Bursa Büyükşehir Belediyesi Projeleri

ULAŞIM

Yeni terminal Harmancık’a yakıştı

Şehirlerarası Otobüs Terminali yeni yerinde yeni binasında hizmet vermeye başladı. İşletim, bakım ve güvenliği Burulaş tarafından yapılacak yeni terminal binası ilçeye değer kattı.

buski2

Altyapı sil baştan yenileniyor

İlçe genelinde başlatılan altyapı çalışmaları kapsamında BUSKİ tarafından 1.378 metre içme suyu hattı, 317 metre kanalizasyon hattı imalatı gerçekleştirildi. Merkez ilçelerde bugüne kadar 69 kilometre dere temizliği ve 45 kilometre de dere ıslahı yapan Büyükşehir belediyesi, Harmancık ilçesindeki derelerin de ıslahına ilişkin projeleri hazırladı. İçme suyu sorunu Yaşanan bölgelere yapılacak su depoları ile susuzluk da tarih olacak.

asfalt2

Yollar asfaltlanıyor

İlçe merkezinin yanısıra Büyükşehir sorumluluk alanına giren tüm mahallelerde yapılan çalışmalarla ulaşım daha sağlıklı hale getiriliyor.

arazi yolu1

Arazi yolları düzenleniyor

Merkezde asfaltlama çalışmaları yoğun şekilde devam ederken kırsal üretim potansiyeli yüksek olan mahallerde arazi yollarına da çeki düzen getiriliyor. Yolların yeniden düzenlenmesiyle çiftçilerin tarlalarına ulaşmasındaki sorunlar ortadan kaldırılıyor.

kar mücadele1

Karla kesintisiz mücadele

Bütünşehir uygulamasının ardından tüm ilçelerde karla mücadele çalışması başlatan Büyükşehir Belediyesi, kar nedeniyle kapanan köy yollarını ulaşıma açtı.

copluk

Çöplük alanları rehabilite ediliyor

Bursa’nın daha sağlıklı ve yaşanabilir bir kent olması için çevre yatırımlarını aralıksız sürdüren Büyükşehir Belediyesi, sınırlara yeni dahil olan ilçelerdeki vahşi çöp depolama alanlarını rehabilite ediyor.

çiçek

Yeni park ve rekreasyon alanları

Yeni Büyükşehir yasasının ardından ilçelerdeki 10 bin metrekare alanın üzerindeki parkların sorumluluğunu da üzerine alan Büyükşehir Belediyesi, tüm ilçelere yeni park ve rekreasyon alanları kazandırmak için çalışmalara başladı.

17226_EAG_0424_201406271329

Sinekle kesintisiz mücadele

Dünya Sağlık Örgütü’nün tavsiyeleri ve iç hukuk sisteminin talimatları gereği ilaçlama hizmetini tek elden yürüten Büyükşehir Belediyesi, Harmancık’ta da sinekle mücadele çalışmalarını başlattı.

son resimler 064

Mahallelere giriş tabelası ve meydan saati

Mahalle muhtarlıklarından gelen talepler doğrultusunda mahalle meydanlarına dekoratif meydan saatleri montajı yapılıyor. Artık Büyükşehir Belediyesi’nin birer mahallesi olan tüm köylerin girişlerine tek tip tabelalar monte ediliyor.

kent estetiği 6

Mahalleler kent mobilyalarıyla donatılıyor

İlçe merkezinin yanı sıra mahalle muhtarlıklarından gelen talepler doğrultusunda Harmancık ilçesi de kent mobilyaları ile donatılıyor. Bu çalışmalar kapsamında bugüne kadar ilçeye 467 adet piknik masası ile 96 adet bank yerleştirildi. İlçe merkezinin yanı sıra mahalle muhtarlıklarından gelen talepler doğrultusunda uygun görülen noktalara 4 takım çocuk oyun grubu ile çeşitli noktalara finess aletleri yerleştirildi.

budo

Ulaşılabilir şehir Bursa

Bursa – İstanbul arasında başlatılan Deniz Otobüsü, Deniz Uçağı ve Hekitopter seferleri ile Bursa, şehirler arası anlamda da ulaşılabilir bir kent haline geldi. Yenişehir Havaalanı’ndan başlayan Trabzon ve Erzurum seferleri için Havaalanına otobüs seferleri düzenlenirken, Türkiye’nin ilk yerli tramvayı olan İpekböceği, önemli bir ulaşım aracı haline geldi

ucak

Deniz uçağı ile İstanbul 20 dakika

Bursa ile İstanbul arasını 20 dakikaya indiren deniz uçağı seferlerine ilgi hergeçen gün artarken, proje bölge ekonomisine değer kattı.

