Bursa Büyükşehir Belediyesi Projeleri

TARİHİ MİRAS

Hanlar Bölgesi (4)

UNESCO Dünya Mirası

Tarihi ve kültürel mirası ayağa kaldırma çalışmaları kapsamında Çarşı ve Hanlar Bölgesi ile Sultan Külliyeleri de UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alındı.

sehbenderler konagi

Şehbenderler Konağı

İbrahimpaşa Mahallesi’nde Anadolu Kız Lisesi ile Erkek Lisesi arasında kalan, restorasyon çalışmalarının tamamlanmasıyla Bursa’nın sosyal ve kültürel yaşamında yerini alan Şehbenderler Konağı, kütüphane olarak Bursalılar’ın hizmetine sunuldu.

fabrikai humayun

Fabrika-i Hümayun açıldı

Osmanlı Devleti’nin 159 yıl önce ipek üretimi için kurduğu Fabrika-i Hümayun, Modacı Faruk Saraç’ın işbirliğiyle gerçek kimliğine kavuşturuldu. ‘Hazine-i Hassa-i Şâhâne’ tarafından finanse edilerek kurulan devlete ait ilk ipek fabrikası olan ve ürettiği ipliklerle, başta Osmanlı saray ve köşkleri olmak üzere Avrupa saraylarını süsleyen Fabrika-i Hümayun, modaya yön veren eğitim kurumu olarak hizmet vermeye başladı.

UFTADE

Üftade Cami ve Tekkesi restorasyonu

Üftade Tekkesi ve Cami’nde daha önce başka kurumlar tarafından başlatılan restorasyon ve düzenleme çalışmaları yürümeyince devreye giren Büyükşehir Belediyesi restorasyonu tamamladı.

BEYSARAYI

Bey Sarayı ve Tophane yamaçları

Sismik ölçümlerle Tophane’deki Orduevi’nin bulunduğu alanda bulunan Bey Sarayı’nın gün yüzüne çıkarılması yönündeki çalışmalar devam ederken, Bey Sarayı’ndan başlayın kentin doğu yakasına bakan surların gün yüzüne çıkarılması çalışmaları da hızla sürüyor.

sur

Bursa surları ayağa kalkıyor

Büyükşehir Belediyesi, Bursa surlarının gün yüzüne çıkarılması çalışmalarına hız verdi. Çalışmalar kapsamında 14 burcu ve 5 adet kapısı bulunan 3 bin 400  metre uzunluğundaki surların tamamının kent siluetindeki yerini alması hedefleniyor.

kapalı

Kapalı Çarşı restorasyonu

Kentin tarihi değerlerini gün yüzüne çıkaran Büyükşehir Belediyesi tarafından çatıdan zemine kadar tüm yönleriyle yenilenen Bursa Kapalı Tarihi Çarşı, özgün çehresi ve yeni vizyonuyla hizmete açıldı.

DCIM100MEDIADJI_0003.JPG

Eskişehir Han restorasyonu

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Davut Paşa tarafından 1517 yılında yaptırılan, zaman içinde yangınlar ve çöküntüler geçiren Eskişehir Han’ı, 5 asır sonra yeniden Bursa’ya kazandırdı.

kütahya han2

Kütahya Han restorasyonu

Bursa Büyükşehir Belediyesi, tarihi ve kültürel miras çalışmaları kapsamında ele aldığı Kütahya Han, restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından düzenlenen törenle hizmete açıldı.

kayhan hamamı

Kayıhan Hamamı restorasyonu

Vezir Koca Mehmet Nizamüddin Paşa tarafından 15. yüzyılın ikinci yarısında yaptırılan ve yaklaşık bin 500 metrekare alana sahip olan yapının restorasyon çalışmaları tamamlandı. Tarihi mekan, bölgenin ekonomik yapısına uygun olarak Döner Sofrası Sosyal Tesisi olarak halkın kullanımına açıldı.

