Bursa Büyükşehir Belediyesi Projeleri

ULAŞIM

Yeni terminal Harmancık’a yakıştı

Şehirlerarası Otobüs Terminali yeni yerinde yeni binasında hizmet vermeye başladı. İşletim, bakım ve güvenliği Burulaş tarafından yapılacak yeni terminal binası ilçeye değer kattı.

asfalt2

Yollar asfaltlanıyor

İlçe merkezinin yanısıra Büyükşehir sorumluluk alanına giren tüm mahallelerde yapılan çalışmalarla ulaşım daha sağlıklı hale getiriliyor.

arazi yolu1

Arazi yolları düzenleniyor

Merkezde asfaltlama çalışmaları yoğun şekilde devam ederken kırsal üretim potansiyeli yüksek olan mahallerde arazi yollarına da çeki düzen getiriliyor. Yolların yeniden düzenlenmesiyle çiftçilerin tarlalarına ulaşmasındaki sorunlar ortadan kaldırılıyor.

kar mücadele1

Karla kesintisiz mücadele

Bütünşehir uygulamasının ardından tüm ilçelerde karla mücadele çalışması başlatan Büyükşehir Belediyesi, kar nedeniyle kapanan köy yollarını ulaşıma açtı.

budo

Ulaşılabilir şehir Bursa

Bursa – İstanbul arasında başlatılan Deniz Otobüsü, Deniz Uçağı ve Hekitopter seferleri ile Bursa, şehirler arası anlamda da ulaşılabilir bir kent haline geldi. Yenişehir Havaalanı’ndan başlayan Trabzon ve Erzurum seferleri için Havaalanına otobüs seferleri düzenlenirken, Türkiye’nin ilk yerli tramvayı olan İpekböceği, önemli bir ulaşım aracı haline geldi

ucak

Deniz uçağı ile İstanbul 20 dakika

Bursa ile İstanbul arasını 20 dakikaya indiren deniz uçağı seferlerine ilgi hergeçen gün artarken, proje bölge ekonomisine değer kattı.

tren hattı

Balat – Gemlik Bursaray hattı

Balat Hızlı Tren İstasyonu ile Gemlik ilçesi arasında kesintisiz ve konforlu ulaşımın sağlanması hedefiyle projelendirilen Bursaray Hattı ile ilgili çalışmalar devam ediyor.

kurşunlu kumsaz yolu giriş düzenlemesi asfalt kaplama (1)

Yeni yollarla ulaşıma köklü çözüm

İlçe merkezindeki mevcut yolların genişletilmesinin yanı sıra büyükşehir mücavir alan sınırlarına yeni dahil olan tüm yollarda iyileştirme çalışmaları yapılıyor

üstgeçit  (3)

Gemlik girişi yaya üst geçidi

Gemlik’in Hisar Mahallesi ile İstiklal Caddesi’nin bağlantı noktası olan bölgede özellikle yayaların güvenliğinin sağlanması olmak üzere ilçe girişinin de düzenli hale getirilmesi amacıyla yapılan üstgeçit bölgeye değer kattı.

gemlik otobüsler (8)

Gemlik otobüslerine klima takıldı

Özellikle yaz aylarında klima bulunmaması nedeniyle vatandaşlar için çileye dönen Gemlik-Bursa arasındaki ulaşımı konforlu hale getiren Büyükşehir Belediyesi, bu güzergahtaki 14 halk otobüsüne klima taktırdı. Otobüs hatları ve güzergahlar düzenlenirken tüm köyler toplu ulaşım sistemine bağlandı.

MAVİ TUR2

Tarifeli körfez seferleri

Bursa’nın sahillerindeki değerini Bursalılara yaşatmak, yerli ve yabancı turist sayısını arttırmak amacıyla Mudanya – Armutlu – Fıstıklı – Kumla arasında yaz aylarında her gün tarifeli körfez seferleri yapılıyor. Haftanın 7 günü boyunca iki sefer halinde düzenlenen turlarla vatandaşlar denizin keyfini doyasıya çıkarıyor.

gemlik burbak otopark (5)

Parklanmalar düzene girdi

Gemlik İlçesi’nde İstiklal Caddesi ve Orhangazi Caddesi’nde uygulanan cadde otoparkları sayesinde geçici parklanmalara düzen getirildi.

gemlik otobüs durağı (1)

Otobüs durakları yenileniyor

Gemlik ilçe merkezindeki otobüs duraklarının tamamı kapalı hale getirilirken, vatandaşların özellikle yağışlı havalarda otobüs beklerken mağdur olmalarının önüne geçiliyor.