tren hattı

Balat – Gemlik Bursaray hattı

Balat Hızlı Tren İstasyonu ile Gemlik ilçesi arasında kesintisiz ve konforlu ulaşımın sağlanması hedefiyle projelendirilen Bursaray Hattı ile ilgili çalışmalar devam ediyor.

kurşunlu kumsaz yolu giriş düzenlemesi asfalt kaplama (1)

Yeni yollarla ulaşıma köklü çözüm

İlçe merkezindeki mevcut yolların genişletilmesinin yanı sıra büyükşehir mücavir alan sınırlarına yeni dahil olan tüm yollarda iyileştirme çalışmaları yapılıyor

bölgeparkı

Gemlik Bölge Parkı

Büyükşehir Belediyesi tarafından Gemlik İlçesi’ne kazandırılan Gemlik Bölge Parkı, ilçeye nefes aldırıyor.

gemlik meydan (7)

Gemlik Kent Meydanı

Ahmet Dural Meydanı kentsel tasarım projesi kapsamında meydan sahile kadar genişletilirken, kamulaştırılan binaların yıkım çalışmaları devam ediyor.

çarşı dersi (7)

Çarşı Deresi Islah ve rekreasyonu

Gemlik ilçe merkezinden geçen ve minibüs garajı ile deniz arasında kalan 350 metrelik bölümünün üzeri 50 önce kapatılan Çarşı Deresi, Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirdiği rekreasyon projesiyle yarım asır önceki kimliğine bürünüyor.

karsak deresi (8)

Karsak Deresi ıslah ve rekreasyonu

Gemlik ilçe merkezinden geçen ve çevreye yaydığı pis kokular nedeniyle vatandaşların da tepkilerine yol açan Karsak Deresi’nin 2 bin 700 metrelik bölümünde ıslah çalışmaları yapıldı. Çalışmalar kapsamında dere yatağında toplanan aşırı mil alınırken, dere içi ve kenarında bulunan yabani otlar temizlenerek, görüntü kirliliğinin önüne geçildi.

11 katlı yıkılmış bina 2

Kentsel dönüşüm

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Gemlik Manastır bölgesinde çökme tehlikesi bulunan 11 katlı 22 daireli binanın yıkımını yaptı.

kumla meydanı

Küçük Kumla meydan düzenleme

Küçük Kumla Meydanı’nda çökme tehlikesi bulunan 2 bina yıkılırken, bölgeye güzel bir meydan kazandırılmış oldu.

üstgeçit  (3)

Gemlik girişi yaya üst geçidi

Gemlik’in Hisar Mahallesi ile İstiklal Caddesi’nin bağlantı noktası olan bölgede özellikle yayaların güvenliğinin sağlanması olmak üzere ilçe girişinin de düzenli hale getirilmesi amacıyla yapılan üstgeçit bölgeye değer kattı.

gemlik otobüsler (8)

Gemlik otobüslerine klima takıldı

Özellikle yaz aylarında klima bulunmaması nedeniyle vatandaşlar için çileye dönen Gemlik-Bursa arasındaki ulaşımı konforlu hale getiren Büyükşehir Belediyesi, bu güzergahtaki 14 halk otobüsüne klima taktırdı. Otobüs hatları ve güzergahlar düzenlenirken tüm köyler toplu ulaşım sistemine bağlandı.

kurşunlu

Kurşunlu balıkçı barınağı modernize ediliyor

Kent merkezinin yanı sıra ilçelerdeki tüm değerleri de en iyi şekilde kullanmayı hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, Gemlik Kurşunlu balıkçı barınağı ve barınak bünyesindeki kafeteryayı da bölgeye kazandırmak için çalışmalara başladı.

hava bursa kıyılar löngöz mudanya gemlik trilye 1344

Kurşunlu Kumsaz Bölge Parkı

Gençali ve Kurşunlu yerleşimleri arasında kalan yaklaşık 525 bin metrekare alana projelendirilen “Bölge Parkı”nda karavan kamp ve çadırlı kamp, piknik, spor, konser ve balık tutma alanları, açık hava sineması, çim anfi, kafeler, wc, fotoğraf çekme cebi gibi mekanlar yer alacak.

