Bursa Büyükşehir Belediyesi Projeleri

ULAŞIM

arazi yolu1

Arazi yolları düzenleniyor

Merkezde asfaltlama çalışmaları yoğun şekilde devam ederken kırsal üretim potansiyeli yüksek olan mahallerde arazi yollarına da çeki düzen getiriliyor. Yolların yeniden düzenlenmesiyle çiftçilerin tarlalarına ulaşmasındaki sorunlar ortadan kaldırılıyor.

kar mücadele1

Karla kesintisiz mücadele

Bütünşehir uygulamasının ardından tüm ilçelerde karla mücadele çalışması başlatan Büyükşehir Belediyesi, kar nedeniyle kapanan köy yollarını ulaşıma açtı.

copluk

Çöplük alanları rehabilite ediliyor

Bursa’nın daha sağlıklı ve yaşanabilir bir kent olması için çevre yatırımlarını aralıksız sürdüren Büyükşehir Belediyesi, sınırlara yeni dahil olan ilçelerdeki vahşi çöp depolama alanlarını rehabilite ediyor.

çiçek

Yeni park ve rekreasyon alanları

Yeni Büyükşehir yasasının ardından ilçelerdeki 10 bin metrekare alanın üzerindeki parkların sorumluluğunu da üzerine alan Büyükşehir Belediyesi, tüm ilçelere yeni park ve rekreasyon alanları kazandırmak için çalışmalara başladı.

17226_EAG_0424_201406271329

Sinekle kesintisiz mücadele

Dünya Sağlık Örgütü’nün tavsiyeleri ve iç hukuk sisteminin talimatları gereği ilaçlama hizmetini tek elden yürüten Büyükşehir Belediyesi, Harmancık’ta da sinekle mücadele çalışmalarını başlattı.

son resimler 064

Mahallelere giriş tabelası ve meydan saati

Mahalle muhtarlıklarından gelen talepler doğrultusunda mahalle meydanlarına dekoratif meydan saatleri montajı yapılıyor. Artık Büyükşehir Belediyesi’nin birer mahallesi olan tüm köylerin girişlerine tek tip tabelalar monte ediliyor.

suuuçtu

Suuçtu Şelalesi

Suuçtu Şelalesi’nin turizme kazandırılması yönündeki çalışmalara başlandı. Bu amaçla Suuçtu Şelalesi koruma alanı etüdüne ilişkin raporu tamamlandı.

buski2

Altyapı sil baştan yenileniyor

İlçe genelinde başlatılan altyapı çalışmaları kapsamında BUSKİ tarafından 30 kilometre içme suyu hattı, 6 kilometre kanalizasyon hattı ve 230 metre de yağmur suyu hattı imalatı gerçekleştirildi. Daha önce Özel İdare tarafından yürütülen köy içi yolların parke taşla döşenmesi çalışmaları, Bütünşehir yasasının ardından Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülüyor. Çalışmalar kapsamında gerek ilçe merkezindeki yaya kaldırımları ve tretuvarlar gerekse mahalle merkezlerinin parke taşla döşenmesi çalışmaları devam ediyor.

Yollar asfaltlanıyor

Suuçtu Şelalesi ve Tümbüldek Kaplıcası gibi araç trafiğinin yoğun olduğu yolların yanı sıra ilçe merkezi ve mahallelerdeki yolların sağlıklı hale getirilmesi çalışmaları sürüyor.

uluabat projesi render

Uluabat Ekolojik Turizm Parkı

Yaklaşık 4 milyon metrekare alanı kapsayan proje, bütünüyle doğal dengenin korunması esaslarına göre hazırlandı. Proje kapsamında Kocadere Kanalı tekne turlarına açılırken, belirli bölgelere ağaç iskeleler yerleştirilecek. Hobi bahçeleri, kırsal yaşam merkezleri, bisiklet ve yürüyüş yollarının yer alacağı proje kapsamında bölge halkının yöresel ürünlerini satabileceği küçük stantlar bulunacak. Ekoloji parkı bünyesinde de endemik bitki bahçeleri, kuş gözlem kuleleri, doğal hayatı koruma ve tanıtım merkezleri, botanik ve zooloji bilgilendirme birimleri, göl sporları merkezi ve kamp alanları bulunacak.

