Bursa Büyükşehir Belediyesi Projeleri

TARİHİ MİRAS

ayvaini3

Ayvaini Mağarası turizme açılıyor

İki girişi bulunan 4 bin 866 metre uzunluğundaki Ayvaini Mağarası’nı turizme kazandırılması için çalışmalara başlandı.

lala1

Lala Şahin Paşa Külliyesi Restorasyonu

Osmanlı sultanlarından 1. Murat’ın lalası Lalaşahin Paşa tarafından Mustafakemalpaşa ilçesinde yaklaşık 600 yıl önce yaptırılan ancak günümüze sadece türbe ile yıkık bir minaresi kalan külliyenin tüm yapılarıyla ihya edilmesi için çalışmalara başlandı.

onaç eski cami2

Onaç Camii Restorasyonu

Onaç Mahallesi’nde bulunan ve bakımsızlıktan harabeye dönen tarihi caminin restore edilerek ilk günkü ihtişamına kavuşmasına yönelik proje çalışmalarına başladı.

mkemal pasa_ev1

Tarihi bina Kent Müzesi oluyor

Müzecilikte Türkiye’ye örnek olacak eserleri Bursa’ya kazandıran Büyükşehir Belediyesi, Mustafakemalşa’daki harabe halinde bulunan sivil mimarlık örneği yapıyı, Kent Müzesi olarak ilçeye kazandırmak için çalışmalara başladı. Bina restore edildikten sonra Kent Müzesi olarak hizmet verecek.

ayaz bey1

Ayaz Bey Cami ve Türbe Restorasyonu

Lala Şahin Paşa’nın komutanlarından Ayaz Paşa tarafından yaptırılan Ayaz Camii ve türbesinin restorasyonuna ilişkin proje çalışmaları devam ediyor.

bükköy_cesme3-2

Tarihi çeşmeler değerini buluyor

Tarihi Bükköy çeşmelerinin restore edilmesinin yanında Taşpınar, Uğurlupınar, Sincan Sarnıç ve Karaoğlanlar’daki şifamı çeşme ve pınarlar restore edilerek, bulundukları bölgelere değer katacak.

akcapınar_ev

Geleneksel mimari yaşatılıyor

Eski Kızılelma Kütük Evler, Akçapınar Evleri, Onaç evleri başla olmak üzere ilçe merkezi ve mahallelerdeki tarihi değeri bulunan tüm sivil mimarlık örneği yapıların restore edilerek, gelecek kuşaklara aktarılmasına yönelik çalışmalara başlandı.

kestelek_eski mektep

Kestelek tarihi mektebi

Kestelek’te kullanıldığı için adeta harabeye dönen tarihi mektebin restore edilerek, kültür ve sanatsal etkinliklere ev sahipliği yapacak bir mekana  dönüştürülmesi yönündeki çalışmalara başladı.

hamzabey1

Hamzabey Türbesi Restorasyonu

1400’lü yılların ikinci yarısında yapıldığı sanılan ve 1950 yılında yenilenen Hamzabey Camii ve Türbesi, çevre düzenleme çalışmalarının ardından ilçenin en önemli ziyaretgahları arasındaki yerini alacak.

çavuş köy değirmen 4

Çavuşköy Değirmeni

Geleneksel değirmenlerin yaşatılması ve değerlendirilmesi projesi kapsamında tarihi Çavuşköy Değirmeni restore edilerek, bölgenin sosyal ve kültürel yaşamına kazandırılacak.

akcapınar_kilise

Tarihi kilise turizme kazandırılıyor

Akçapınar Kilise’nin de turizme kazandırılması hedefiyle restorasyon projeleri hazırlanıyor,

taşpınar_şükrüdede2

Hazire düzenleme çalışmaları

Taşpınar Şükrü Dede, Garipçe Tekke Garipçe Sultan, Sincan Sarnıç Salih Dede, Koşuboğazı Şeyh Abdülaziz Dağıstani Türbesi ve Karaoğlanlar, Kestelek ve Kösehonoz’daki tarihi hazireler yeniden düzenlenecek.

taş mektep

Asırlık taş mektepte çalışma başladı

Büyükşehir Belediyesi, ayakta kalmayı başarabilen ender taş mekteplerden biri olan Mustafakemalpaşa’nın Ormankadı Mahallesi’ndeki 100 yıllık okulu, sağlıklı hale getirmek için çalışmalara başladı.

fosil

Paşalar Fosil Müzesi

Bursa’yı müzecilikte de marka kent haline getiren Büyükşehir Belediyesi, Paşalar’a da fosil müzesi kazandırıyor.

kösehoroz

Kösehoroz Şelalesi

Kösehoroz Şelalesi’nin turizme kazandırılması yönünde proje çalışmalarına başlandı.