Bursa Büyükşehir Belediyesi Projeleri

ULAŞIM

arazi yolu1

Arazi yolları düzenleniyor

Merkezde asfaltlama çalışmaları yoğun şekilde devam ederken kırsal üretim potansiyeli yüksek olan mahallerde arazi yollarına da çeki düzen getiriliyor. Yolların yeniden düzenlenmesiyle çiftçilerin tarlalarına ulaşmasındaki sorunlar ortadan kaldırılıyor.

kar mücadele1

Karla kesintisiz mücadele

Bütünşehir uygulamasının ardından tüm ilçelerde karla mücadele çalışması başlatan Büyükşehir Belediyesi, kar nedeniyle kapanan köy yollarını ulaşıma açtı.

vagon

Yerli vagonlarla %50 tasarruf

Büyükşehir Belediyesi’nin Belediyesi’nin 60 adet vagon ve 12 adet tramvay alımı için yaptığı ihaleyi Durmazlar firması kazanırken, yerli üretim sayesinde yaklaşık 302 milyon TL Bursa’nın kasasında kalmış oldu. Yerli tramvayların ardından Bursa’da üretilen yerli hafif raylı sistem araçlarından 2’si Burulaş’ta saha testlerine başladı.

BURSARAY UNIVERSITE ETABI (3)

Bursaray Üniversite Görükle Etabı

BursaRay’ı üniversite ile buluşturan 6,5 kilometrelik hat yolculu seferlere açıldı. Bu sayede Arabayatağı istasyonundan Bursaray’a binen vatandaşlar kesintisiz ve konforlu bir yolculukla Üniversite’ye kadar ulaşma imkanı buldu.

ALAADDINBEY OZLUCE KAVSAGI EKIM 2012 HAVA

Alaattinbey-Özlüce Kavşağı

Bursa’da ulaşım sorununu raylı sistem yatırımları ve yeni yollar açarak çözmeye hedefleyen Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Aladdinbey Özlüce Kavşağı törenle hizmete açıldı. Kavşak sayesinde sanayi bölgelerine gelen ağır tonajlı araçların kent merkezine girmeden çevre yoluna girmesi sağlandı.

UNIVERSITE KAVSAGI HAVA ARALIK 2013

Üniversite Kavşağı Ve Bağlantı Yolları

Büyükşehir Belediyesi, ‘daha ulaşılabilir Bursa’ hedefiyle gerçekleştirilen ulaşım hizmetleri zincirine, Uludağ Üniversitesi kavşağı ve bağlantı yolları ile bir yenisini daha ekledi. Vatandaşlar, artık Uludağ Üniversitesi’ne daha rahat ulaşabilecekler.

beşevler kavşağı yeni lup - yeşil alan

Beşevler Köprülü Kavşağı İlave Dönüş Kolu İle Rahatladı

Araç yoğunluğunun her geçen gün arttığı Bursa – İzmir karayolunun yükü, kalıcı çözümlerle hafifletiliyor. Beşevler Kavşağı’nın kuzeybatısındaki eksik lupun tamamlanmasıyla Fatih Sultan Mehmet Bulvarı’na girmeden Beşevler istikametine dönüş imkanı sağlandı. Bu sayede daha önceden Fatih Sultan Mehmet Bulvarı’nı kullanan araçlar, kavşağa eklenen lupu kullanarak doğrudan Beşevler’e girme imkanı buldu. Böylelikle Fatih Sultan Mehmet Bulvarı’nda oluşan trafik sıkışıklığı da önemli ölçüde azaltılmış oldu.

çalı genişletilen yol2

Çalı – Kayapa Yolu

Beşevler- Yaylacık arasındaki 4 kilometrelik kısımda gidiş- geliş olmak üzere yolun her iki tarafındaki genişletme çalışmalarının tamamlanmasının ardından Yaylacık, Tahtalı ve Kayapa arasındaki 9 kilometrelik bölümdeki genişletme çalışmalarına hız verildi. Çalı, Kayapa, Hasanağa ve Akçalar’daki sanayi bölgelerinde yüzlerce fabrikanın bulunması nedeniyle artan sanayi yükünü kaldıramayan köy yolu statüsündeki mevcut yol, genişletme çalışmalarının ardından ihtiyacı karşılayacak duruma getirildi.

ÖZLÜCE YOL

Özlüce Geçit Bağlantı Yolu

Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Özlüce Kavşağı ile Geçit Kavşağı’nı Minareliçavuş üzerinden birbirine bağlayan yol ile İzmir Yolu üzerindeki trafik yoğunluğu önemli ölçüde azaldı.

ozluce yolları 4x2

Özlüce-Ertuğrul İmar Yolları Düzenleme

Özlüce – Ertuğrul Bölgesi’ndeki tüm imar yolları sağlıklı hale getiriliyor. Çalışmalar kapsamında Ahmet Taner Kışlalı Caddesi, Uğur Mumcu Caddesi ve Abdi İpekçi Caddesi başta olmak üzere tüm anayollar asfaltla kaplanırken, tretuvar düzenlemeleriyle yaya kaldırımları daha sağlıklı hale getiriliyor.

kanuni cadde 2

Nilüfer’e Yeni Cadde

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Nilüfer ilçesi Kanuni Cadde ile Tuna Caddesi’ni birbirine bağlayacak olan ana arter üzerinde kalan 8 binayı yıkarak Nilüfer’e yeni bir arter kavuşturdu.

asflat1

Asfalt Kaplama Çalışmaları

Nilüfer ilçe merkezi başta olmak üzere belde ve köylerde stabilize yollar asfalt kaplanarak daha sağlıklı hale getirildi.

