Arazi yolları düzenleniyor

Merkezde asfaltlama çalışmaları yoğun şekilde devam ederken kırsal üretim potansiyeli yüksek olan mahallerde arazi yollarına da çeki düzen getiriliyor. Yolların yeniden düzenlenmesiyle çiftçilerin tarlalarına ulaşmasındaki sorunlar ortadan kaldırılıyor.

kar mücadele1

Karla kesintisiz mücadele

Bütünşehir uygulamasının ardından tüm ilçelerde karla mücadele çalışması başlatan Büyükşehir Belediyesi, kar nedeniyle kapanan köy yollarını ulaşıma açtı.

vagon

Yerli vagonlarla %50 tasarruf

Büyükşehir Belediyesi’nin Belediyesi’nin 60 adet vagon ve 12 adet tramvay alımı için yaptığı ihaleyi Durmazlar firması kazanırken, yerli üretim sayesinde yaklaşık 302 milyon TL Bursa’nın kasasında kalmış oldu. Yerli tramvayların ardından Bursa’da üretilen yerli hafif raylı sistem araçlarından 2’si Burulaş’ta saha testlerine başladı.

emek hattı 10

Bursaray Emek Hattı

Görükle hattı projesinin yeniden ele alınmasıyla sağlanan tasarrufla projelendirilen 2,5 kilometrelik Emek Hattı yolculu seferlere açıldı. Bu sayede çağdaş ve konforlu ulaşım Emek’le buluştu.

BURSARAY BALAT UZATMA

T2 Hattı ve Metro hızlı tren bağlantısı

Kent Meydanı – Terminal tramvay hattı ile Emek hızlı tren bağlantı hattı ile ulaşım sorunsuz hale geliyor

yeni vagon

Yeni Bursaray vagonları

Rengi, tasarımı, ekonomisi, kapasitesi ve teknik özellikleriyle mevcut vagonlardan farklılık gösteren yeni nesil vagonlarla toplu taşıma daha konforlu hale geldi.

ipekböceği9

T1 Tramvay Hattı

Santral Garaj, Darmstadt Caddesi, Stadyum Caddesi, Altıparmak Caddesi, Atatürk Caddesi, İnönü Caddesi ve Uluyol Caddesi’nden tekrar Santraj Garaj’a ulaşan yaklaşık 6,5 kilometrelik T1 kısa zamanda en önemli ulaşım argümanı oldu.

cumhuriyet caddesi yeni tramvay (11)

Cumhuriyet Caddesi Tramvay Hattı

Gökdere Meydancık Köprüsü’nden başlayarak Yeni Cumhuriyet Caddesi ve Cumhuriyet Caddesi’ni takiben Tarihi Hanlar Bölgesi’nin ortasından geçerek Zafer Plaza’ya kadar ulaşan 1,5 kilometrelik nostaljik tramvay hattı, Davutkadı Dökümhane Hamamı önüne kadar uzatıldı.

tramvay

Tramvay ve metro vagonu alımı

Büyükşehir Belediyesi’nin Belediyesi’nin 60 adet vagon ve 12 adet tramvay alımı için yaptığı ihaleyi Durmazlar firması kazanırken, yerli üretim sayesinde yaklaşık 302 milyon TL Bursa’nın kasasında kalmış oldu.  Bursa’da üretilen yerli hafif raylı sistem araçlarından 2’si Burulaş’ta saha testlerine başladı.

EMEK KAVSAGI ARALIK 2011

BESAŞ – Emek Köprülü Kavşağı

Hem kavşak hem BursaRay hattı hem de yeraltı BursaRay istasyonunu kapsayan Bursa’nın en büyük kavşağı törenle hizmete açıldı.

ACEMLER-MUDANYA KAVŞAĞI

Sırameşeler – Acemler yolu genişletildi

İzmir Yolu ile Mudanya Yolu’nun kesiştiği nokta olan ve özellikle sabah ve akşam saatlerinde trafiğin kitlenme noktasına geldiği Sırameşeler- Acemler arasındaki trafik yoğunluğu yol genişletme çalışmalarıyla ortadan kaldırıldı.

