Bursa Büyükşehir Belediyesi Projeleri

ULAŞIM

arazi yolu1

Arazi yolları düzenleniyor

Merkezde asfaltlama çalışmaları yoğun şekilde devam ederken kırsal üretim potansiyeli yüksek olan mahallerde arazi yollarına da çeki düzen getiriliyor. Yolların yeniden düzenlenmesiyle çiftçilerin tarlalarına ulaşmasındaki sorunlar ortadan kaldırılıyor.

kar mücadele1

Karla kesintisiz mücadele

Bütünşehir uygulamasının ardından tüm ilçelerde karla mücadele çalışması başlatan Büyükşehir Belediyesi, kar nedeniyle kapanan köy yollarını ulaşıma açtı.

copluk

Çöplük alanları rehabilite ediliyor

Bursa’nın daha sağlıklı ve yaşanabilir bir kent olması için çevre yatırımlarını aralıksız sürdüren Büyükşehir Belediyesi, sınırlara yeni dahil olan ilçelerdeki vahşi çöp depolama alanlarını rehabilite ediyor.

çiçek

Yeni park ve rekreasyon alanları

Yeni Büyükşehir yasasının ardından ilçelerdeki 10 bin metrekare alanın üzerindeki parkların sorumluluğunu da üzerine alan Büyükşehir Belediyesi, tüm ilçelere yeni park ve rekreasyon alanları kazandırmak için çalışmalara başladı.

17226_EAG_0424_201406271329

Sinekle kesintisiz mücadele

Dünya Sağlık Örgütü’nün tavsiyeleri ve iç hukuk sisteminin talimatları gereği ilaçlama hizmetini tek elden yürüten Büyükşehir Belediyesi, Harmancık’ta da sinekle mücadele çalışmalarını başlattı.

son resimler 064

Mahallelere giriş tabelası ve meydan saati

Mahalle muhtarlıklarından gelen talepler doğrultusunda mahalle meydanlarına dekoratif meydan saatleri montajı yapılıyor. Artık Büyükşehir Belediyesi’nin birer mahallesi olan tüm köylerin girişlerine tek tip tabelalar monte ediliyor.

DSC_0850

BUDO; deniz ulaşımının yeni markası

Bursa ile İstanbul arasında deniz ulaşımının ekonomik ve konforlu şekilde sağlanması amacıyla seferlere başlayan BUDO deniz ulaşımının yeni ve güçlü bir markası haline geldi.

tren hattı

Balat – Mudanya Bursaray hattı

Balat Hızlı Tren İstasyonu ile Mudanya ilçesi arasında kesintisiz ve konforlu ulaşımın sağlanması hedefiyle projelendirilen Bursaray Hattı ile ilgili çalışmalar devam ediyor.

göynüklü altıntaş

Yeni yollarla ulaşıma köklü çözüm

Mudanya yolunu Göynüklü’ye bağlayan ve kış aylarında meydana gelen heyelan nedeniyle trafiğe kapanan yola alternatif yeni bir yol oluşturan Büyükşehir Belediyesi, Göynüklü- Altıntaş arasındaki 8 kilometrelik yolu da tamamlayarak ulaşıma açtı.

ring yol2

Ring yolu 27 yıl sonra hayat buldu

Mudanya Belediyesi tarafından 1984 yılında 1/1000 ve 1/5000’lik planlara işlenen ancak bir türlü hayata geçirilemeyen Mudanya-Bursa Çevre Yolu, Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımlarıyla 27 yıl sonra hayat buldu. 20 parseldeki kamulaştırma ve yıkımların ardından genişleyen yol, tretuvar düzenlemeleriyle de sağlıklı hale getirildi.

bademli yolu düzenleme

Bademli yolu düzenleme çalışması

Bademli’yi Mudanya Caddesi’ne bağlayan eski yol genişletilerek, tretuvar düzenlemelerinin ardından modern bir cadde görünümüne kavuştu.

güzelyalı feribot iskelesi  bursa çıkışı üst yol tretuar (3)

Feribot iskelesi – Bursa çıkışı üst yol tretuvar düzenleme

Feribot iskelesi ile aynı zamanda Bursa’nın İstanbul’a açılan kapısı haline gelen Güzelyalı girişi de Bursa’ya yakışır hale getirildi. Feribot iskelesi girişinin yanında Bursa çıkışı yol güzergahındaki tretuvarlar yeniden düzenlendi.