çalı-demirci-kayapa 10 km yol çalışması (2)

6 Yılda 160 Km. Yeni Yol

İlçe merkezinin yanı sıra Nilüfer sınırlarında kalan belde ve köylerde 95 kilometresi asfalt, 65 kilometresi sathi kaplama olmak üzere toplam 160 kilometrelik yeni yol ve yol düzenleme çalışması  yapıldı.

yeni vagon

Yeni Nesil Vagonlarla Ulaşım

Rengi, tasarımı, ekonomisi, kapasitesi ve teknik özellikleriyle mevcut vagonlardan farklılık gösteren yeni nesil vagonlarla toplu ulaşım daha konforlu hale geldi.

klimalı vagonlar

Eski Vagonlara Klima Takıldı

BursaRay hatlarında kullanılan mevcut vagonların klimalı hale getirilmesi amacıyla başlatılan çalışmalar tamamlandı. Yeni gelen vagonların sisteme dahil edilmesiyle birlikte raylı sistemle ulaşım yaz kış konforlu hale geldi.

AKILLI DURAK (1)

Akıllı Durak

Toplu taşımada hayata geçirilen yeni uygulamayla otobüs durakları ´akıllı duraklara´ dönüştürüldü. Duraklara yerleştirilen elektronik bilgi panolarıyla, binilmek istenen otobüsün kaç durak uzakta olduğu ve duraktan ne zaman geçeceği önceden görülebiliyor.

tramvay

Tramvay Ve Metro Vagonu Alımı

Büyükşehir Belediyesi’nin Belediyesi’nin 60 adet vagon ve 12 adet tramvay alımı için yaptığı ihaleyi Durmazlar firması kazanırken, yerli üretim sayesinde yaklaşık 302 milyon TL Bursa’nın kasasında kalmış oldu. Yerli tramvayların ardından Bursa’da üretilen yerli hafif raylı sistem araçlarından 2’si Burulaş’ta saha testlerine başladı.

kent içi toplu ulaşım

Otobüs Filosu 13 Yaş Gençleşti

Ulaşım filosuna dahil edilen yeni nesil otobüslerle Nilüfer’in yanı sıra merkeze bağlı tüm ilçelerde ulaşım daha konforlu hale geldi. Yeni alınan otobüslerle Büyükşehir Belediyesi’nin 154 olan otobüs filosu bu dönem 300’e çıkarken araçların yaş ortalaması 2’nin altına düştü.

abonman kart

Aylık Abonman Kart Ve Vizematik Uygulaması

Bursa’da kent içi toplu ulaşımı daha ekonomik hale getirmek amacıyla hazırlanan aylık abonman kartlarla 30 gün boyunca sınırsız ulaşım imkanı sağlandı. Şehreküstü istasyonuna konulan vizematik sayesinde vatandaşlar vize işlemlerini kısa sürede yaptırma imkanı buldu.

nilüfer gıda toptancıları önü üst geçidi (1)

Yaya Üst Geçitleri

Kentin en önemli ulaşım aksı olan ve bu nedenle de zaman zaman trafik kazalarına sahne olan Bursa-İzmir karayolu, yayalar için daha güvenli hale getirildi. Ertuğrulkent mevkiindeki yaya üst geçidi ile Gıda Toptancıları Sitesi önü yaya üst geçidi tamamlanarak vatandaşların kullanımına açıldı. Minteks önü yaya üstgeçidinin proje çalışmaları tamamlandı.

beşevler yıldırım caddesi çıkışı yaya yolu rampası

Beşevler Yıldırım Caddesi Çıkışı Yaya Yolu Rampası

Raylı sistemden yeni açılan yollara kadar tüm ulaşım planlamasında yaya öncelikli projeler geliştirilirken, mevcut yollar da yayalara göre yeniden düzenleniyor. Beşevler Yıldırım Caddesi çıkışına yapılan yaya yolu rampası ile vatandaşların daha fazla mesafe kat etmeden caddeye çıkmaları sağlandı.

izmir yolu 25 adet otobüs durağı (1)

Otobüs Durakları yenileniyor

Bursa İzmir karayolu üzerinde toplu taşıma araçlarını kullanan vatandaşların zorluk yaşamaması için 25 adet otobüs dura ğı yeniden konumlandırıldı.