Balık Pazarı’na estetik dokunuş

Gemlik ilçesinde vatandaşların en önemli buluşma noktalarından biri olan Balık Pazarı’nın estetik bir yaşam alanına dönüştürülmesi amacıyla Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan kentsel tasarım projesi tamamlandı. Çalışmalar kapsamında mevcut çelik konstrüksiyon çatı sökülürken, zeminden çatıya ve çevresine kadar tüm bölgelerde yapılan ahşap uygulamalarla Balık Pazarı estetik bir görünüme kavuşmuş oldu.

buski2

Altyapı sil baştan yenileniyor

İlçe genelinde başlatılan altyapı çalışmaları kapsamında BUSKİ tarafından 279.324 metre içme suyu hattı, 150.472 metre kanalizasyon hattı, 45.855 metre yağmur suyu hattı, 572 metre dere ıslahı ve 10 adet depo inşaatı gerçekleştirildi.

teşkınlara büyükşehir engeli (3)

Yağmur suyu terfi istasyonu

Bursa Büyükşehir Belediyesi´nin Gemlik sahillerinin su taşkınlarından korunmasını sağlamak amacıyla yaptırdığı yağmur suyu terfi istasyonu hizmete alındı.

Körfeze hayat verecek proje başladı

Bünyesinde Mudanya, Güzelyalı, Altıntaş, Kurşunlu, Gemsaz, Küçükkumla, Büyükkumla ve Karacaali’de terfi istasyonları, 81.2 kilometre yağmursuyu ve kanalizasyon hattı, Küçükkumla, Gemlik Karsak, Kurşunlu ve Mudanya’ya 4 adet arıtma tesisi ve 2 adet derin deniz deşarj sistemi bulunan yaklaşık 140 milyon TL’lik yatırım Gemlik, Mudanya, Güzelyalı ve Gemsaz’da eş zamanlı olarak başlatıldı.

cihatlı 3

Yeni depolarla su sorunu yaşanmıyor

Özellikle yaz aylarında tatilcilerin de gelmesiyle birlikte artan nüfusa bağlı olarak yaşanan su sorunu Şükriye, Seçköy, Çamlık, Hisar 1-2, Karacaali, Küçükkumla ve Cihatlı su deposu inşaatlarıyla ortadan kalkarken, su kaynaklarının boşa akmasının önüne geçiliyor.

gemlik kurşunlu derin deşarj

Kurşunlu Tahtalıköy derin deniz deşarjı

Kanalizasyon atıklarının sorun olmaktan çıkarılmasına yönelik çalışmalar da hızla sürüyor. Bu çalışmalar kapsamında 30 metre derinlikte 300 metre uzunluğunda derin deniz deşarjı borusu yenilendi.

deniz temizleme aracı1

Deniz yüzeyi sürekli temizleniyor

Gemlik ve Mudanya sahillerinin katı ve sıvı atıklardan tamamen arındırılması için satın alınan deniz yüzeyi temizleme araçları, Mudanya’da sürekli deniz yüzeyini temizliyor.

karacaali iskelesi

İskeleler yenilendi

Gemlik sahil bandında bakımsızlık nedeniyle çürüyen iskeleler yeniden onarılarak kullanıma açılırken, Karacaali ve Narlı İskelesi de yenilenerek halkın kullanımına açıldı.

kurşunlu meydan düzenlemesi (1)

Kurşunlu Verem Savaş tesisleri çevre düzenleme

Kurşunlu’da Verem Savaş Rehabilitasyon Merkezi’nin çevresi yapılan çalışma ile güzelleştirildi.

gemlik lale kemal kılıç ilköğretim okulu (2)

Su baskınları sona erdi

Gemlik’te aşırı yağışlar nedeniyle yaşanan su baskını yüzünden iki kez eğitime ara vermek zorunda kalan Lale Kemal Kılıç İlköğretim Okulu’nda bir daha benzer sorunlar yaşanmaması için başlatılan altyapı çalışmaları tamamlandı.

MAVİ TUR2

Tarifeli körfez seferleri

Bursa’nın sahillerindeki değerini Bursalılara yaşatmak, yerli ve yabancı turist sayısını arttırmak amacıyla Mudanya – Armutlu – Fıstıklı – Kumla arasında yaz aylarında her gün tarifeli körfez seferleri yapılıyor. Haftanın 7 günü boyunca iki sefer halinde düzenlenen turlarla vatandaşlar denizin keyfini doyasıya çıkarıyor.

gemlik burbak otopark (5)

Parklanmalar düzene girdi

Gemlik İlçesi’nde İstiklal Caddesi ve Orhangazi Caddesi’nde uygulanan cadde otoparkları sayesinde geçici parklanmalara düzen getirildi.

gemlik otobüs durağı (1)

Otobüs durakları yenileniyor

Gemlik ilçe merkezindeki otobüs duraklarının tamamı kapalı hale getirilirken, vatandaşların özellikle yağışlı havalarda otobüs beklerken mağdur olmalarının önüne geçiliyor.