MUDANYA IMRALI ISKELESI SUBAT 2014

İskele önü 15 yıl sonra halka açıldı

Mudanya sahillerine değer katacak sahil projesi kapsamında 1999 yılında İmralı Adası ile irtibatın sağlanması amacıyla sahil bandı üzerine kurulan askeriyeye ait irtibat noktaları iskele üzerine yapılan yeni binaya taşındı. Yürüyüş yolu üzerindeki baraka ve demir parmaklıklar kaldırılıp, sahil yolu yeniden yayalara açıldı.

güzelyalı meydanı 1

Güzelyalı meydanı

Güzelyalı meydan düzenleme çalışmaları kapsamında 15 yıl Güzelyalı Belediye Binası ve 2 yıl da Mudanya Belediyesi ek hizmet binası olarak kullanılan bina yıkıldı. Sahille bütünleşik olarak projelendirilen çalışmalar kapsamında Güzelyalı modern bir kent meydanına kavuştu.

buski2

Altyapı sil baştan yenileniyor

İlçe genelinde başlatılan altyapı çalışmaları kapsamında BUSKİ tarafından 347.579 metre içme suyu hattı, 98.980 metre kanalizasyon hattı, 37.890 metre yağmur suyu hattı, 822 metre dere ıslahı ve 18 adet depo inşaatı gerçekleştirildi.

Çağrışan Pompa İstasyonu

12 milyon TL’lik yatırımla Mudanya ve çevresi sağlıklı içme suyuna kavuştu. Sistem kapsamında Bademli, Tepedevrent ve Seçtepe su depolarının yanında Çağrışan Su deposu ve pompa istasyonu sayesinde tüm bu bölgelere sağlıklı şebeke suyu veriliyor.

körfez

Körfeze hayat verecek proje başladı

Bünyesinde Mudanya, Güzelyalı, Altıntaş, Kurşunlu, Gemsaz, Küçükkumla, Büyükkumla ve Karacaali’de terfi istasyonları, 81.2 kilometre yağmursuyu ve kanalizasyon hattı, Küçükkumla, Gemlik Karsak, Kurşunlu ve Mudanya’ya 4 adet arıtma tesisi ve 2 adet derin deniz deşarj sistemi bulunan yaklaşık 140 milyon TL’lik yatırım Gemlik, Mudanya, Güzelyalı ve Gemsaz’da eş zamanlı olarak başlatıldı.

yaylacıkdepo

Yeni depolarla su sorunu yaşanmıyor

Özellikle yaz aylarında tatilcilerin de gelmesiyle birlikte artan nüfusa bağlı olarak yaşanan su sorunu Aydınpınar, Kaymakoba, Küçükyenice- Dedeköy, Yaylacık ve Bademli’ye yapılan su deposu inşaatlarıyla ortadan kalkıyor.

mudanya derin deşarj

Ön arıtma ve derin deniz deşarjı tesisi

25.000 m3/ gün kapasiteli Derin Deniz Deşarjı sistemi, Mudanya’da yapılacak olan Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi ile entegre edilecek.

deniz temizleme aracı1

Deniz yüzeyi sürekli temizleniyor

Mudanya ve Gemlik sahillerinin katı ve sıvı atıklardan tamamen arındırılması için satın alınan deniz yüzeyi temizleme araçları, Mudanya’da sürekli deniz yüzeyini temizliyor

bademli dere (2)

Bademli Deresi ıslah çalışması

Bursa´nın en seçkin semti olarak bilinmesine rağmen alt yapı yönünden fakir kalan Bademli’deki Bademli Deresi´ni çevreleyen 500 metrelik alanda dere ıslah ve çevre düzenleme çalışması yapıldı.

sahil temizleme 1

Sahil temizleme çalışmaları

Mudanya sahil bandındaki tüm yerleşim birimleri ayrı ayrı ele alınıyor. Bakımsızlık nedeniyle çürüyen, yer yer kırılan iskeleler yeniden onarılarak halkın  kullanımına açılıyor.

