Bursa Büyükşehir Belediyesi Projeleri

TARİHİ MİRAS

CUMALIKIZIK1

UNESCO dünya mirası listesi

Büyükşehir Belediyesi’nin ısrarlı çalışmaları sonucu Cumalıkızık Köyü UNESCO Dünya Mirası listesine girdi. Büyükşehir Belediyesi Cumalıkızık’taki sivil mimarlık örneği iki yapı ile müzede düzenleme çalışmalarına başladı.

muallimzade hamamı (5)

Muallimzade hamamı

Uzun süre dökümhane olarak kullanılması nedeniyle Dökümhane Hamamı olarak anılan İncirli Caddesi üzerinde bulunan harabe halindeki yapı sosyal ve kültürel etkinliklerin yapılacağı bir merkeze dönüştü.

INCIRLI-HAMAMI-GECE-NISAN-2013

İncirli hamamı

İncirli Caddesi üzerinde yer alan İncirli Hamamı restore edilerek bölgenin sosyal ve kültürel ihtiyaçlarına cevap veren önemli bir merkeze dönüştü.

HAMAMLIKIZIK-HAMAMI-SUBAT-2015

Hamamlıkızık hamamı

Restorasyon çalışmalarının tamamlanan Hamamlıkızık Hamamı, Nebi Dede Kültür Merkezi olarak bölge halkına hizmet veriyor.

fidyekızıkkonağı2

Fidyekızık konağı

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin tarihi ve kültürel miras çalışmaları kapsamında ele aldığı Fidyekızık Kızıklar Konağı, ilk günkü ihtişamıyla Kızık kültürünün yaşatılacağı önemli bir sosyal ve kültürel merkez olarak hizmete açıldı.

yeşil imareti

Tarihi yeşil imareti

Yeşil Külliyesi bünyesindeki tarihi Yeşil İmareti yapılan düzenlemelerle asırlar sonra gerçek kimliğine kavuştu.

yeşilcami türbe

Yeşil külliyesi

Yeşil Külliyesi bünyesinde bulunan cami ve türbe çevresinde yapılan düzenlemelerle tarihi eserler değerini buldu.

yesil-türbe

Yeşil türbe çevre düzenlemesi

Yerli ve yabancı turistlerin en önemli ziyaret mekanlarından olan Yeşil Türbe, çevre düzenleme çalışmaları ile daha estetik bir görünüm kazandı.

yıldıdım külliye

Yıldırım külliyesi

UNESCO Dünya Mirası listesine giren Yıldırım Külliyesi’nde yapılan çevre düzenlemelerinin yanı sıra medrese ve türbe restorasyonu projeleri hazırlandı.

emirsultan

Emirsultan külliyesi

Yıldırım’ın en fazla ziyaret edilen manevi odaklarından biri olan Emirsultan Külliyesi de çevre düzenlemeleri ve ışıklandırma çalışmalarıyla estetik bir görünüm kazandı.

mezarlık

Emirsultan mezarlığı

Emirsultan mezanlığında bakım, onarım ve temizlik çalışmaları düzenli olarak yapılıyor.

emirsultan konut projesi

Emirsultan meydanı

Bursa’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden olan Emirsultan semtinin daha yaşanılabilir hale gelmesi amacıyla başlatılan proje kapsamında 200 metrelik tüp geçidin trafiğe açılmasının ardından, 4 bin metrekarelik meydan, 50 konut ve 13 dükkan yapımı tamamlandı.

EMIRSULTAN HAMAMI ARALIK 2012 (2)

Emirsultan hamamı

Bursa’nın en çok ziyaret edilen tarihi ve kültürel merkezlerinden biri olan Emirsultan’da bölge trafiğini önemli ölçüde rahatlatan tüp geçidin trafiğe açılmasının ardından, meydan düzenlemesinin yanında restore edilerek semte kazandırılan Emirsultan Hamamı kültür merkezi olarak hizmet veriyor.

EMIR BUHARI TEKKESI KASIM 2012 (3)

Emir buhari tekkesi

Emirsultan Mahallesi’nde Emirsultan Hamamı yanında yer alan Emir Buhari Tekkesi, rekonstrüksiyon çalışmalarıyla yeniden gün yüzüne çıktı. Tarihi mekan kültür ve sanatsal etkinliklere ev sahipliği yapıyor.

hanc2

Hançerli (Fatma hatun) medresesi

Sultan 2. Bayezıt’ın torunu Hançerli Fatma Sultan tarafından 520 yıl önce yaptırılan ve Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yer altındaki tarihi ve kültürel mirasın ayağa kaldırılması çalışmaları kapsamında restore edilen medrese, gün yüzüne çıktı.

Bayezid paşa medresesi

Bursa’da yer üstünde el atmadık tarihi eser bırakmayan Büyükşehir Belediyesi’nin yer altından gün yüzüne çıkardığı eserlerin başında gelen 600 yıllık Beyazıt Paşa Medresesi’nin restorasyon çalışmalarında sona gelindi.

8235_DSC_0159_201110221653

Şabani dergahı

Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen ve geleneksel el sanatlarının yaşatılacağı Şabani Dergahı törenle hizmete açıldı.

Çukur mescit

Yıldırım İlçesi sınırlarında tamamı yıkılan ve sadece iki duvarı günümüze ulaşan Çukur Mescit, aslına uygun olarak yapılan restorasyonun ardından özgün kimliğine kavuştu. Mescidin yanındaki bina kamulaştırılıp yıkılırken meydan düzenlemesi de tamamlandı.