30 metre

Çelebi Mehmet Bulvarı

Bursa’da kent içi ulaşıma nefes aldırmak amacıyla radikal bir kararla projelendirilen Çelebi Mehmet Bulvarı 30 metrelik imar yolunun Yalova Yolu Acemler arasında kalan bölümü tamamlanırken, proje kapsamında Küçükbalıklı ve Altınova Mahallelerinde kamulaştırılan binaların yıkımı devam ediyor.

teleferik gökdere

Teleferik Gökdere-Kültürpark hattı

Teferrüç – Uludağ Oteller Bölgesi arasında modern ve konforlu ulaşımın tek adresi olan Teleferik, Gökdere – Kültürpark hattı projesi ile kent içi ulaşım için de önemli bir argüman olacak.

DCIM100MEDIADJI_0039.JPG

BUTTİM Kavşağı

Proje ve kamulaştırmaları Büyükşehir Belediyesi tarafından imalatı ise Karayolları tarafından yapılan BUTTİM Köprülü Kavşağı ile Yalova yolu üzerinde kesintisiz ulaşım için önemli bir adım atılmış oldu.

demir

Demirtaş Kavşağı

Büyükşehir Belediyesi, Yakın Doğu Çevre Yolu’nun Demirtaş sapağında yer alan trafik ışıklarını kaldırarak yerine Bursa’nın en büyük köprülü kavşağını inşa etti. 80 bin metrekarelik alana konuşlandırılan, 8 kol ve 4 ana akstan oluşan 5 kilometre uzunluğundaki kavşak, bölge trafiğine nefes aldırdı.  

INKAYA YOLU HAZIRAN 2014 (2)

Uludağ alternatif yolu

Dobruca – İnkaya arasında yapılan yaklaşık bin 400 metrelik yol ile sürücüler artık Uludağ’a çıkmak için Çekirge semtini kat etmek zorunda kalmazken, bu bölgede trafik yüklerinden arınmış oldu.

a

Yeni kavşaklarla ulaşım rahatlıyor

Devam eden kavşak çalışmalarının yanı sıra projeleri tamamlanan Panayır, Kent meydanı ve Geçit Kavşakları Bursa’da ulaşım sorununa köklü bir çözüm getiriliyor

YUNUSELİ RENDER

Yunuseli Havaalanı

Yunuseli Havaalanı’nın yeniden sivil uçuşlara açılması yönündeki çalışmalar hız kazandı. Hava Kuvvetleri Komutanlığı da havaalanının bir an önce açılmasını beklerken, burada hem Işıklar Askeri Hava Lisesi öğrencileri eğitim alacak, hem de sivil uçaklar görerek yaklaşma sistemine göre uçuş yapabilecek.

eski gemlik yolu (1)

Yollar genişletiliyor

Eski Gemlik Yolu, Mollafenari- Üçkuzular – İvaspaşa Yolu ve Alacahırka – Muradiye yolu genişletme çalışmaları ile kent merkezinde ulaşım sorun olmaktan çıkıyor

acemlerustgecit

Üstgeçit yenileme çalışmaları

Acemler üst geçidi ve Gençosman yaya üst geçitleri modernize edilerek, vatandaşların kullanımına açılırken, Beşyol ve Ovaakça yaya üst geçitlerinin de proje çalışmalarını tamamladı. Çağdaş mimari çizgileriyle dikkati çeken her iki üst geçit, bulundukları bölgelere ayrı bir değer katacak.

osmangazi yeşilşehir demirtaş inönü cadde

Yeni yol ve yol genişletme çalışmaları

İlçe merkezinin yanı sıra Osmangazi sınırlarında kalan belde ve köylerde 53 kilometresi asfalt, 58 kilometresi sathi kaplama olmak üzere toplam 111 kilometre yeni yol ve yol genişletme çalışması yapıldı.

terminal

Şehirlerarası otobüs terminali

Bursa Şehirlerarası Otobüs Terminali, BURULAŞ tarafından hayata geçirilen yatırımlarla havaalanı stardatlarında hizmete kavuştu. Toplam 64 kamera ile izlenen terminalde güvenlik sorunları da büyük ölçüde ortadan kalktı.