GEMLIK ATA MAH.CAMII TUVALETI NISAN 2015 (3)

Ata Mahallesi Camii çevre düzenleme

Ata Mahallesi Camii, tuvaletler ve çevre düzenlemeleri ile bölgeye yakışır hale getirildi.

DSC_0051

Gürsu Köprülü Kavşağı

Kent içi ulaşımı kesintisiz hale getirmek hedefiyle projelendirilen ve 5 ayda tamamlanması planlanan Gürsu Kavşağı, 100 günde bitirilerek trafiğe açıldı. Kavşağın tamamlanmasıyla ilçe girişine düzenleme getirilirken, doğu batı yönünde en önemli ulaşım aksı olan Ankara Yolu üzerindeki trafiğin kesintisiz işlemesi sağlanmış oldu.

vagon

Yerli vagonlarla %50 tasarruf

Büyükşehir Belediyesi’nin Belediyesi’nin 60 adet vagon ve 12 adet tramvay alımı için yaptığı ihaleyi Durmazlar firması kazanırken, yerli üretim sayesinde yaklaşık 302 milyon TL Bursa’nın kasasında kalmış oldu. Yerli tramvayların ardından Bursa’da üretilen yerli hafif raylı sistem araçlarından 2’si Burulaş’ta saha testlerine başladı.

Raylı ulaşım Gürsu’da

Kestel – Üniversite arasında artık aktarmasız olarak yolculuk yapılabilirken, Kestel’den Emek istikametine gidecek vatandaşlar ise Arabayatağı ya da Acemler istasyonunda aktarma yapabilecek. Yolcu yoğunluğuna göre ilerleyen süreçte Kestel – Emek arasında da aktarmasız seferlerin başlaması gündeme gelecek.

gürsu yıkım alanı (1)

Gürsu’da dönüşüm Büyükşehir’le başladı

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Gürsu ilçesinde fabrika binası olarak kullanılan ancak son yıllarda metruk halde kaderine terk edilen binanın bulunduğu alanın okul ve otoparka dönüştürülmesi için yıkım çalışmaları tamamlandı.

gürsu toki 2.etap (14)

TOKİ kanalizasyon ve yağmursuyu çalışmaları

TOKİ konutları 6 kilometrelik kanalizasyon ve yağmur suyu hatlarıyla ilgili projeler tamamlandı.

GÜRSU-DISKAYA-YOL-YAPIMI-OCAK-2014-2

TOKİ bağlantı yolları

Büyükşehir Belediyesi, TOKİ’ye ulaşımı da sorun olmaktan çıkarıyor. Dışkaya Köyü’nden TOKİ konutları ikinci etap projesine kadar olan yaklaşık 3 kilometrelik güzergahta yeni yol açan Büyükşehir Belediyesi, konutlar arasında da yaklaşık 2 kilometrelik yeni yol oluşturdu.

gürsu zafer mahallesi muhtelif sokaklar

Gürsu’da ulaşım sorun olmaktan çıkıyor

İlçe merkezindeki yolların sağlıklaştırılmasının yanında mahallelere giden yollar ulaşıma elverişli hale getiriliyor.

gürsu taşköprü sokak ıslah çalışması (3)

Taşköprü Sokak ıslah çalışması

Tarihi yapıların yanında sivil mimarlık örneği yapıların da yoğun olarak yer aldığı sokakların sağlıklaştırmasına yönelik projeler kapsamında ele alınan Taşköprü Sokak ıslah çalışmasıyla ilgili proje hazırlıkları sürüyor.

asflat1

Bütün ilçe yolları asfaltlanıyor

Gürsu ilçe merkezi başta olmak üzere belde ve köylerdeki muhtelif mahallelerde stabilize yollar asfalt kaplanarak daha sağlıklı hale getirildi.

gürsu okullar önü yaya üst geçidi (1)

Ankara Yolu Okullar Bölgesi yaya üstgeçiti

Doğu batı aksında trafik yükünün yoğun olduğu Bursa – Ankara karayolunun yayalar için daha güvenli hale getirilmesi çalışmaları sürüyor. Bu kapsamda yapılan Bursa-Ankara Yolu Gürsu Organize Sanayi girişinde yeni yaya üst geçidi tamamlandı.

gürsu fetih camii çevre düzenleme (4)

Fatih Cami çevresi sağlıklaştırma

Bölge sakinlerinden gelen talepler doğrultusunda ilçe merkezindeki caminin avlusu ve çevresi yeniden düzenleniyor.

