Bursa Büyükşehir Belediyesi Projeleri

TARİHİ MİRAS

misi köyü (1)

Misi Köyü Turizme Kazandırma Projesi

Büyükşehir Belediyesi, tarihi ve kültürel mirasın korunmasına yönelik çalışmalar kapsamında Misi Köyü olarak bilinen Gümüştepe Mahallesi’ni de bir bütün olarak ele alan projelerin startını verdi. Çalışmalar kapsamında Misi’nin ortasından geçen derenin ıslahı başta olmak üzere binaların cephe düzenlemeleri ve sivil mimarlık örneği yapıların restorasyonu gerçekleştirilecek.

Akçalar Arkeopark

Bursa’yı tüm değerleriyle geleceğe taşıyan Büyükşehir Belediyesi tarafından kente kazandırılan ‘Aktopraklık Höyük Arkeopark ve Açıkhava Müzesi’, 11 Eylül Bursa’nın kurtuluşunun 93. yıldönümünde görkemli bir törenle halkın ziyaretine açıldı.

image5

Çanakkale’de Bursa şehitliği

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Garnizon Komutanlığı’yla birlikte ‘Çanakkale savaşı esnasında Bursa Seyyar Jandarma Taburu tarafından inşa edilen ve zamanla bakımsız kalan ‘Kireçtepe Gelibolu ve Bursa Jandarma Taburu Şehitliği’ni yeniden düzenledi.

kite kalesi

Kite Kalesi Turizme Kazandırma Çalışması

Osmanlı’nın ilk eserlerini ayağa kaldırma yönündeki çalışmalar hızla sürürken, Bizans döneminden kalan Ürünlü’deki Kite Kalesi’nin ayağa kaldırılması için de çalışmalara başlandı. Tarihi yapının Bursa’ya kazandırılması için proje çalışmaları devam ediyor.

YAYLACIK CAMII EYLUL 2012 (1)

Yaylacık Köyü Cami Restorasyonu

Kent merkezinde çok sayıda anıtsal eseri gün yüzüne çıkaran Bursa Büyükşehir Belediyesi, Nilüfer Yaylacık Köyü’nde özgün kimliğini korumasına rağmen ilgisizlik nedeniyle harabe haline gelen tarihi camiyi 12 yıl aradan sonra ilk günkü ihtişamıyla yeniden ibadete açtı.

tahtalı1

Tahtalı Kalesi Turizme Kazandırma Projesi

Tarihi ve kültürel mirası ayağa kaldırma çalışmaları kapsamında ele alınan Tahtalı Kalesi de arkeolojik açıdan kent turizmine kazandırılacak.

minareli çavuş şehitliği

Şehit Mezarlıkları Düzenleme

Özellikle bayramlarda ziyaretçi akınına uğrayan şehitlik ve mezarlıklarda sürdürülen düzenleme, bakım ve temizlik çalışmaları kapsamında ele alınan Yeni Karaman şehit mezarı düzenleme çalışması tamamlandı. Bu çalışmalar kapsamında Fethiye Köy Merkezi Şehit Mezarı düzenlemesi ve Fethiye Mezarlığı, Minareliçavuş şehit mezarı düzenlemesi ve Tahtalı Köyü Şehitliği düzenlemesi ile ilgili projeler hazırlanıyor.

SAMSUNG CSC

Çalı Fırla Dede Mezarı çevre düzenleme

Bursa’nın Fethi sırasında şehit olan Çalı’daki Fırla Dede mezarı ile çevresinin mesire alanı olarak düzenlenmesine yönelik projeler hazırlandı.

kıyı2

Bursa klibine başarı belgesi

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından tarihi ve kültürel mirasın tanıtımı için hazırlanan ve sosyal medyada 1 ay içinde 3,5 milyon izleyiciye ulaşan “Elimde Sazım Bursa’da Gözüm” video klibi, Avrupa Müze Akademisi ve Europa Nostra tarafından başarı belgesi ile ödüllendirildi.

tahtalı1

Tahtalı camii restorasyonu

Nilüfer İlçesi’ndeki 2 asırlık Tahtalı Köyü Camii aslına uygun olarak restore ediyor.