MAHKEME HAMAMIIII (4)

Çandarlı İbrahim Paşa Kültür Merkezi ve Mahkeme Hamamı

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından restorasyonu tamamlanan Çandarlı İbrahim Paşa Kültür Merkezi ve Mahkeme Hamamı, tam 591 yıl sonra ilk günü ihtişamıyla Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın da katıldığı törenle hizmete açıldı.

sinanbey camii (1)

Sinanbey Cami restorasyonu

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Fatih Sultan Mehmet’in Yunanca Hocası Sinan Bey tarafından 1524 yılında yaptırılan ve bilinçsiz tamiratlar sonucu minaresi dışında orijinalliğini tamamen kaybeden Kiremitçi Mahallesi’ndeki Sinanbey Camii’ni özgün kimliğine kavuştu.

daye hatun camii (1)

Daye Hatun Cami çevre düzenleme

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Çelebi Sultan Mehmet’in süt annesi Daye Hatun tarafından 1426 yılında yaptırılan tarihi caminin çevresindeki binaları kaldırıp, avlu ve şadırvan yapılması için çalışmaları başlattı.

CIKCIK HAMAMII ARALIK 2012 (2)

Cık Cık Hamamı restorasyonu

Kültür ve Turizm Bakanlığı uhdesindeki sultan külliyelerinin bakım, onarım, güvenlik ve işletme gibi hizmetlerini devralan Büyükşehir Belediyesi, Osmanlı Sultanı 1. Murat tarafından 1366 yılında yaptırılan Hüdavendigar Külliyesi’nin bir parçası olan ancak bakımsızlık yüzünden harabeyi andıran Cık Cık Hamamı’nı aslına uygun olarak restore etti.

DAVUTPASA MESCIDI OCAK 2015

Davutpaşa Cami restorasyonu

Restorasyonu tamamlanarak halkın hizmetine sunulan Davutpaşa Camii ve çevre düzenlemesi, yeni yüzüyle Kayhan Bölgesi’ne değer kattı.

OKCUBABA TURBESI CEVRE DUZENLEME OCAK 2015 (2)

Okçu Baba Türbesi çevre düzenlemesi

Saltanat Kapı karşısındaki Okçu Baba Türbesi’nin bulunduğu alan çevre düzenlemesi ile ecdada yakışır hale getirildi.

TOPHANE MEYDANI CEVRE DUZENLEME OCAK 2015(1)

Tophane Meydanı düzenleme

Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbelerinin de bulunduğu Tophane Meydanı, zemin ve çevre düzenleme çalışmalarının ardından daha ferah bir görünüm kazandı.

muz

İbrahim Paşa Hamamı restorasyonu

Hisar bölgesindeki Çandarlı İbrahim Paşa Hamamı restorasyonunun ardından, Tophane Anadolu Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi’nin müzesi olarak kente kazandırılacak.

rey3

Reyhan Paşa Hamamı restorasyonu

Bursa’daki tarihi yapıların restorasyonlarıyla kente değer katan Büyükşehir Belediyesi tarafından, 6 asrın ardından orijinal kimliğine kavuşturulan Reyhan Paşa Hamamı, törenle hizmete açıldı. Reyhan Paşa Hamamı, ‘sağlıklı bir gelecek’ hedefiyle Yeşilay Bursa Şubesi’nin faaliyetlerine mekan olacak.

1C6E0886-ps

Ulucami çevre düzenlemesi

Çok önemli manevi, tarihi ve kültürel bir merkez olan Ulucami’nin bahçesinde başlatılan çalışmalarla tarihi yapının çevresi Bursa’ya yakışır hale getirildi. Cephe temizlik çalışmaları tamamlanırken, kapalıçarşı yangınında kül olan iki ahşap şadırvan kubbesinin yeniden inşası çalışmalarında sona gelindi. Gündüzleri bir  cevher gibi kenti süsleyen Ulucami, yapılan ışıklandırma çalışması ile geceleri de aynı görkemle Bursa’ya güzellik katıyor.

MURADİYE

Muradiye Külliyesi restorasyonu

Bursa’nın değerlerini bir bir gün yüzüne çıkaran Büyükşehir Belediyesi tarafından restorasyon çalışmaları tamamlanarak orijinal kimliğine kavuşan Muradiye Külliyesi, görkemli bir törenle ziyarete açıldı.

medrese2

Muradiye Medresesi Kuran-ı Kerim ve Hat Müzesi oluyor

Restorasyonu tamamlanarak ziyarete açılan Muradiye Külliyesi’nin son halkası olan Muradiye Medresesi’ndeki restorasyon çalışmaları hızla devam ederken, yüzyıllarca ilmi çalışmaların yapıldığı 6 asırlık medrese, Kuran-ı Kerim ve Hat Müzesi olarak kente kazandırılacak.