yıkım

Kamulaştırma çalışmaları

Mevcut yolların sağlıklaştırılmasının yanında park bahçe gibi sosyal donatı alanlarının ilçeye kazandırılması amacıyla kamulaştırma çalışmaları hızla sürüyor. Gürsu’da bugüne kadar kamulaştırmaya 8 milyon TL. harcandı.

buski2

Altyapı sil baştan yenileniyor

İlçe genelinde başlatılan altyapı çalışmaları kapsamında BUSKİ tarafından 144,276 metre içme suyu hattı, 93,241 metre kanalizasyon hattı, 39,354 metre yağmur suyu hattı ve 3 adet depo inşaatı gerçekleştirildi.

gürsu yeni gürsu sudeposu

Yeni depolarla su sorunu yaşanmıyor

İlçeye yaptırılan 5 bin metreküp hacimli yeni su deposunun yanında TOKİ 1-2 su depoları ile olası susuzluk sorununun önüne geçilmesi hedefleniyor.

gürsu çınarlı yol (2)

Atatürk Caddesi sağlıklaştırma projesi

Gürsu Atatürk Caddesi üzerindeki tescilli çınar ağaçlarının korunması amacıyla cadde üzerinde sağlıklaştırma çalışmaları yapılıyor

17

Mahalleler kent mobilyalarıyla donatılıyor

Mahalle ve köylerden gelen talepler doğrultusunda uygun yerlere çocuk oyun grupları, spor aletleri, bank ve piknik masaları yerleştirildi.

dudaklı çınarı 2

Dudaklı Çınarı çevre düzenleme

Tarihi Dudaklı Çınarı’nın korunmasına yönelik projeler hazırlandı.

hizmet binası

Belediye hizmet binası

Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan hizmet binası ile ilçe halkına daha sağlıklı ve ferah bir ortamda hizmet sunuluyor

gorecik yaylası1

Görecik Yaylası turizme açılıyor

Görecik Yaylası’nın turizme kazandırılması hedefiyle bölgeye günübirlik tesisler ve spor alanları yapılmasına yönelik çalışmalara başlandı.

b orhan karalar

Mağaralar doğa turizmi ile değerlenecek

Karalar ve Bayındır mağaralarının turizm konsepti kapsamında ilçeye kazandırılmasına yönelik çalışmalara başlandı.

Şantiyenin tüm eksikleri gideriliyor

Büyükorhan ilçesinde de hizmetlerin daha kısa zamanda ihtiyaç duyulan bölgelere ulaştırılması için mevcut şantiyenin ekip ve ekipman eksiklikleri giderildi.

buski2

Altyapı sil baştan yenileniyor

İlçe genelinde başlatılan altyapı çalışmaları kapsamında BUSKİ tarafından 19.839 metre içme suyu hattı, 1.415 metre kanalizasyon hattı, 1.236 metre yağmur suyu hattı imalatı gerçekleştirildi. Merkez ilçelerde bugüne kadar 69 kilometre dere temizliği ve 45 kilometre de dere ıslahı yapan Büyükşehir belediyesi, büyükorhan ilçesindeki derelerin de ıslahına ilişkin projeleri hazırladı. İçme suyu sorunu yaşanan bölgelere yapılacak su depoları ile susuzluk da tarih olacak.

DANACILAR MH WC GASİLHANE

Danacılar Camiine gasilhane yapılıyor

Danacılar Mahalle sakinlerinden gelen talepler doğrultusunda Danacılar Camii’ne gasilhane ve tuvalet yapılması yönündeki çalışmalar devam ediyor.

buski2

Altyapı sil baştan yenileniyor

İlçe genelinde başlatılan altyapı çalışmaları kapsamında BUSKİ tarafından 22 bin metre içme suyu hattı, 2.448 metre kanalizasyon hattı ve 379 metre de yağmur suyu hattı imalatı gerçekleştirildi. Daha önce Özel İdare tarafından yürütülen köy içi yolların parke taşla döşenmesi çalışmaları, Bütünşehir yasasının ardından Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülüyor. Çalışmalar kapsamında gerek ilçe merkezindeki yaya kaldırımları ve tretuvarlar gerekse mahalle merkezlerinin parke taşla döşenmesi çalışmaları devam ediyor.