FEYZULLAH PASA MESCIDI ARALIK 2013 (3)

Fazlullah paşa mescidi

Emirsultan Gasilhanesi’nin bulunduğu alana projelendirilen Emirsultan Sağlık Ocağı ve Aşevi projesi kapsamında önemli bir tarihi eser de ayağa kaldırıldı. Fatih Sultan Mehmet döneminde yaptırılan Fazlullah Paşa Mescidi özgün kimliğiyle bölgeye değer kattı.

Resim1

Değirmenlikızık tarihi camii

Değirmenlikızık tarihi camiinin restore edilerek ilk günkü ihtişamına kavuşmasına yönelik proje çalışmaları devam ediyor.

DSC_3146

Pir Emir Sultan Türbesi

Piremir Mahallesi’ndeki Pir Emir Sultan Türbesi’nin restorasyonu tamamlandı.

DSC_3163

Kara Davut Türbesi

Dağ Yolu Caddesi yanındaki Kara Davut Türbesi, yapılan düzenleme çalışmaları sonrasında ziyaret edilen önemli manevi odak noktası haline geldi.

DSC_3153

Musa Baba Mezarı

Musa Baba mezarı, yapılan düzenleme çalışmaları sonrasında ziyaret edilen önemli manevi odak noktaları haline geldi.

hamamlıkızık camii

Hamamlıkızık Cami Haziresi Ve Çevre Düzenlemesi

Hamamlıkızık Camii bakım onarımının yanı sıra tarihi mezarlıkta da düzenleme çalışmaları yapıldı.

devlet hatun

Devlet Hatun Türbesi

Meydancık Cami yanındaki Devlet Hatun Türbesi’nin restorasyonuna önümüzdeki günlerde başlanacak.

ZEYNILER MEZARLIGI ARALIK 2012 (2)

Zeyniler Haziresi

Zeyniler Haziresi yapılan düzenleme çalışmaları sonrasında ziyaret edilen önemli manevi odak noktaları haline geldi.

boyacı1

Namazgah Boyacıkulu Mektebi

Bursa Büyükşehir Belediyesi Namazgah Mahallesi’nde harabe halinde duran yaklaşık 500 yıllık tarihi mektebi, ilk günkü ihtişamıyla aile sağlığı merkezi olarak bölgeye kazandırıyor.

DSC_3187

Kılıç Kalkan Müzesi

Setbaşı Kütüphanesi altındaki sivil mimarlık örneği yapı Kılıç Kalkan Müzesi olarak kent kültürüne değer kattı.

teleferik müzesi

Teleferik Müzesi

Teleferik Hattının yenilenmesinin ardından boşa çıkan eski kabinler Teleferik Müzesi sayesinde gelecek kuşaklara aktarılmış olacak.

cumalıkızık müze

Cumalıkızık Müzesi

UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren tarihi Cumalıkızık Köyü’ndeki müze bakım onarım çalışmalarının ardından turizme daha fazla hizmet verecek.

um3

Umurbey İpek Üretim ve Tasarım Merkezi

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Yıldırım İlçesi’ne kazandırdığı Umurbey İpek Üretim ve Tasarım Merkezi hizmete açıldı.

setbaşı kilise

Setbaşı Kilisesi

Setbaşı’ndaki tarihi kilisenin restore edilerek ayrı bir değer olarak bölgeye kazandırılmasına yönelik proje çalışmaları devam ediyor.

karıncadere su kemeri1

Karıncadere Su Kemeri

Su şehri Bursa için büyük önem taşıyan Karıncadere su kemeri restorasyon çalışmalarıyla ilk günkü halini alacak.

Türkan Çeşme

Bulgaristan’da henüz 18 aylık iken annesinin sırtında vurularak şehit edilen Türkan Bebeğin anısını Millet Mahallesinde yaşatan Türkan Bebek Çeşmesi açıldı.

selami

Tarihi Yapıların Restorasyonu

İncirli Eşrefoğlu Dergahı Restorasyonu Selami Tekke Restorasyonu Aşık Yunus Türbesi Restorasyonu Abdüllatif Kudsi Türbesi Restorasyonu Hacı Seyfettin Konağı Restorasyonu Yeni Mahalle Hoca Sinan Mescidi Restorasyonu Sinandede Mescidi ve Türbesi Yenileme Yörükler Mescidi Yenileme

yoruk1

Yörükler Mescidi ayağa kaldırılıyor

Hacı Seyfettin Mahallesi’nde yaklaşık 400 yıl önce yapılan ancak zaman içinde bakımsız yüzünden yıkılıp, daha sonra üzerine bina yapılan Yörükler Mescidi de tarihi miras çalışmaları kapsamında ihya ediliyor.

İSHAK ŞAH2

İshak Şah Camii restorasyonu

Bursa Büyükşehir Belediyesi, tarihi mirasın ayağa kaldırılması ve kentin ziynetlerinin gün yüzüne çıkarılması projelerine bir yenisini daha ekleyerek, Namazgah Caddesi üzerindeki İshak Şah (Müftü önü) Camii’ndeki restorasyon çalışmalarına başladı.

bayazit

Yıldırım Bayezit Türbesi Restorasyonu

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından restorasyonu tamamlanma aşamasına gelen Yıldırım Bayezid Türbesi, ilk günkü ihtişamına kavuştu.