BALIBEYHAN YURUYEN MERDIVEN KASIM 2014 (2)

Yürüyen merdiven uygulamaları

Atatürk Caddesi’ndeki Orhangazi Altgeçidi’ne asansör ve yürüyen merdiven sistemi kurulurken, Balibeyhan yanına yapılan yürüyen merdiven sistemiyle vatandaşlar merdiven çıkma derdinden kurtuldu.

osmangazi çevre yolu 1

Çevre yoluna altgeçit

Yakın Doğu Çevre Yolu’nun Otokoop, Mutlular İ.Ö.O., Botanik Park ve Kanalboyu Kavşağı noktalarına yapılan alt geçitlerle yol yayalar için daha güvenli hale geldi.

FUAT KUSCUOGLU CADDESI SUBAT 2014 (1)

Yunuseli’de ulaşım rahatlıyor

Yunuseli’nin en önemli ulaşım akslarından biri olan Fuat Kuşçuoğlu Caddesi çevresindeki binalar yıkılarak yol genişletiliyor.

otopark

Otopark sorununa köklü çözüm

Büyükşehir Belediyesi tarafından basta Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi olmak üzere kent merkezindeki trafik yoğunluğunu ortadan kaldırmak için projelendirilen 800 araçlık dev otopark, düzenlenen törenle hizmete alındı.

CİLİMBOZ

Cilimboz Deresi çevre yolları

Cilimboz Deresi’nin iki yanında yapılacak olan caddeler ile Muradiye ile Alacahırka arasındaki trafik rahatlayacak.

teleferik2

Yüksek Mahallelere teleferikle ulaşım

Büyükşehir Belediyesi’nin Bursa’yı daha ulaşılabilir bir kent haline getirmek amacıyla sürdürdüğü çalışmalar kapsamında BursaRay Kültürpark İstasyonu ile entegre kurulacak olan yeni teleferik sistemi, Kuştepe, İvaz Paşa ve Alacahırka gibi semtlerden kent merkezine ulaşımı kolaylaştıracak.

PANAYIR

Panayır Kavşağı

İstanbul yolu üzerinde yapılacak kavşak ile Panayır bölgesi, Yeşil Şehir ve Doğanevler’in giriş ve çıkışı buradan yapılacak, mevcut Panayır girişi, trafik lambalarının olduğu nokta da kapatılacak.

t23

T2 Tramvay hattı

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından kent meydanı ile terminal arasını birbirine bağlamak amacıyla projelendirilen T2 tramvay hattında ray döşeme çalışmaları başladı.

raylifilo

Raylı sistem araç filosu güçleniyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’nin ilk yerli tramvaylarından oluşan 6 araçlık filosuna, çift sürücü kabinli 4 yeni aracı daha ilave etti, önümüzdeki günlerde teslim edilecek 2 araçla birlikte yerli tramvay filosu 12 araca çıkacak.

DCIM100MEDIADJI_0097.JPG

Beşyol Kavşağı ile kesintisiz ulaşım

Bursa Büyükşehir Belediyesi bir taraftan Kent Meydanı – Terminal arasını raylı sistem ile birbirine bağlamaya hazırlanırken, diğer taraftan da hem tramvay hem de araç trafiğinin kesintiye uğramaması için Beşyol’a yapılacak kavşak için kolları sıvadı. İhale aşamasındaki proje kapsamında ilk etapta 30 metrelik yol köprü ile Küçükbalıklı Mahallesi’ne bağlanırken, daha sonra kamulaştırmaların tamamlanmasıyla da kavşağın dönüş […]

ivaz2

İvaz Paşa Molla Fenari yolu

İvaz Paşa meydanından Molla Fenari Camii’ne kadar uzanan bölgede yeni bir yol açma çalışmaları sürerken, 36 parselin kamulaştırılmasının ardından bölgeye 10 metre genişliğinde yol kazandırılıyor.