Yollar asfaltlanıyor

İnegöl ilçe merkezi başta olmak üzere merkeze yakın büyük mahallelerin yollarında asfaltlama çalışması yapıldı. İlçedeki tüm yolların sağlıklı hale getirilmesi yönündeki çalışmalar devam ediyor.

hikmet şahin kültür parkı (5)

Hikmet Şahin Kültür Parkı bakım onarımı

Hikmet Şahin Kültür Parkı, Kuğu Park gibi ilçedeki büyük parklarda bakım, onarım, temiz ve çevre düzenlemesi çalışmaları periyodik olarak yapılıyor.

tramvay1

Alanyurt – İnegöl tramvay hattı

Alanyurt – İnegöl arasının raylı sistemle birbirine bağlanması amacıyla planlanan tramvay hattıyla ilgili proje çalışmaları devam ediyor.

kent estetiği 6

Mahalleler kent mobilyalarıyla donatılıyor

İlçe merkezinin yanı sıra mahalle muhtarlıklarından gelen talepler doğrultusunda uygun görülen noktalara 20 takım çocuk oyun grubu ve 70 takım da finess aletleri yerleştirildi. Yine belirli park ve bahçelere de bank ve piknik masaları yerleştiriliyor.

otogar (1)

Otobüs Terminaline modernizasyon

Otobüs terminalinin bakım, onarım, güvenlik ve işletmesini devralan Büyükşehir Belediyesi, ilçe halkına daha kaliteli hizmet sunulması için çalışmalara devam ediyor

hastane önü 1

Devlet Hastanesi çevresi modern görünüme kavuştu

İnegöl Devlet Hastanesi çevre düzenleme çalışmalarıyla daha modern bir hale gelirken, yaya kaldırım ve tretuar düzenlemeleriyle bölge daha sağlıklı hale getirildi.

inegöl eski kültür sarayı (3)

Eski kültür sarayına otopark ve meydan düzenlemesi

Eski Kültür  Sarayı’na zeminaltı otopark ve meydan düzenleme çalışmalarıyla projeler hazırlanıyor.

alanyurt

Alanyurt Uludağ Camii çevre düzenleme

İnegöl Alanyurt’taki Uludağ Camii’nde de çevre düzenlemesi yaptı. Çevre duvarları, mozaik harpuşta, ferforje korkuluk, wash beton döşemesi, bordür ve çevre aydınlatma imalatları yapılan camii, manevi iklime yakışır hale getirildi.

İznik sahil (2)

İznik Gölü Sahil Düzenleme

Büyükşehir Belediyesi, İznik Gölü sahilinde plajın daha kullanışlı hale gelmesi için, bölgedeki eksikleri tamamlayarak sosyal donatı alanlarıyla birlikte kaliteli bir sahil düzenleme çalışması uygulayacak. Bu sayede İznik’in de sahillerinin de çehresi değişecek.

elbeyli köyü 2

Elbeyli Meydan düzenleme çalışması

Elbeyli’de yaptırılan 4 bin metrekarelik meydan düzenleme, alt ve üst yapı çalışmaları, aydınlatma, Silahtar Yahya Efendi Şadırvanı restorasyonu ve 150 kişilik çok amaçlı salonla birlikte Elbeyli Kuran Kursu binasını hizmete açıldı.

tacir köyü 2

Tacir meydan düzenleme çalışması

Tacir Köyü´nde bin 800 metrekarelik alan köy meydanı olarak düzenlenerek halkın kullanımına sundu.

buski2

Altyapı sil baştan yenileniyor

İlçe genelinde başlatılan altyapı çalışmaları kapsamında BUSKİ tarafından 1366 metre içme suyu hattı, 24 kilometre kanalizasyon hattı ve 5356 metre de yağmur suyu hattı imalatı gerçekleştirildi. Merkez ilçelerde bugüne kadar 69 kilometre dere temizliği ve 45 kilometre de dere ıslahı yapan Büyükşehir belediyesi, İznik ilçesindeki derelerin ıslah projelerini de hazırlıyor.

Yollar asfaltlanıyor

İlçe merkezindeki ana caddeler başta olmak üzere, merkeze bağlı büyük mahallelere ulaşımın sağlandığı tüm yollar asfaltlanıyor.

kent estetiği 4

Mahalleler kent mobilyalarıyla donatılıyor

İlçe merkezinin yanı sıra mahalle muhtarlıklarından gelen talepler doğrultusunda İznik ilçesi de kent mobilyaları ile donatılıyor. Bu çalışmalar kapsamında bugüne kadar ilçeye 87 adet piknik masası ile 203 adet bank yerleştirildi. İlçe merkezinin yanı sıra mahalle muhtarlıklarından gelen talepler doğrultusunda uygun görülen noktalara 7 takım çocuk oyun grubu ile çeşitli parklara finess aletleri yerleştirildi.