DSC_0051

Gürsu Köprülü Kavşağı

Kent içi ulaşımı kesintisiz hale getirmek hedefiyle projelendirilen ve 5 ayda tamamlanması planlanan Gürsu Kavşağı, 100 günde bitirilerek trafiğe açıldı. Kavşağın tamamlanmasıyla ilçe girişine düzenleme getirilirken, doğu batı yönünde en önemli ulaşım aksı olan Ankara Yolu üzerindeki trafiğin kesintisiz işlemesi sağlanmış oldu.

vagon

Yerli vagonlarla %50 tasarruf

Büyükşehir Belediyesi’nin Belediyesi’nin 60 adet vagon ve 12 adet tramvay alımı için yaptığı ihaleyi Durmazlar firması kazanırken, yerli üretim sayesinde yaklaşık 302 milyon TL Bursa’nın kasasında kalmış oldu. Yerli tramvayların ardından Bursa’da üretilen yerli hafif raylı sistem araçlarından 2’si Burulaş’ta saha testlerine başladı.

Raylı ulaşım Gürsu’da

Kestel – Üniversite arasında artık aktarmasız olarak yolculuk yapılabilirken, Kestel’den Emek istikametine gidecek vatandaşlar ise Arabayatağı ya da Acemler istasyonunda aktarma yapabilecek. Yolcu yoğunluğuna göre ilerleyen süreçte Kestel – Emek arasında da aktarmasız seferlerin başlaması gündeme gelecek.

GÜRSU-DISKAYA-YOL-YAPIMI-OCAK-2014-2

TOKİ bağlantı yolları

Büyükşehir Belediyesi, TOKİ’ye ulaşımı da sorun olmaktan çıkarıyor. Dışkaya Köyü’nden TOKİ konutları ikinci etap projesine kadar olan yaklaşık 3 kilometrelik güzergahta yeni yol açan Büyükşehir Belediyesi, konutlar arasında da yaklaşık 2 kilometrelik yeni yol oluşturdu.

gürsu zafer mahallesi muhtelif sokaklar

Gürsu’da ulaşım sorun olmaktan çıkıyor

İlçe merkezindeki yolların sağlıklaştırılmasının yanında mahallelere giden yollar ulaşıma elverişli hale getiriliyor.

asflat1

Bütün ilçe yolları asfaltlanıyor

Gürsu ilçe merkezi başta olmak üzere belde ve köylerdeki muhtelif mahallelerde stabilize yollar asfalt kaplanarak daha sağlıklı hale getirildi.

gürsu okullar önü yaya üst geçidi (1)

Ankara Yolu Okullar Bölgesi yaya üstgeçiti

Doğu batı aksında trafik yükünün yoğun olduğu Bursa – Ankara karayolunun yayalar için daha güvenli hale getirilmesi çalışmaları sürüyor. Bu kapsamda yapılan Bursa-Ankara Yolu Gürsu Organize Sanayi girişinde yeni yaya üst geçidi tamamlandı.

Yollar asfaltlanıyor

İnegöl ilçe merkezi başta olmak üzere merkeze yakın büyük mahallelerin yollarında asfaltlama çalışması yapıldı. İlçedeki tüm yolların sağlıklı hale getirilmesi yönündeki çalışmalar devam ediyor.

tramvay1

Alanyurt – İnegöl tramvay hattı

Alanyurt – İnegöl arasının raylı sistemle birbirine bağlanması amacıyla planlanan tramvay hattıyla ilgili proje çalışmaları devam ediyor.

otogar (1)

Otobüs Terminaline modernizasyon

Otobüs terminalinin bakım, onarım, güvenlik ve işletmesini devralan Büyükşehir Belediyesi, ilçe halkına daha kaliteli hizmet sunulması için çalışmalara devam ediyor

Yollar asfaltlanıyor

İlçe merkezindeki ana caddeler başta olmak üzere, merkeze bağlı büyük mahallelere ulaşımın sağlandığı tüm yollar asfaltlanıyor.

boğaz yeniköy (5)

Yollar asfaltlanıyor

Karacabey ilçe merkezi başta olmak üzere merkeze yakın büyük mahallelerin yollarında asfaltlama çalışması yapıldı. İlçedeki tüm yolların sağlıklı hale getirilmesi yönündeki çalışmalar devam ediyor.