OZLUCE KOPRUSU ACILIS EYLUL 2013 (2)

Özlüce Yolu Köprüsü

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Nilüfer ilçesinde yaptırılan ve Ertuğrul ile Altınşehir mahallelerini Özlüce´ye bağlayan Özlüce Köprüsü, düzenlenen törenle trafiğe açıldı.

ODUNLUK KOPRUSU ACILIS MAYIS 2013 (3)

Odunluk Köprüsü

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan ve Odunluk ile Dikkaldırım mahallelerini birbirine bağlayan Odunluk Köprüsü, törenle trafiğe açıldı.

YOLCATI KOPRUSU ACILIS MART 2013 (1)

Yolçatı Köprüsü

Rahat Ulaşılabilir Bursa’ hedefiyle kentin ulaşımına nefes aldıran çalışmalara imzasını atan Büyükşehir Belediyesi’nin yapımını tamamladığı Yolçatı Köprüsü, törenle hizmete açıldı.

CALI KOPRUSU OCAK 2013 (1)

Çalı Köprüsü

Bursa’nın her köşesinde yatırımlarını sürdüren Büyükşehir Belediyesi’nin, Çalı ile Demirci arasındaki ulaşıma nefes aldırmak amacıyla yaptırdığı köprü törenle trafiğe açıldı.

izmir yolu tretuvar (3)

Bordür-Tretuvar Yapımı

Nilüfer İlçesi sınırlarında yapılan tretuvar düzenlemeleriyle yollar yayalar için de sağlıklı hale getirildi.

küçük sanayi otoparkı meydan düzenleme (1)

Araç Parkı Yapımı

BursaRay Küçük Sanayi İstasyonu’na dik olarak çalışan besleme hatlarındaki belediye otobüslerinin yanında minibüs ve ilçelerden gelen yolcu otobüslerinin yoğunluğu nedeniyle karmaşa yaşanan Batı Garajı minibüs otobüs parkı yeniden düzenlendi. Çalışma kapsamında bölgeye bir de otopark kazandırıldı.

nilüfer kamulaştırma

Kamulaştırma Çalışmaları

Mevcut yolların sağlıklaştırılmasının yanında park bahçe gibi sosyal donatı alanlarının da ilçeye kazandırılması amacıyla kamulaştırma çalışmaları hızla sürüyor. Nilüfer’de kamulaştırılan binalara 60 milyon TL harcandı.

ata bulvarı

Ata Bulvarı’na kavşak

Mudanya yolu ile İzmir yolunu birbirine bağlayan ve Organize Sanayi Bölgesi’ne bağlantının da sağlanması nedeniyle trafik yüklerinin her geçen gün arttığı Ata Bulvarı’ndaki trafik sorunu Işıktepe ve Fethiye Mahalleleri arasında yapılacak kavşakla son bulacak.

hipotrum nosab köprüsü (11)

İzmir yolu – Mudanya yolu bağlantısı

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan ve İzmir yolunu Özlüce, Ertuğrul ve Mineraliçavuş üzerinden Balat ve Geçit ile Mudanya yoluna bağlayan yeni ana arterde çalışmalar tamamlanma aşamasına geldi. Güzergah üzerinde kalan hipodrom binalarından bir kısmı yıkılırken, yeni yol ile ikiye ayrılan Hipodrom bölgesindeki ahırlar yol altına yapılan tünelle birbirine bağlandı.

minareliçavuş yol

Minareliçavuş’ta trafiğe köklü çözüm

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Minareliçavuş camiinin batısında Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi sınırlarına yapılan kavşak ve yeni açılan yol ile bölgedeki trafik karmaşası sona erdi.

hasanağa

Hasanağa yolu bulvara dönüşüyor

Büyükşehir Belediyesi, Hasanağa, Kayapa ve Akçalar sanayi bölgelerini İzmir Yolu’na bağlayan 6 metrelik yolun 20 metreye çıkartılarak bulvara dönüştürülmesine ilişkin kamulaştırma çalışmalarını başlattı.

raylifilo

Raylı sistem araç filosu güçleniyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’nin ilk yerli tramvaylarından oluşan 6 araçlık filosuna, çift sürücü kabinli 4 yeni aracı daha ilave etti, önümüzdeki günlerde teslim edilecek 2 araçla birlikte yerli tramvay filosu 12 araca çıkacak.

NOS

NOSAB Köprüsü ve bağlantı yolları

Büyükşehir Belediyesi tarafından, Bursa’nın daha rahat ulaşılabilir bir kent olması hedefiyle gerçekleştirilen çalışmalardan biri olan NOSAB Köprüsü ve bağlantı yolları, törenle trafiğe açıldı.

görükle bulvar2

Anafartalar Bulvarı açıldı

Yaklaşık 2.5 kilometre uzunluğa sahip Anafartalar Caddesi’nde 6 bin 280 ton sıcak asfalt, 3 bin 685 ton plentmiks, 4 bin ton alt temel dolgu çalışması yapıldı. Bordür ve tretuvar çalışmaları kapsamında 7 bin 200 metre bordür, 10 bin metrekare tretuvar-parke döşendi.