Boyalıca su deposu ve tahliye hattı

Daha önce 180 metreküp olan su deposu yerine bin metreküplük su deposu yapan Büyükşehir Belediyesi, yeni sondaj kuyusu açıp, bin 500 metrelik tahliye hattı döşedi.

uluabat gölü2

Uluabat Ekolojik Turizm Parkı

Yaklaşık 4 milyon metrekare alanı kapsayan proje, bütünüyle doğal dengenin korunması esaslarına göre hazırlandı. Proje kapsamında Kocadere Kanalı tekne turlarına açılırken, belirli bölgelere ağaç iskeleler yerleştirilecek. Hobi bahçeleri, kırsal yaşam merkezleri, bisiklet ve yürüyüş yollarının yer alacağı proje  kapsamında bölge halkının yöresel ürünlerini satabileceği küçük stantlar bulunacak. Ekoloji parkı bünyesinde de endemik bitki bahçeleri, kuş gözlem kuleleri,  doğal hayatı koruma ve tanıtım merkezleri, botanik ve zooloji bilgilendirme birimleri, göl sporları merkezi ve kamp alanları bulunacak.

longoz2

Longoz ormanları turizme açılıyor

Ekolojisi ve biyolojik çeşitliliğiyle önemli bir evrensel değer olan longoz ormanlarının tanıtımı için Büyükşehir Belediyesi tarafından belgesel hazırlandı.

sahil yeni1

Karacabey Boğazı yeni tesislerle hareketlenecek

Karacabey Bayramdere, Yeniköy- Malkara mevkii Kentsel Tasarım ve Çevre Düzeni Projesi, avan projeleri tamamlanırken, uygulama projeleri devam ediyor.

buski2

Altyapı sil baştan yenileniyor

İlçe genelinde başlatılan altyapı çalışmaları kapsamında BUSKİ tarafından 79.300 metre içme suyu hattı, 11.878 metre kanalizasyon hattı ve 820 metre de yağmur suyu hattı imalatı gerçekleştirildi.

boğaz yeniköy (5)

Yollar asfaltlanıyor

Karacabey ilçe merkezi başta olmak üzere merkeze yakın büyük mahallelerin yollarında asfaltlama çalışması yapıldı. İlçedeki tüm yolların sağlıklı hale getirilmesi yönündeki çalışmalar devam ediyor.

malkara

Kıyı erozyonuna müdahale edildi

Yeniköy’e bağlı Malkara kıyılarında meydana gelen kıyı erozyonunun yol ve evleri tehdit etmeye başlaması üzerine Sahil Hizmetleri Daire başkanlığı ekipleri tarafından yapılan çalışmalarla bölge güvenli hale getirildi.

Kaymakamlık önü meydan düzenleme

Keles Kaymakamlık binası, çevre düzenleme çalışmalarıyla ilçeye modern bir görünüm kazandırdı.

buski2

Altyapı sil baştan yenileniyor

İlçe genelinde başlatılan altyapı çalışmaları kapsamında BUSKİ tarafından 5.200 metre içme suyu hattı, 1.847 metre kanalizasyon hattı ve 540 metre de yağmur suyu hattı imalatı gerçekleştirildi. Daha önce Özel İdare tarafından yürütülen köy içi yolların parke taşla döşenmesi çalışmaları, Bütünşehir yasasının ardından Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülüyor. Çalışmalar kapsamında gerek ilçe merkezindeki yaya kaldırımları ve tretuvarlar gerekse mahalle merkezlerinin parke taşla döşenmesi çalışmaları devam ediyor.

asfalt2

Yollar asfaltlanıyor

İlçe merkezinin yanısıra köy yollarında yapılan çalışmalar kapsamında 22 km. stabilize yol, 545 köy arazi yolu, 60 km. sathi kaplama, 225 köy yolunda asfalt yama, 8 km. yol onarımı, 5 km. bağlantı yolu çalışması yapıldı.

kent estetiği 6

Mahalleler kent mobilyalarıyla donatılıyor

İlçe merkezinin yanı sıra mahalle muhtarlıklarından gelen talepler doğrultusunda Keles ilçesi de kent mobilyaları ile donatılıyor. Bu çalışmalar kapsamında bugüne kadar ilçeye 113 adet piknik masası ile 207 adet bank yerleştirildi. İlçe merkezinin yanı sıra mahalle muhtarlıklarından gelen talepler doğrultusunda uygun görülen noktalara 5 takım çocuk oyun grubu ile bazı parklara da finess aletleri yerleştirildi.

kestel kavşak2

Kestel Köprülü Kavşağı

Bursaray Kestel Hattı kapsamında projelendirilen  Kestel Kavşağı sayesinde Ankara yolu üzerinde kesintisiz ulaşım sağlanırken, ilçe girişine de düzen gelmiş oldu.