asfalt2

Yollar asfaltlanıyor

İlçe merkezinin yanısıra köy yollarında yapılan çalışmalar kapsamında 22 km. stabilize yol, 545 köy arazi yolu, 60 km. sathi kaplama, 225 köy yolunda asfalt yama, 8 km. yol onarımı, 5 km. bağlantı yolu çalışması yapıldı.

kestel kavşak2

Kestel Köprülü Kavşağı

Bursaray Kestel Hattı kapsamında projelendirilen  Kestel Kavşağı sayesinde Ankara yolu üzerinde kesintisiz ulaşım sağlanırken, ilçe girişine de düzen gelmiş oldu.

Bursaray Kestel Hattı

Kestel – Üniversite arasında artık aktarmasız olarak yolculuk yapılabilirken, Kestel’den Emek istikametine gidecek vatandaşlar ise Arabayatağı ya da Acemler istasyonunda aktarma yapabilecek. Yolcu yoğunluğuna göre ilerleyen süreçte Kestel – Emek arasında da aktarmasız seferlerin başlaması gündeme gelecek.

vagon

Yerli vagonlarla %50 tasarruf

Büyükşehir Belediyesi’nin 60 adet vagon ve 12 adet tramvay alımı için yaptığı ihaleyi Durmazlar firması kazanırken, yerli üretim sayesinde yaklaşık 302 milyon TL Bursa’nın kasasında kalmış oldu. Yerli tramvayların ardından Bursa’da üretilen yerli hafif raylı sistem araçlarından 2’si Burulaş’ta saha testlerine başladı.

asflat1

Bütün ilçe yolları asfaltlanıyor

Merkezin yanı sıra merkeze bağlı belde ve köy yollarının daha sağlıklı hale getirilmesi amacıyla çalışmalara aralıksız devam ediliyor.

gürsu okullar önü yaya üst geçidi (1)

Ankara Yolu Okullar Bölgesi yaya üstgeçiti

Doğu batı aksında trafik yükünün yoğun olduğu Bursa –Ankara karayolunun yayalar için daha güvenli hale getirilmesi çalışmaları sürüyor. Bu kapsamda Bursa- Ankara Yolu Gürsu Organize Sanayi girişinde yeni yaya üst geçidi tamamlandı.

DSC_0850

BUDO; deniz ulaşımının yeni markası

Bursa ile İstanbul arasında deniz ulaşımının ekonomik ve konforlu şekilde sağlanması amacıyla seferlere başlayan BUDO deniz ulaşımının yeni ve güçlü bir markası haline geldi.

tren hattı

Balat – Mudanya Bursaray hattı

Balat Hızlı Tren İstasyonu ile Mudanya ilçesi arasında kesintisiz ve konforlu ulaşımın sağlanması hedefiyle projelendirilen Bursaray Hattı ile ilgili çalışmalar devam ediyor.

göynüklü altıntaş

Yeni yollarla ulaşıma köklü çözüm

Mudanya yolunu Göynüklü’ye bağlayan ve kış aylarında meydana gelen heyelan nedeniyle trafiğe kapanan yola alternatif yeni bir yol oluşturan Büyükşehir Belediyesi, Göynüklü- Altıntaş arasındaki 8 kilometrelik yolu da tamamlayarak ulaşıma açtı.

ring yol2

Ring yolu 27 yıl sonra hayat buldu

Mudanya Belediyesi tarafından 1984 yılında 1/1000 ve 1/5000’lik planlara işlenen ancak bir türlü hayata geçirilemeyen Mudanya-Bursa Çevre Yolu, Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımlarıyla 27 yıl sonra hayat buldu. 20 parseldeki kamulaştırma ve yıkımların ardından genişleyen yol, tretuvar düzenlemeleriyle de sağlıklı hale getirildi.

bademli yolu düzenleme

Bademli yolu düzenleme çalışması

Bademli’yi Mudanya Caddesi’ne bağlayan eski yol genişletilerek, tretuvar düzenlemelerinin ardından modern bir cadde görünümüne kavuştu.

güzelyalı feribot iskelesi  bursa çıkışı üst yol tretuar (3)

Feribot iskelesi – Bursa çıkışı üst yol tretuvar düzenleme

Feribot iskelesi ile aynı zamanda Bursa’nın İstanbul’a açılan kapısı haline gelen Güzelyalı girişi de Bursa’ya yakışır hale getirildi. Feribot iskelesi girişinin yanında Bursa çıkışı yol güzergahındaki tretuvarlar yeniden düzenlendi.

