Bursa Büyükşehir Belediyesi Projeleri

ULAŞIM

arazi yolu1

Arazi yolları düzenleniyor

Merkezde asfaltlama çalışmaları yoğun şekilde devam ederken kırsal üretim potansiyeli yüksek olan mahallerde arazi yollarına da çeki düzen getiriliyor. Yolların yeniden düzenlenmesiyle çiftçilerin tarlalarına ulaşmasındaki sorunlar ortadan kaldırılıyor.

kar mücadele1

Karla kesintisiz mücadele

Bütünşehir uygulamasının ardından tüm ilçelerde karla mücadele çalışması başlatan Büyükşehir Belediyesi, kar nedeniyle kapanan köy yollarını ulaşıma açtı.

copluk

Çöplük alanları rehabilite ediliyor

Bursa’nın daha sağlıklı ve yaşanabilir bir kent olması için çevre yatırımlarını aralıksız sürdüren Büyükşehir Belediyesi, sınırlara yeni dahil olan ilçelerdeki vahşi çöp depolama alanlarını rehabilite ediyor.

çiçek

Yeni park ve rekreasyon alanları

Yeni Büyükşehir yasasının ardından ilçelerdeki 10 bin metrekare alanın üzerindeki parkların sorumluluğunu da üzerine alan Büyükşehir Belediyesi, tüm ilçelere yeni park ve rekreasyon alanları kazandırmak için çalışmalara başladı.

17226_EAG_0424_201406271329

Sinekle kesintisiz mücadele

Dünya Sağlık Örgütü’nün tavsiyeleri ve iç hukuk sisteminin talimatları gereği ilaçlama hizmetini tek elden yürüten Büyükşehir Belediyesi, Harmancık’ta da sinekle mücadele çalışmalarını başlattı.

son resimler 064

Mahallelere giriş tabelası ve meydan saati

Mahalle muhtarlıklarından gelen talepler doğrultusunda mahalle meydanlarına dekoratif meydan saatleri montajı yapılıyor. Artık Büyükşehir Belediyesi’nin birer mahallesi olan tüm köylerin girişlerine tek tip tabelalar monte ediliyor.

ucak

Deniz uçağı ile İstanbul 20 dakika

Bursa ile İstanbul arasını 20 dakikaya indiren deniz uçağı seferlerine ilgi hergeçen gün artarken, proje bölge ekonomisine değer kattı.

tren hattı

Balat – Gemlik Bursaray hattı

Balat Hızlı Tren İstasyonu ile Gemlik ilçesi arasında kesintisiz ve konforlu ulaşımın sağlanması hedefiyle projelendirilen Bursaray Hattı ile ilgili çalışmalar devam ediyor.

kurşunlu kumsaz yolu giriş düzenlemesi asfalt kaplama (1)

Yeni yollarla ulaşıma köklü çözüm

İlçe merkezindeki mevcut yolların genişletilmesinin yanı sıra büyükşehir mücavir alan sınırlarına yeni dahil olan tüm yollarda iyileştirme çalışmaları yapılıyor

bölgeparkı

Gemlik Bölge Parkı

Büyükşehir Belediyesi tarafından Gemlik İlçesi’ne kazandırılan Gemlik Bölge Parkı, ilçeye nefes aldırıyor.

gemlik meydan (7)

Gemlik Kent Meydanı

Ahmet Dural Meydanı kentsel tasarım projesi kapsamında meydan sahile kadar genişletilirken, kamulaştırılan binaların yıkım çalışmaları devam ediyor.

çarşı dersi (7)

Çarşı Deresi Islah ve rekreasyonu

Gemlik ilçe merkezinden geçen ve minibüs garajı ile deniz arasında kalan 350 metrelik bölümünün üzeri 50 önce kapatılan Çarşı Deresi, Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirdiği rekreasyon projesiyle yarım asır önceki kimliğine bürünüyor.

karsak deresi (8)

Karsak Deresi ıslah ve rekreasyonu

Gemlik ilçe merkezinden geçen ve çevreye yaydığı pis kokular nedeniyle vatandaşların da tepkilerine yol açan Karsak Deresi’nin 2 bin 700 metrelik bölümünde ıslah çalışmaları yapıldı. Çalışmalar kapsamında dere yatağında toplanan aşırı mil alınırken, dere içi ve kenarında bulunan yabani otlar temizlenerek, görüntü kirliliğinin önüne geçildi.