TİRİLYE ATATÜRK PARKI DÜZENLEME2

Tirilye Atatürk Parkı Düzenleme Projesi

Tirilye Atatürk Parkı’nın yeniden düzenlenmesine ilişkin proje çalışmaları tamamlanırken, uygulama ile birlikte park, bölgeye ayrı bir değer katacak.

Esence sahili temizlendi

Büyükşehir Belediyesi Sahil Hizmetleri Daire Başkanlığı’na bağlı ekipler, hem plajda hem de deniz içinde temizlik çalışması yaptı. Özel bir makine ile plajda kirliliğe yol açan atıklar toplanırken, kum da elenerek sahildeki kum kalitesi artırıldı. Öte yandan deniz içinde kıyıya yakın bölümlerde oluşan yosunlar da toplanarak, denizin temiz bir görünüm kazanması sağlandı.

531

Tarifeli körfez seferleri

Mudanya, Armutlu, Kumla, Gemlik, Kurşunlu arasında yaz aylarında her gün tarifeli körfez seferleri yapılıyor.

üstgecitt

Üst geçitlerle yol daha güvenli

Bursa Mudanya karayolu üzerindeki yoğunluk dikkate alınarak güzergah üzerindeki Nilüfer Okulları girişine yaya üst geçidi yapıldı.

kent içi toplu ulaşım

Yeni nesil araçlarla toplu taşıma

Ulaşım filosuna dahil edilen yeni nesil otobüslerle tüm ilçelerde toplu ulaşım daha konforlu hale geldi.

heyelan

Heyelanlı bölge artık daha güvenli

Güzelyalı Mahallesi’nde heyelan riski bulunan binaların yıkımını yaptıktan sonra fore kazıklarla zemin sağlamlaştırıldı. Heyelan riski bulunan bölgede yer alan 7 bina yıkılarak, toplam 77 adet fore kazıkla zemin daha güvenli hale getirildi.

filo1

Her ilçeye özel makine parkı

Bütünşehir uygulamasıyla birlikte 17 ilçede 1070 mahalle ve köye hizmet götüren Büyükşehir Belediyesi, yeni alınan araçlarla makine parkını da genişletiyor. Bursa’da toplam 10 ayrı şantiye oluşturulurken, bu sayı yakında 12’ye çıkacak. İlçelere özel şantiyelerle hizmet akışı hızlanacak.  

cöp

Belediyeye çöp kamyonu

Mudanya ilçesinin temizlik işlerinde kullanılmak üzere alınan 2 adet çöp kamyonu Mudanya Belediyesi’ne hibe edildi.

mudanya terfi istasyonu (2)

Temiz deniz için 100 milyonluk yatırım

Gemlik körfezi başta olmak üzere Bursa sahilleri ile sahillere ulaşan dereleri kirlilikten arındırmak için 1 yıl içinde 400 milyon TL’lik yatırım yapan Büyükşehir Belediyesi, projenin Mudanya bölgesini kapsayan 100 milyon TL’lik yatırımda çalışmalara hız verdi. Mudanya, Güzelyalı ve Altıntaş’a terfi istasyonu, Aydınpınar’a da arıtma tesisi yapılacak olan projede Mudanya terfi istasyonunda inşaat çalışmaları hız kazandı.

BUSKİ Hizmet binası

Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan BUSKİ Mudanya Şube Müdürlüğü hizmet binası hizmete açıldı.

Çekrice – Orhaniye grup yoluna sıcak asfalt

Mudanya ve Nilüfer bölgesini ilgilendiren Çekrice ile Orhaniye arasındaki 12 mahallenin kullandığı grup yolunda altyapı ve sıcak asfalt kaplama çalışmaları hızla sürüyor.

balat haskoy1

Balat – Hasköy köprüsü

Özellikle yaz aylarında trafik yoğunluğunun arttığı Bursa – Mudanya karayolunun yüklerini azaltmayı hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, Hasköy – Balat arasına yapılacak yeni köprü ile Mudanya’ya ulaşımı önemli ölçüde rahatlatacak.