531

Tarifeli körfez seferleri

Mudanya, Armutlu, Kumla, Gemlik, Kurşunlu arasında yaz aylarında her gün tarifeli körfez seferleri yapılıyor.

üstgecitt

Üst geçitlerle yol daha güvenli

Bursa Mudanya karayolu üzerindeki yoğunluk dikkate alınarak güzergah üzerindeki Nilüfer Okulları girişine yaya üst geçidi yapıldı.

kent içi toplu ulaşım

Yeni nesil araçlarla toplu taşıma

Ulaşım filosuna dahil edilen yeni nesil otobüslerle tüm ilçelerde toplu ulaşım daha konforlu hale geldi.

Yollar asfaltlanıyor

Suuçtu Şelalesi ve Tümbüldek Kaplıcası gibi araç trafiğinin yoğun olduğu yolların yanı sıra ilçe merkezi ve mahallelerdeki yolların sağlıklı hale getirilmesi çalışmaları sürüyor.

ovaazatlı 2 otobüs

İlçelere hizmet yeni araçlarla gidiyor

Büyükşehir Belediyesi otobüs filosu içinde yedek olarak bekletilen 2 otobüs, tüm bakımları ve modernizasyon çalışmalarını yapıldıktan sonra toplu taşımada kullanılmak üzere Ovaazatlı’ya hediye etti. Büyükşehir Belediyesi, otobüs filosu içinde yedek olarak bekleyen 1 otobüsü de tüm bakım ve modernizasyon çalışmaları yapıldıktan sonra toplu ulaşımda kullanılmak üzene Tatkavaklı’ya hediye etti.

Yollar asfaltlanıyor

Bütünşehir uygulamasının ardından ilçelerdeki yatırımlarına hız kazandıran Büyükşehir Belediyesi, Orhangazi’de alt yapısı tamamlanan caddelere asfalt dökmeye devam ediyor.

havaalanı ulaşım

Havaalanına ulaşım desteği

Erzurum ve Trabzon’a başlayan direkt uçuşlarla hareketlenen Yenişehir Havaalanı’na 80 numaralı otobüslerle ulaşım desteği sağlanıyor.

Yollar asfaltlanıyor

Yenişehir ilçe merkezi başta olmak üzere merkeze yakın büyük mahallelerin yollarında asfaltlama çalışması yapıldı. İlçedeki tüm yolların sağlıklı hale getirilmesi yönündeki çalışmalar devam ediyor.

emek hattı 10

Bursaray Emek Hattı

Görükle hattı projesinin yeniden ele alınmasıyla sağlanan tasarrufla projelendirilen 2,5 kilometrelik Emek Hattı yolculu seferlere açıldı. Bu sayede çağdaş ve konforlu ulaşım Emek’le buluştu.

BURSARAY BALAT UZATMA

T2 Hattı ve Metro hızlı tren bağlantısı

Kent Meydanı – Terminal tramvay hattı ile Emek hızlı tren bağlantı hattı ile ulaşım sorunsuz hale geliyor

yeni vagon

Yeni Bursaray vagonları

Rengi, tasarımı, ekonomisi, kapasitesi ve teknik özellikleriyle mevcut vagonlardan farklılık gösteren yeni nesil vagonlarla toplu taşıma daha konforlu hale geldi.

ipekböceği9

T1 Tramvay Hattı

Santral Garaj, Darmstadt Caddesi, Stadyum Caddesi, Altıparmak Caddesi, Atatürk Caddesi, İnönü Caddesi ve Uluyol Caddesi’nden tekrar Santraj Garaj’a ulaşan yaklaşık 6,5 kilometrelik T1 kısa zamanda en önemli ulaşım argümanı oldu.

cumhuriyet caddesi yeni tramvay (11)

Cumhuriyet Caddesi Tramvay Hattı

Gökdere Meydancık Köprüsü’nden başlayarak Yeni Cumhuriyet Caddesi ve Cumhuriyet Caddesi’ni takiben Tarihi Hanlar Bölgesi’nin ortasından geçerek Zafer Plaza’ya kadar ulaşan 1,5 kilometrelik nostaljik tramvay hattı, Davutkadı Dökümhane Hamamı önüne kadar uzatıldı.