11 katlı yıkılmış bina 2

Kentsel dönüşüm

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Gemlik Manastır bölgesinde çökme tehlikesi bulunan 11 katlı 22 daireli binanın yıkımını yaptı.

kumla meydanı

Küçük Kumla meydan düzenleme

Küçük Kumla Meydanı’nda çökme tehlikesi bulunan 2 bina yıkılırken, bölgeye güzel bir meydan kazandırılmış oldu.

üstgeçit  (3)

Gemlik girişi yaya üst geçidi

Gemlik’in Hisar Mahallesi ile İstiklal Caddesi’nin bağlantı noktası olan bölgede özellikle yayaların güvenliğinin sağlanması olmak üzere ilçe girişinin de düzenli hale getirilmesi amacıyla yapılan üstgeçit bölgeye değer kattı.

gemlik otobüsler (8)

Gemlik otobüslerine klima takıldı

Özellikle yaz aylarında klima bulunmaması nedeniyle vatandaşlar için çileye dönen Gemlik-Bursa arasındaki ulaşımı konforlu hale getiren Büyükşehir Belediyesi, bu güzergahtaki 14 halk otobüsüne klima taktırdı. Otobüs hatları ve güzergahlar düzenlenirken tüm köyler toplu ulaşım sistemine bağlandı.

kurşunlu

Kurşunlu balıkçı barınağı modernize ediliyor

Kent merkezinin yanı sıra ilçelerdeki tüm değerleri de en iyi şekilde kullanmayı hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, Gemlik Kurşunlu balıkçı barınağı ve barınak bünyesindeki kafeteryayı da bölgeye kazandırmak için çalışmalara başladı.

hava bursa kıyılar löngöz mudanya gemlik trilye 1344

Kurşunlu Kumsaz Bölge Parkı

Gençali ve Kurşunlu yerleşimleri arasında kalan yaklaşık 525 bin metrekare alana projelendirilen “Bölge Parkı”nda karavan kamp ve çadırlı kamp, piknik, spor, konser ve balık tutma alanları, açık hava sineması, çim anfi, kafeler, wc, fotoğraf çekme cebi gibi mekanlar yer alacak.

Balık Pazarı’na estetik dokunuş

Gemlik ilçesinde vatandaşların en önemli buluşma noktalarından biri olan Balık Pazarı’nın estetik bir yaşam alanına dönüştürülmesi amacıyla Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan kentsel tasarım projesi tamamlandı. Çalışmalar kapsamında mevcut çelik konstrüksiyon çatı sökülürken, zeminden çatıya ve çevresine kadar tüm bölgelerde yapılan ahşap uygulamalarla Balık Pazarı estetik bir görünüme kavuşmuş oldu.

buski2

Altyapı sil baştan yenileniyor

İlçe genelinde başlatılan altyapı çalışmaları kapsamında BUSKİ tarafından 279.324 metre içme suyu hattı, 150.472 metre kanalizasyon hattı, 45.855 metre yağmur suyu hattı, 572 metre dere ıslahı ve 10 adet depo inşaatı gerçekleştirildi.

teşkınlara büyükşehir engeli (3)

Yağmur suyu terfi istasyonu

Bursa Büyükşehir Belediyesi´nin Gemlik sahillerinin su taşkınlarından korunmasını sağlamak amacıyla yaptırdığı yağmur suyu terfi istasyonu hizmete alındı.

