Bursa Büyükşehir Belediyesi Projeleri

TARİHİ MİRAS

MUDANYA MUTAREKE BINASI KASIM 2014 (5)

Mudanya Mütareke Evi restorasyonu

Büyükşehir Belediyesi tarafından, Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliğiyle restore edilerek eski ihtişamına kavuşturulan Mudanya Mütareke Evi Müzesi, Mudanya Mütarekesi’nin 92. yıl dönümü kutlamaları haftasında yeni yüzüyle ziyarete açıldı.

mudanya zeytin hali

Eski zeytin hali kentsel dönüşümü

Geçmişte ilçe ekonomisinin nabzının attığı eski zeytin hali özgün kimliğiyle yeniden ilçeye kazandırıldı. 660 metrekarelik taban alandan oluşan 27 adet dükkan ile 1350 metrekarelik meydanın özgün kimlik korunarak yeniden halkın kullanımına açıldı.

mudanya hasanpaşa hamamı (2)

Hasan Bey Hamamı restorasyonu

Büyükşehir Belediyesi, Hasanbey Mahallesi’nde 1653 yılında inşa edilen ve bakımsızlık yüzünden harabeye dönen Hasan Bey Hamamı’nda mülkiyet sorununun çözülmesinin ardından başlatılan restorasyon çalışmalarına hız verdi.

mudanya tahirağa hamamı (3)

Tarih Ağa Hamamı Restorasyonu

Büyükşehir Belediyesi’nin kent ziynetlerinin ayağa kaldırılması yönünde Mudanya’da yürüttüğü projelerden biri olan Tahir Ağa Hamamı’nı sosyal, kültürel ve sanatsal etkinliklerin merkezi haline getirecek proje tamamlanma aşamasına geldi.

tekke

Tekke-i Cedit Konağı restorasyonu

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından restorasyonu tamamlanan Mudanya Tekke-İ Cedid Camii yanındaki iki katlı sivil mimari örneği yapı, Mudanya Müftülüğü Eğitim Ve Kültür Merkezi olarak hizmete açıldı.

MUDANYA TEKKE I CEDIT CAMII MEYDANI SUBAT 2014 (1)

Tekke-i Cedid Camii çevre düzenleme

Tekke-i Cedid Camii’nin yanında bulunan 2 binanın kamulaştırılarak yıkımı sonrasında zemin altında toplam 50 metrekare alanlı bay- bayan WC ve abdesthane birimleri, zemin üstünde ise yaklaşık 300 metrekare açık alan düzenlemesi yapıldı.

tarihi mudanya evleri (3)

Sokak sağlıklaştırma çalışmaları

Halit Paşa Caddesi başta olmak üzere tarihi Mudanya sokaklarında yapılacak sağlıklaştırma çalışmaları ve tarihi konak ve evlerin yaşatılarak turizme kazandırılması hedefleniyor.

trilye_tasmektep3

Tirilye Taş Mektep restorasyonu

Tirilye’de bakımsızlıktan harabeye dönen tarihi Taş Mektebin restore edilerek turizme kazandırılmasına yönelik proje çalışmalarına başlandı.

kaymakoba _eski cami2

Kaymakoba eski camii restorasyonu

Kaymakoba eski camiinin restore edilerek bölgeye kazandırılmasına yönelik çalışmalara başlandı.

kemerli kilise

Kemerli Kilise restorasyonu

13. yüzyıl sonlarında yapıldığı kabul edilen harabe halindeki kilisenin restore edilerek turizme kazandırılmasına yönelik çalışmalara başlandı.

kumyaka_kilise

Kumyaka Kilisesi restorasyonu

Tarihi bir Rum köyü olan Kumyaka’da M.S. 300 yılına ait tarihi kilisenin restore edilerek turizme kazandırılmasına yönelik çalışmalara başlandı.

Trilye_zeytinyagı fabr

Tarihi zeytinyağı fabrikası restorasyonu

Tirilye’deki tarihi zeytinyağı fabrikasının restore edilerek, sosyal ve kültürel bir merkez olarak bölgeye kazandırılması hedefleniyor.

Trilye_Dundar-Evi-Kilise

Dündar Evi- Eski kilise restorasyonu

Tirilye’deki eski kilisenin restore edilerek turizme kazandırılmasına yönelik proje çalışmalarına başlandı.

kumyaka_hamam1

Kumyaka Hamamı restorasyonu

Kumyaka’da harabe halinde olan ve kaybolmaya yüz tutan tarihi hamamın restore edilerek yeniden işlevlendirilmesine yönelik proje çalışmalarına başlandı.

derekoy_kilise

Tarihi kiliseler turizme kazandırılıyor

Aydınpınar ve Dereköy kiliselerinin restore edilerek ilçe turizmine kazandırılmasına yönelik çalışmalara başlandı.

kaymakoba çeşmesi

Tarihi çeşmeler değerini buluyor

İlçe genelindeki tüm tarihi çeşmelerin restore edilerek, bulundukları bölgelere değer katmasına yönelik proje çalışmalarına başlandı.

Mirzaoba’ya şehitlik anıtı

Trablusgarp, Balkanlar, Edirne, Çanakkale, Makedonya, Filistin ve Galiçya cephelerinde verdiği şehitlerle Bursa’nın en çok şehit veren köyü olan Mirzaoba’ya şehitlik anıtı kazandırdı.

Mudanya Çayönü Şehitliği düzenleme

Çanakkale’deki Bursa Şehitliği, Aksu, Çağlayan ve Mirzaoba şehitliklerinin ardından Mudanya Çayönü Şehitliği de Büyükşehir Belediyesi tarafından ecdada yakışır hale getiriliyor.