Tramvay ve metro vagonu alımı

Büyükşehir Belediyesi’nin Belediyesi’nin 60 adet vagon ve 12 adet tramvay alımı için yaptığı ihaleyi Durmazlar firması kazanırken, yerli üretim sayesinde yaklaşık 302 milyon TL Bursa’nın kasasında kalmış oldu.  Bursa’da üretilen yerli hafif raylı sistem araçlarından 2’si Burulaş’ta saha testlerine başladı.

EMEK KAVSAGI ARALIK 2011

BESAŞ – Emek Köprülü Kavşağı

Hem kavşak hem BursaRay hattı hem de yeraltı BursaRay istasyonunu kapsayan Bursa’nın en büyük kavşağı törenle hizmete açıldı.

ACEMLER-MUDANYA KAVŞAĞI

Sırameşeler – Acemler yolu genişletildi

İzmir Yolu ile Mudanya Yolu’nun kesiştiği nokta olan ve özellikle sabah ve akşam saatlerinde trafiğin kitlenme noktasına geldiği Sırameşeler- Acemler arasındaki trafik yoğunluğu yol genişletme çalışmalarıyla ortadan kaldırıldı.

Çelebi Mehmet Bulvarı

Bursa’da kent içi ulaşıma nefes aldırmak amacıyla radikal bir kararla projelendirilen Çelebi Mehmet Bulvarı 30 metrelik imar yolunun Yalova Yolu Acemler arasında kalan bölümü tamamlanırken, proje kapsamında Küçükbalıklı ve Altınova Mahallelerinde kamulaştırılan binaların yıkımı devam ediyor.

teleferik gökdere

Teleferik Gökdere-Kültürpark hattı

Teferrüç – Uludağ Oteller Bölgesi arasında modern ve konforlu ulaşımın tek adresi olan Teleferik, Gökdere – Kültürpark hattı projesi ile kent içi ulaşım için de önemli bir argüman olacak.

DCIM100MEDIADJI_0039.JPG

BUTTİM Kavşağı

Proje ve kamulaştırmaları Büyükşehir Belediyesi tarafından imalatı ise Karayolları tarafından yapılan BUTTİM Köprülü Kavşağı ile Yalova yolu üzerinde kesintisiz ulaşım için önemli bir adım atılmış oldu.

Demirtaş Kavşağı

Büyükşehir Belediyesi, Yakın Doğu Çevre Yolu’nun Demirtaş sapağında yer alan trafik ışıklarını kaldırarak yerine Bursa’nın en büyük köprülü kavşağını inşa etti. 80 bin metrekarelik alana konuşlandırılan, 8 kol ve 4 ana akstan oluşan 5 kilometre uzunluğundaki kavşak, bölge trafiğine nefes aldırdı.  

INKAYA YOLU HAZIRAN 2014 (2)

Uludağ alternatif yolu

Dobruca – İnkaya arasında yapılan yaklaşık bin 400 metrelik yol ile sürücüler artık Uludağ’a çıkmak için Çekirge semtini kat etmek zorunda kalmazken, bu bölgede trafik yüklerinden arınmış oldu.

a

Yeni kavşaklarla ulaşım rahatlıyor

Devam eden kavşak çalışmalarının yanı sıra projeleri tamamlanan Panayır, Kent meydanı ve Geçit Kavşakları Bursa’da ulaşım sorununa köklü bir çözüm getiriliyor

YUNUSELİ RENDER

Yunuseli Havaalanı

Yunuseli Havaalanı’nın yeniden sivil uçuşlara açılması yönündeki çalışmalar hız kazandı. Hava Kuvvetleri Komutanlığı da havaalanının bir an önce açılmasını beklerken, burada hem Işıklar Askeri Hava Lisesi öğrencileri eğitim alacak, hem de sivil uçaklar görerek yaklaşma sistemine göre uçuş yapabilecek.

eski gemlik yolu (1)

Yollar genişletiliyor

Eski Gemlik Yolu, Mollafenari- Üçkuzular – İvaspaşa Yolu ve Alacahırka – Muradiye yolu genişletme çalışmaları ile kent merkezinde ulaşım sorun olmaktan çıkıyor

acemlerustgecit

Üstgeçit yenileme çalışmaları

Acemler üst geçidi ve Gençosman yaya üst geçitleri modernize edilerek, vatandaşların kullanımına açılırken, Beşyol ve Ovaakça yaya üst geçitlerinin de proje çalışmalarını tamamladı. Çağdaş mimari çizgileriyle dikkati çeken her iki üst geçit, bulundukları bölgelere ayrı bir değer katacak.