1. murat

Murat Hüdavendigar Külliyesi

Osmanlı İmparatorluğu’nda yaptığı savaşlar ve aldığı zaferlerle Türk İslam tarihine yön veren I. Murat Hüdavendigar tarafından yönetim merkezi olarak kullanılan külliye, cami ve türbe restorasyon çalışmalarının ardından ziyaretçilerini yenilenen yüzüyle ağırlıyor.

DAĞDER

Dağ Yöresi ve Yörük Kültür Merkezi

Tarihi ve kültürel mirası ayağa kaldırma çalışmaları arasında yer alan Tahtakale’deki 150 yıllık sivil mimarlık örneği yapı törenle hizmete açıldı.

SAGLIKLI KENTLER BIRLIGI BASKANLIK BINASI (2)

Sağlıklı Kentler Birliği başkanlık binası

Ördekli Hamamı’nın yanında bulunan harabe halindeki bina restore edildikten sonra Sağlıklı Kentler Birliği başkanlık binası olarak hizmete açıldı.

EBU ISHAK FIRINI ESKI OCAK 2015 (1)

Ebu İshak Fırını restorasyonu

Trafiğe kapatıldıktan sonra tramvay ulaşımı ve cephe sağlıklaştırma ile kentin en prestijli caddesine dönen Cumhuriyet Caddesi üzerindeki harabe halindeki tarihi Ebu İshak Fırını, restorasyonun ardından ilk günkü orijinal görüntüsüne kavuşacak.

gece mahallesi (3)

Gece Mahallesi cephe sağlıklaştırma

Gece Mahallesi’ndeki sivil mimari örneği yapılar özgün kimliğine kavuşuyor.

DARPHANE OCAK 2015 (1)

Darphane binası restorasyonu

1300’lü yıllarda Orhan Gazi tarafından ilk paranın bastırıldığı harabe halindeki darphane binası restorasyonun ardından ilk günkü ihtişamı ile para müzesi olarak ziyarete açıldı.

ENERJI MUZESI AGUSTOS 2012 (5)

Merinos Enerji Müzesi

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyet dönemi ilk sanayi hamlelerinden biri olan ve Atatürk tarafından 1938 yılında açılan Merinos Fabrikası’nın enerji ihtiyacını karşılamak üzere kurulan enerji santralini, ayrıcalıklı bir enerji müzesi haline getirdi.

tekstil müzesi3

Merinos Tekstil Sanayi Müzesi

Türkiye’nin ilk tekstil sanayi müzesi olan Merinos Tekstil Sanayi Müzesi, Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde ziyarete açıldı.

IPEK MUZESI MART 2013 (3)

İpek Müzesi

Merinos Tekstil Sanayi Müzesi bünyesinde izlenime sunulan Türkiye´nin ilk ‘İpek Müzesi’, ipeğin kozadan kumaşa dönüşümüne kadar tüm aşamalarını gözler önüne seriyor.

GOC MUZESI BASBAKAN DAVUTOGLU ACILIS KASIM 2014 (3)

Göç Tarihi Müzesi

Bursa’da 8 bin 500 yılda yaşanan göçleri anlatmak amacıyla hazırlanan ‘Bursa Göç Tarihi Müzesi’, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun katıldığı törenle ziyarete açıldı.

abdalkoprusu_R4

Tarihi köprülerin restorasyonu

Bursa’nın tarihi köprülerinde gerçekleştirilen ışıklandırma ve çevre düzenleme çalışmalarıyla şehrin ziynetleri yenileniyor.

ALI_7920

Tarihi eserlerin aydınlatılması

Gündüzleri birer cevher gibi kenti süsleyen tarihi yapıların aydınlatılarak, geceleri de Bursa’ya ayrı bir güzellik katması sağlandı. Bu kapsamda Tophane Saat Kulesi’nden sonra Emirsultan, Ulucami ve Yeşil Külliyesi’nde de aydınlatma uygulaması gerçekleştirildi.