Bursaray Kestel Hattı

Kestel – Üniversite arasında artık aktarmasız olarak yolculuk yapılabilirken, Kestel’den Emek istikametine gidecek vatandaşlar ise Arabayatağı ya da Acemler istasyonunda aktarma yapabilecek. Yolcu yoğunluğuna göre ilerleyen süreçte Kestel – Emek arasında da aktarmasız seferlerin başlaması gündeme gelecek.

vagon

Yerli vagonlarla %50 tasarruf

Büyükşehir Belediyesi’nin 60 adet vagon ve 12 adet tramvay alımı için yaptığı ihaleyi Durmazlar firması kazanırken, yerli üretim sayesinde yaklaşık 302 milyon TL Bursa’nın kasasında kalmış oldu. Yerli tramvayların ardından Bursa’da üretilen yerli hafif raylı sistem araçlarından 2’si Burulaş’ta saha testlerine başladı.

kestel kent meydanı (1)

Kestel Kent Meydanı

Kestel Belediyesi tarafından yaptırılan kent meydanı üzerinde bulunan son binanın kamulaştırılması Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırıldı. Binanın yıkılmasıyla Kestel meydanına kavuştu.

gölbaşıı (2)

Gölbaşı cazibe merkezi oluyor

Özel bir firmanın balık yetiştiriciliği  yapmasından dolayı 20 yıldır halkın kullanımına kapalı olan Gölbaşı Göleti işletmeciden satın alınarak yeniden Bursa’ya kazandırıldı.

Köylerimiz sağlıklı içme suyuna kavuştu

Uludağ eteklerinde olmasına rağmen yaz aylarında içme suyunu tankerlerle taşımalı olarak temin eden Ümitalan, Şükraniye, Yağmurlu, Soğuksu, Seymen, Gölcük, Gölbaşı, Lütfiye, Kozluören, Şevketiye, Çataltepe, Erdoğanköy ve Turanköy Büyükşehir Belediyesi’nin 13 milyon TL’lik yatırımıyla sağlıklı içme suyuna kavuştu.

asflat1

Bütün ilçe yolları asfaltlanıyor

Merkezin yanı sıra merkeze bağlı belde ve köy yollarının daha sağlıklı hale getirilmesi amacıyla çalışmalara aralıksız devam ediliyor.

gürsu okullar önü yaya üst geçidi (1)

Ankara Yolu Okullar Bölgesi yaya üstgeçiti

Doğu batı aksında trafik yükünün yoğun olduğu Bursa –Ankara karayolunun yayalar için daha güvenli hale getirilmesi çalışmaları sürüyor. Bu kapsamda Bursa- Ankara Yolu Gürsu Organize Sanayi girişinde yeni yaya üst geçidi tamamlandı.

kestel kamulaştırma1

Kamulaştırma çalışmaları

Mevcut yolların sağlıklaştırılmasının yanında park bahçe gibi sosyal donatı alanlarının ilçeye kazandırılması amacıyla kamulaştırma çalışmaları hızla sürüyor. Kestel’de kent meydanı yapımı için kamulaştırmaya 6 milyon TL. harcandı.

buski2

Altyapı sil baştan yenileniyor

İlçe genelinde başlatılan altyapı çalışmaları kapsamında BUSKİ tarafından 423,562 metre içme suyu hattı, 122,086 metre kanalizasyon hattı, 39,489 metre yağmur suyu hattı, 513 metre dere ıslahı ve 15 adet depo inşaatı gerçekleştirildi.

DSC_0850

BUDO; deniz ulaşımının yeni markası

Bursa ile İstanbul arasında deniz ulaşımının ekonomik ve konforlu şekilde sağlanması amacıyla seferlere başlayan BUDO deniz ulaşımının yeni ve güçlü bir markası haline geldi.

tren hattı

Balat – Mudanya Bursaray hattı

Balat Hızlı Tren İstasyonu ile Mudanya ilçesi arasında kesintisiz ve konforlu ulaşımın sağlanması hedefiyle projelendirilen Bursaray Hattı ile ilgili çalışmalar devam ediyor.

göynüklü altıntaş

Yeni yollarla ulaşıma köklü çözüm

Mudanya yolunu Göynüklü’ye bağlayan ve kış aylarında meydana gelen heyelan nedeniyle trafiğe kapanan yola alternatif yeni bir yol oluşturan Büyükşehir Belediyesi, Göynüklü- Altıntaş arasındaki 8 kilometrelik yolu da tamamlayarak ulaşıma açtı.