osmangazi yeşilşehir demirtaş inönü cadde

Yeni yol ve yol genişletme çalışmaları

İlçe merkezinin yanı sıra Osmangazi sınırlarında kalan belde ve köylerde 53 kilometresi asfalt, 58 kilometresi sathi kaplama olmak üzere toplam 111 kilometre yeni yol ve yol genişletme çalışması yapıldı.

terminal

Şehirlerarası otobüs terminali

Bursa Şehirlerarası Otobüs Terminali, BURULAŞ tarafından hayata geçirilen yatırımlarla havaalanı stardatlarında hizmete kavuştu. Toplam 64 kamera ile izlenen terminalde güvenlik sorunları da büyük ölçüde ortadan kalktı.

BALIBEYHAN YURUYEN MERDIVEN KASIM 2014 (2)

Yürüyen merdiven uygulamaları

Atatürk Caddesi’ndeki Orhangazi Altgeçidi’ne asansör ve yürüyen merdiven sistemi kurulurken, Balibeyhan yanına yapılan yürüyen merdiven sistemiyle vatandaşlar merdiven çıkma derdinden kurtuldu.

osmangazi çevre yolu 1

Çevre yoluna altgeçit

Yakın Doğu Çevre Yolu’nun Otokoop, Mutlular İ.Ö.O., Botanik Park ve Kanalboyu Kavşağı noktalarına yapılan alt geçitlerle yol yayalar için daha güvenli hale geldi.

FUAT KUSCUOGLU CADDESI SUBAT 2014 (1)

Yunuseli’de ulaşım rahatlıyor

Yunuseli’nin en önemli ulaşım akslarından biri olan Fuat Kuşçuoğlu Caddesi çevresindeki binalar yıkılarak yol genişletiliyor.

hakan_aydin_uludag (16)

Yeni teleferik – Otellere ulaştı

1955 yılında projelendirilen ve 1963 yılında çalışmaya başlayan teleferik, proje kapsamında baştan sona modernize edilerek, Teferrüç-Uludağ Oteller Bölgesi arası ulaşıma açıldı.

teleferik gökdere1

Teferrüç – Gökdere

Yenilenen yüzüyle Oteller Bölgesine kadar uzanan Teleferiğin, Teferrüç İstasyonu’ndan Setbaşı İstasyonu, Gökdere İstasyonu ve Gökdere Kent Parkı İstasyonu ile kent merkezine indirilmesi yönündeki proje çalışmaları devam ediyor.

Bursaray Kestel Hattı

Kestel – Üniversite arasında artık aktarmasız olarak yolculuk yapılabilirken, Kestel’den Emek istikametine gidecek vatandaşlar ise Arabayatağı ya da Acemler istasyonunda aktarma yapabilecek. Yolcu yoğunluğuna göre ilerleyen süreçte Kestel – Emek arasında da aktarmasız seferlerin başlaması gündeme gelecek.

Tramvay ve metro vagonu alımı

Büyükşehir Belediyesi’nin 60 adet vagon ve 12 adet tramvay alımı için yaptığı ihaleyi Durmazlar firması kazanırken, yerli üretim sayesinde yaklaşık 302 milyon TL Bursa’nın kasasında kalmış oldu. Yerli tramvayların ardından Bursa’da üretilen yerli hafif raylı sistem araçlarından 2’si Burulaş’ta saha testlerine başladı.

tramvay hatları

T3 tramvay hattı

Cumhuriyet Caddesi- Gökdere-İncirli Caddesi-Tayyareci Mehmet Ali Caddesi- Selçukbey Caddesi-Siteler hattı ile Yıldırım’da ulaşıma alternatif çözüm üretiliyor

30 metre 2

Çelebi Mehmet Bulvarı

Kent içi ulaşıma nefes aldırmak amacıyla projelendirilen Çelebi Mehmet Bulvarı’nın Yıldırım etabıyla ilgili kamulaştırma veyıkım çalışmaları devam ediyor.

Demirtaş Kavşağı

Büyükşehir Belediyesi, Yakın Doğu Çevre Yolu’nun Demirtaş sapağında yer alan trafik ışıklarını kaldırarak yerine Bursa’nın en büyük köprülü kavşağını inşa etti. 80 bin metrekarelik alana konuşlandırılan, 8 kol ve 4 ana akstan oluşan 5 kilometre uzunluğundaki kavşak, bölge trafiğine nefes aldırdı.  