Bursa belgeliği güçleniyor

Büyükşehir Belediyesi bünyesinde oluşturulan Bursa Araştırmaları Merkezi, kent belleği oluşturma yönünde yoğun bir çalışma başlattı. Çalışmalar kapsamında onlarca kişi ve kurumla işbirliği yapılarak, altı yıl içinde 150’yi aşkın yayın ve belgesel elde edildi. Bursa’nın köklü eğitim kurumlarından, dokusu bozulmamış köylerine, sultan çarşılarından tarihi mahallelere kadar pek çok tarihi değer kitaplaştırılarak kayıt altına alındı.

kıyı2

Bursa klibine başarı belgesi

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından tarihi ve kültürel mirasın tanıtımı için hazırlanan ve sosyal medyada 1 ay içinde 3,5 milyon izleyiciye ulaşan “Elimde Sazım Bursa’da Gözüm” video klibi, Avrupa Müze Akademisi ve Europa Nostra tarafından başarı belgesi ile ödüllendirildi.

ali paşa oyuncak

Ali Paşa Oyuncak Kütüphanesi

Bursa’nın eserlerini özgün değerleriyle buluşturan Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen Hamam Tekke, artık ‘Oyuncak Kütüphanesi’ olarak hizmet verecek.

alti2

Altıparmak Camii yenilendi

Büyükşehir Belediyesi’nin tarihi ve kültürel mirasın tekrar canlandırılması çalışmaları kapsamında yenilenen Altıparmak Camii, çevre düzenleme çalışmalarının tamamlanmasıyla vatandaşların hizmetine sunuldu.

BICAKCILIK MÜZESİ

Bıçakçılık Müzesi

Hacılar Mahallesi’nde Hacılar Camii’nin doğusunda kalan ve yaklaşık 400 yıllık tarihe sahip olan sivil mimarlık örneği yapı, restorasyonun ardından Bıçakçılık Müzesi olarak kente kazandırılacak.

ARMUT3

Armutköy camii bakım ve çevre düzenleme

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin tarihi ve kültürel mirası geleceğe taşıyan çalışmaları kapsamında yeniden düzenlenen ve kentin önemli değerlerinden biri olan Muhammed Emin Paşa’nın kabrinin bulunduğu Armutköy Camii ve haziresi, vatandaşların hizmetine sunuldu.

konak

Yerkapı Konağı Sağlık Ocağı oluyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından restorasyon çalışmaları tamamlanma aşamasına getirilen Hisar bölgesindeki 200 yıllık sivil mimarlık örneği tarihi konak Sağlık Ocağı ve 112 Acil Servis İstasyonu olarak bölge halkına hizmet verecek.

YANAN CARSI2

Yanan çarşıda dönüşüm devam ediyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi, İvazpaşa Çarşısı ile Yorgancılar Çarşısı arasında kalan bölümde çıkan ve 52 dükkanın içindeki eşyalarla birlikte küle döndüğü yangından sonra başlattığı 122 dükkanı kapsayan restorasyon projesini hızla sürdürüyor.

mevlevi1

Mevlevihane gün yüzüne çıkıyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi, tekke ve zaviyelerin kapatılmasının ardından kaderine terk edilen, daha sonra da yıkılıp yerine su depoları yapılan 400 yıllık Bursa Mevlevihanesini yeniden gün yüzüne çıkarmak için çalışmalara başladı.

kefensüzen

Kefensüzen camii restorasyonu

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Doğanbey konutları arasındaki 1450’li yıllardan yapılan Kefensüzen Camiini ilk günkü ihtişamına kavuşturmak için restorasyon çalışmalarını başlattı.

üft1

Üftade Camii ve türbesi çevre düzenleme

Üftade Camii ve türbe çevresi ile haziresi Büyükşehir Belediyesi tarafından yeniden düzenlendi.

zin

Zindan Kapı gün yüzüne çıkıyor

Saltanat Kapı, Yer Kapı, Tahtakale Kapısı ve Fetih Kapı daha önce yapılmıştı. 5. kapı olan Zindan Kapı için de surlar içinde 2 adet 4 katlı bina, önde ise 4 ayrı bina kamulaştırıldı. Bursa surlarının, eski Bursa’nın güneybatısında kalan, Uludağ Yolu üzerinde Alacahırka’ya bakan noktasında proje onaylandı. Zindan Kapı’da restorasyon ve rekonstrüksiyon başlıyor.

IMG_7774

Gelinlikçiler Çarşısı restorasyonu

Tarihi Çarşı ve Hanlar bölgesi ile Kapalı Çarşıyı restorasyon çalışmalarıyla ilk günkü orijinal haline dönüştüren Büyükşehir Belediyesi, bölgedeki el değmedik tek yer olan ve derme çatma çatılarıyla görüntü kirliliğine yol açan gelinlikçiler çarşısında da restorasyonu tamamlanma aşamasına getirdi.