ovaazatlı 2 otobüs

İlçelere hizmet yeni araçlarla gidiyor

Büyükşehir Belediyesi otobüs filosu içinde yedek olarak bekletilen 2 otobüs, tüm bakımları ve modernizasyon çalışmalarını yapıldıktan sonra toplu taşımada kullanılmak üzere Ovaazatlı’ya hediye etti. Büyükşehir Belediyesi, otobüs filosu içinde yedek olarak bekleyen 1 otobüsü de tüm bakım ve modernizasyon çalışmaları yapıldıktan sonra toplu ulaşımda kullanılmak üzene Tatkavaklı’ya hediye etti.

ALMAN KANALI NISAN 2015 (2)

Dere ıslah ve rekreasyon projeleri

Merkez ilçelerde bugüne kadar 69 kilometre dere temizliği ve 45 kilometre de dere ıslahı yapan Büyükşehir belediyesi, Kirmasti Çayı’nın ıslah projelerini de hazırladı.

filo1

Her ilçeye özel makine parkı

Bütünşehir uygulamasıyla birlikte 17 ilçede 1070 mahalle ve köye hizmet götüren Büyükşehir Belediyesi, yeni alınan araçlarla makine parkını da genişletiyor. Bursa’da toplam 10 ayrı şantiye oluşturulurken, bu sayı yakında 12’ye çıkacak. İlçelere özel şantiyelerle hizmet akışı hızlanacak.  

Altyapı sil baştan yenileniyor

Büyükşehir Belediyesi, Mustafakemalpaşa’nın Çördük Mahallesi’nden start alan içme suyu, yağmur suyu ve kanalizasyon hattı çalışmaları ile 2 yıl içinde ilçedeki tüm kırsal yerleşim alanlarının altyapısını yenilemeyi hedefliyor.

Rüştiye Caddesi – Sanayi Yolu Caddesi

Mustafakemalpaşa ilçe merkezini ağır tonajlı araç yükünden arındıracak Rüştiye Caddesi ve Sanayi Yolu Caddesi’ndeki yol yapım çalışmaları hızla sürüyor.

Toplu ulaşımda kalite artıyor

Kent içi toplu taşıma araçlarını sürekli yenileyerek otobüs filosunu gençleştiren Büyükşehir Belediyesi, Mustafakemalpaşa ilçesinde de Burulaş’ın alt işletmecisi olan 79 Nolu Taşıyıcılar Kooperatifi’nin yeni aldığı 33 otobüs ve minibüsü hizmete aldı.

Kirmastı’ya 3. köprü

Bursa’da olduğu kadar ilçelerde de şehir içi trafiği rahatlatacak çözümleri bir bir uygulamaya koyan Büyükşehir Belediyesi, Mustafakemalpaşa’da bulunan Kirmastı Çayı’na üçüncü köprüyü inşa etmek için düğmeye bastı.

otobüs seferi

Otobüs seferleri başladı

Küçük sanayi ile Mustafakemalpaşa arasında düzenli otobüs seferleri başladı.

kemalpaşa terminal (2)

Terminal yenileniyor

İlçe terminalinin yenilenmesine yönelik çalışmalar başladı.

Katı atık aktarma istasyonu

İlçedeki en önemli çevre yatırımlarından biri olan Katı Atık Aktarma İstasyonu’nda inşaat çalışmaları hızla sürüyor.

yavelli caddesi

Yol çalışmaları

İlçe merkezi ile mahalleler arasında ana caddeler sıcak asfalt ile kaplanırken, mahalle içi yollarda da satih kaplama çalışmaları devam ediyor.

agaclı1

Ağaçlı istinat duvarı

Ağaçlı Mahallesi başta olmak üzere ihtiyaç duyulan tüm bölgelere istinat duvarları yapılıyor.