ESENEVLER KOPRULU KAVSAGI HAVA NISAN 2013

Esenevler köprülü kavşağı

BursaRay Kestel hattı kapsamında projelendirilen Esenevler Köprülü Kavşağı ile Ankara Yolu üzerindeki trafik kesintisiz hale geldi.

mimar sinan bulvarı (8)

Mimar Sinan Bulvarı

Ankara Yolu’na paralel olarak projelendirilen ve Prof. Tezok Caddesi’ni Eflak Caddesi ile Erikli Mahallesi’ne bağlayan 1,5 kilometre uzunluğundaki Mimar Sinan Bulvarı hizmete açıldı. Geliş ve gidişleri 3 şerit, 2,5 metrelik de yaya yollarından oluşan projede, yolun gidiş ve geliş güzergahlarında farklı kot oluşumundan dolayı orta refüjde 950 metre uzunluğunda ortalama 2 metre yüksekliğinde betonarme istinat duvarı yapıldı.

nostaljik tramvay

Nostaljik tramvay Davutkadı hattı

Cumhuriyet Caddesi tramvay hattının Dökümhane hamamı önüne kadar uzatılmasıyla bölge halkı tarihi çarşı ve hanlar bölgesine konforlu bir şekilde ulaşma imkanı buldu.

DSC_3161

Davutkadı Dağyolu Caddesi

Bursa’da genişletilmesi 20 yıldır konuşulan Davutkadı ile Zümrütevler arasındaki Dağ Yolu Caddesi, kamulaştırma ve yıkımların ardından bölge trafiğine nefes aldırdı.

teleferik yol

Yeni mahalle Piremir yolu

Kent merkezinden teleferiğe ulaşımı daha da kolaylaştırmak amacıyla projelendirilen Yenimahalle Piremir yolu hizmete açıldı. Yeni yolun hizmete açılmasıyla birlikte Askeri Lise binaları arasından geçen virajlı yolda yaşanan trafik sıkışıklığı da ortadan kalkmış oldu.

teleferik itfaiye arası

Teleferik–İtfaiye arası yol ve köprü düzenleme

Teleferiğin hizmete açılmasıyla yaya ve araç trafiğinin arttığı teleferiğe sorunsuz ulaşım için Teleferik itfaiye arasında yol ve köprü düzeleme çalışması yapıldı.

Bağlaraltı – 75. yıl 2. Cadde

Bağlaraltı Mahallesi ile 75. Yıl Mahallelerini birbirine bağlayan 2. Caddenin ilk etabı tamamlanarak hizmete açılırken, yolun ikinci etabındaki çalışmalar hızla sürüyor.

IMG_1564

Köklü Cadde

11 Eylül Bulvarı ile Vatan Caddesi’ni birbirine bağlayan Köklü Caddenin Zafer ve Atıcılar Mahallelerine uzanan bölümünde kamulaştırma ve yıkım çalışmaları devam ediyor.

DSC_3144

Çiçek Caddesi

Zümrütevler Mah. Çiçek Caddesi hem yol genişletme çalışmaları, hem de düzenlenen yaya kaldırımları ile daha güvenli bir hale geldi.

vişne caddesi (9)

Vişne Caddesi

Bebe konfeksiyon sektöründe faaliyet gösteren çok sayıda firmanın bulunması nedeniyle kent dışından çok sayıda iş adamının da yoğun olarak kullandığı yaklaşık 2 kilometre uzunluğundaki cadde üzerinde kalan 19 bina kamulaştırılarak yıkımı tamamlandı. Cadde üzerinde asfaltlamanın yanında bordür, tretuvar düzenleme ve aydınlatma çalışmalarıyla modern bir görünüm kazandı.

karlıdağ cd

Karlıdağ Caddesi

Yoğun yaya ve araç trafiğinin bulunduğu Karlıdağ Caddesi, yol genişletme ve tretuvar düzenleme çalışmaları ile daha güvenli hale geldi.