Körfeze hayat verecek proje başladı

Bünyesinde Mudanya, Güzelyalı, Altıntaş, Kurşunlu, Gemsaz, Küçükkumla, Büyükkumla ve Karacaali’de terfi istasyonları, 81.2 kilometre yağmursuyu ve kanalizasyon hattı, Küçükkumla, Gemlik Karsak, Kurşunlu ve Mudanya’ya 4 adet arıtma tesisi ve 2 adet derin deniz deşarj sistemi bulunan yaklaşık 140 milyon TL’lik yatırım Gemlik, Mudanya, Güzelyalı ve Gemsaz’da eş zamanlı olarak başlatıldı.

cihatlı 3

Yeni depolarla su sorunu yaşanmıyor

Özellikle yaz aylarında tatilcilerin de gelmesiyle birlikte artan nüfusa bağlı olarak yaşanan su sorunu Şükriye, Seçköy, Çamlık, Hisar 1-2, Karacaali, Küçükkumla ve Cihatlı su deposu inşaatlarıyla ortadan kalkarken, su kaynaklarının boşa akmasının önüne geçiliyor.

gemlik kurşunlu derin deşarj

Kurşunlu Tahtalıköy derin deniz deşarjı

Kanalizasyon atıklarının sorun olmaktan çıkarılmasına yönelik çalışmalar da hızla sürüyor. Bu çalışmalar kapsamında 30 metre derinlikte 300 metre uzunluğunda derin deniz deşarjı borusu yenilendi.

deniz temizleme aracı1

Deniz yüzeyi sürekli temizleniyor

Gemlik ve Mudanya sahillerinin katı ve sıvı atıklardan tamamen arındırılması için satın alınan deniz yüzeyi temizleme araçları, Mudanya’da sürekli deniz yüzeyini temizliyor.

karacaali iskelesi

İskeleler yenilendi

Gemlik sahil bandında bakımsızlık nedeniyle çürüyen iskeleler yeniden onarılarak kullanıma açılırken, Karacaali ve Narlı İskelesi de yenilenerek halkın kullanımına açıldı.

kurşunlu meydan düzenlemesi (1)

Kurşunlu Verem Savaş tesisleri çevre düzenleme

Kurşunlu’da Verem Savaş Rehabilitasyon Merkezi’nin çevresi yapılan çalışma ile güzelleştirildi.

gemlik lale kemal kılıç ilköğretim okulu (2)

Su baskınları sona erdi

Gemlik’te aşırı yağışlar nedeniyle yaşanan su baskını yüzünden iki kez eğitime ara vermek zorunda kalan Lale Kemal Kılıç İlköğretim Okulu’nda bir daha benzer sorunlar yaşanmaması için başlatılan altyapı çalışmaları tamamlandı.

MAVİ TUR2

Tarifeli körfez seferleri

Bursa’nın sahillerindeki değerini Bursalılara yaşatmak, yerli ve yabancı turist sayısını arttırmak amacıyla Mudanya – Armutlu – Fıstıklı – Kumla arasında yaz aylarında her gün tarifeli körfez seferleri yapılıyor. Haftanın 7 günü boyunca iki sefer halinde düzenlenen turlarla vatandaşlar denizin keyfini doyasıya çıkarıyor.

gemlik burbak otopark (5)

Parklanmalar düzene girdi

Gemlik İlçesi’nde İstiklal Caddesi ve Orhangazi Caddesi’nde uygulanan cadde otoparkları sayesinde geçici parklanmalara düzen getirildi.

gemlik otobüs durağı (1)

Otobüs durakları yenileniyor

Gemlik ilçe merkezindeki otobüs duraklarının tamamı kapalı hale getirilirken, vatandaşların özellikle yağışlı havalarda otobüs beklerken mağdur olmalarının önüne geçiliyor.

GEMLIK ATA MAH.CAMII TUVALETI NISAN 2015 (3)

Ata Mahallesi Camii çevre düzenleme

Ata Mahallesi Camii, tuvaletler ve çevre düzenlemeleri ile bölgeye yakışır hale getirildi.

filo1

Her ilçeye özel makine parkı

Bütünşehir uygulamasıyla birlikte 17 ilçede 1070 mahalle ve köye hizmet götüren Büyükşehir Belediyesi, yeni alınan araçlarla makine parkını da genişletiyor. Bursa’da toplam 10 ayrı şantiye oluşturulurken, bu sayı yakında 12’ye çıkacak. İlçelere özel şantiyelerle hizmet akışı hızlanacak.  