EFLAK CADDESI

Eflak Caddesi

Büyükşehir Belediyesi, Mimar Sinan Bulvarı’nı Otosansit’e, oradan da Kestel’e kadar uzatmayı hedefleyen proje kapsamında Eflak Caddesi üzerinde bulunan iki binanın yıkımını tamamladı.

derya caddesi2

Derya Caddesi

Yakın Doğu Çevre yolu ile 30 metrelik yolu birbirine bağlayan Millet Mahallesi Derya Caddesi üzerinde kalan 5 bina kamulaştırılıp, yıkılarak Yıldırım bölgesine nefes aldıracak bir bulvar daha açılmış oldu.

tayyareci mehmet ali cadda

Tayyareci Mehmet Ali Caddesi Çevre Düzenleme

Yaya ve araç trafiğinin yoğun olduğu Tayyareci Mehmet Ali Caddesi üzerindeki binalara yapılacak cephe sağlıklaştırma çalışmaları ile cadde Yıldırım’ın en prestijli bölgelerinden biri olacak.

dalyan sokak1

Dalyan Sokak

Değirmenlikızık Mahallesi Dalyan Sokağı ikiye bölen derenin üzeri kapatılarak yol daha geniş ve güvenli hale getirildi.

DSC_3246

Bayır sokak

Davutdede Mahallesi Bayır Sokak devamında dört sokağın kesiştiği noktada kalan bina kamulaştırılarak yıkıldı.

baruthane

Tayyareci Mehmet Ali – Baruthane Caddesi

Tayyareci Mehmet Ali Caddesi ile Eğitim Caddesi’ni birbirine dikine bağlayan Baruthane Caddesi üzerindeki binalar kamulaştırılarak yıkım planına alındı.

IMG_4705

Mimar Sinan caddesi

Mimar Sinan Bulvarı ile Ankara Yolu’nu birbirine bağlayan Mimar Sinan Caddesi üzerinde kalan beş parselden kamulaştırılan 2’si üzerindeki binalar yıkıldı.

guneycevreyolu

Güney Çevre yolu

Kent merkezinden geçen Ankara yolunun trafik yüklerini azaltmak amacıyla planlanan Güney Çevre Yoluna ilişkin proje çalışmaları devam ediyor.

DSC_3288

Doğu Yakın Çevre yolu düzenleniyor, genişletiliyor

Yakın Doğu Çevre Yolu üzerinde yapılan yaya kaldırımı, orta refüj ve tretuvar düzenlemeleriyle yol hem yayalar hem de araçlar için daha güvenli hale geldi. Ova tarafında oluşturulan 15 m.lik yeşil bantta ağaçlandırma yapılacak.

çevre yolu köprüleri

Çevre Yolu düzenleniyor, köprüler yenileniyor

Mevcut Ankara yolunun tek alternatifi olan Yakın Doğu Çevre Yolu üzerine yaptırılan üst geçitlerle yol yayalar için daha güvenli hale geldi.

CUMALIKIZIK KOPRUSU EYLUL 2012 (3)

6 yılda 56 kilometre yeni yol

İlçe merkezinin yanı sıra Yıldırım sınırlarında kalan köylerde 52 kilometresi asfalt, 4 kilometresi sathi kaplama olmak üzere toplam 56 kilometrelik yeni yol ve yol genişletme çalışması yapıldı.

yesil

Yeşil tüp geçidi

Yeşil tüp geçidi bakım onarım çalışmalarının yanında duvarlarına yapılan motif süslemeleriyle daha estetik bir görünüm kazandı.

emirsulatntupgecidi

Emirsultan tüp geçidi

Bursa’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden Emirsultan semtinin daha yaşanılır hale gelmesi ve bu bölgede yıllardır yaşanan trafik sıkışıklığının giderilmesi amacıyla başlatılan kentsel dönüşüm projesinde en zorlu bölüm tamamlandı. Proje kapsamında inşaatı tamamlanan 200 metre uzunluğundaki tüp geçit araç trafiğine açılırken, Doyuran Caddesi üzerindeki tüp geçidin iç duvarları Türk ve Osmanlı motiflerinin bulunduğu rölyeflerle süslendi.

EMIRSULTAN OTOPARKI (3)

Emirsultan otoparkı

Emirsultan Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yaptırılan yeraltı otoparkı sayesinde bölgedeki parklanma sorunu ortadan kaldırıldı.

P_R_ARABAYATAĞI.dgn

Metro ve Tramvay otoparkları

Davutdede, Arabayatağı ve Cumalıkızık Bursaray istasyonlarının yakınlarına planlanan bölge otoparkları sayesinde vatandaşlar özel araçları yerine Bursaray ile kent merkezine ulaşabilecek.