Kurşunlu şebeke suyuna kavuştu

Bursa Büyükşehir Belediyesi, tüm ilçeleri sağlıklı şebeke suyuyla buluşturacak alt yapı çalışmalarına hız verirken, Gemlik’in Kurşunlu Mahallesi de yıllardır özlemini çektiği sağlıklı şehir şebekesi suyuna kavuştu. BUSKİ tarafından yürütülen çalışmalarda Tepedevrent mevkiinden 17 kilometrelik hat ile kurşunlu mahallesi çamlık mevkiindeki 2500 tonluk depoya getirilen şehir şebekesi suyu, Kurşunlu’ya verilmeye başlandı.

kumsaz sahil (8)

Kumsaz sahil düzenleme çalışması

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından deniz sezonu öncesinde sahilinde temizlik ve düzenleme yapılan, soyunma kabinleri ve duşlar yerleştirilen Kumsaz, içinde otopark, kafeteryalar, kum üzerinde yürüyüş bantları da bulunan projenin hayata geçirilmesiyle Akdeniz sahillerini aratmayacak.

kumla sahil (3)

Kumla sahilinde dönüşüm devam ediyor

Çalışmalar kapsamında sahil bandı boyunca uzanan yolda mevcut duvar ve bordürler yıkılarak yerine yaklaşık 922 metre betonarme duvar imalatı gerçekleştirildi. Yine sahil bandı boyunca uzanan yolda yaklaşık 4149 metrekare renkli yürüyüş yolu imalatı tamamlanarak boyaya hazır hale getirildi. Sahilin plaj tarafında vatandaşların duş ihtiyacını karşılamak adına 12 adet duş ünitesi yapılarak hizmete açıldı. Sahil bandı […]

Kurşunlu’ya kadınlar lokali

Gemlik Kurşunlu’da uzun yıllar atıl duran öğretmen evi, Büyükşehir Belediyesi tarafından eksiklikleri giderilerek konaklama tesisine dönüştürüldü. Açılış için son rötuşları yapılan tesis kadınlar lokali olarak Kurşunlu Kadınlar Yardımlaşma Derneği tarafından işletilecek.

kadınlar plajı

Kurşunlu Kadınlar Plajı hizmette

Bursa’nın sahillerini gün yüzüne çıkaran hizmetleriyle dikkati çeken Büyükşehir Belediyesi tarafından Gemlik’in Kurşunlu Mahallesi’ne kazandırılan Kadınlar Plajı, törenle, vatandaşların hizmetine sunuldu.

Dürdane Kavşağı ile yılların çilesi bitiyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi Bursa Gemlik karayolu üzerinde en sıkıntılı bölgelerden biri olan Dürdane, Selçukgazi, Karabalçık ve Seçköy’ün ana yola bağlandığı noktaya da bir kavşak kazandırıyor.

gemsaz sahil (5)

Gemsaz sahil düzenleme

Gemsaz sahil düzenleme çalışmalarıyla bölge estetik bir görünüm kazandı.

Sahiller sağlıklı altyapıya kavuşuyor

Gemlik’in Gemsaz ve Kumsaz bölgesi sağlıklı içme suyuna kavuşurken, şimdi de kanalizasyon ve yağmur suyu hatları ile Kumsaz’a yapılacak arıtma tesisi çalışmalarına hız verildi.

umurbey yol (2)

Gemlik asfaltlama çalışmaları

çakal dere1

Çakal dere ıslah çalışması

Çakal dere ıslah çalışmalarıyla bölgeye değer kattı

çöplük1

Çöplük ıslah edildi

Gemlik çöp depolama ıslah çalışmaları tamamlandı.