Bursa Büyükşehir Belediyesi Projeleri

TARİHİ MİRAS

kocayayla1

Kocayayla turizme kazandırılıyor

Kocayayla’nın doğa turizmine açılması yönelik projeler hazırlanırken, tuvaletler, spor alanları ve çevre düzenlemeleriyle bölge günübirlik ziyaretçiler için de modern yaşam alanına dönüşecek.

bebek

Keles bebeği ekonomiye kazandırılıyor

Yörük-Türkmen kıyafetlerinin ulusal ve uluslararası alanda tanıtılması amacıyla, el emeği Keles bebekleri, BUSMEK Emirsultan Kültür Merkezi, Davutkadı (Muallimzade) Kültür Merkezi, İncirli Kültür Merkezi ve Merinos AKKM satış noktalarında ve “www.eburfas. com” sitesinden satışa sunuluyor.

Yakup Bey Hamamı Restorasyonu

Merkezdeki tarihi ve kültürel miras yatırımlarıyla Bursa’nın UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmesini sağlayan Büyükşehir Belediyesi, Keles ilçe merkezindeki 600 yıllık Yakup Bey Hamamı’nı ilk günkü ihtişamına kavuşturarak hizmete açtı.

keles_fatma ana sultan1

Ana Sultan Türbesi çevre düzenleme

İlçenin en önemli manevi odaklarından Fatma Ana Hatun Türbesi çevre düzenlemelerinin tamamlanmasının ardından daha görkemli bir mekan haline gelecek.

dedeler_eski cami2

Dedeler Camii restorasyonu

Dedeler köyü eski camii restore edilerek ilk günkü ihtişamına kavuşacak.

kemaliye cami

Kemaliye Camii restorasyonu

Restorasyonu tamamlanan Kemaliye Camii, ilk günkü ihtişamıyla yeniden ibadete açıldı

kemaliye konak

Kemaliye Konağı Restorasyonu

Kemaliye Konağı restorasyon çalışmaları tamamlanan mahalle konağı hizmete açıldı

2293699-duvenli

Geleneksel mimari yaşatılıyor

Kocakovacık, Gelemiç, Düvenli ve Hereke gibi geleneksel mimarinin bugüne kadar ayakta kaldığı mahallelerdeki evler aslına uygun korunurken, bu bölgelerin turizme kazandırılması yönündeki çalışmalara başlandı.

GELEM

Doğal değerler turizme açılıyor

Harmankaya Kanyonu, Gelemiç Gavurini Mağarası, Baraklı, Gököz, Epçeler ve Dağdibi göletlerinin doğa turizmine açılması yönünde çalışmalara başlandı.

dedeler_selahattin buhari1

Manevi odak noktaları düzenleniyor

Dedeler Selahattin Buhari Türbesi, Bıyıkalan Köyü Saçlı Habib Efendi mezarı ve Dağdibi Rüstem Çavuş Türbesi gibi manevi odak noktaları yeniden düzenlenecek.

denizliler_eski camiminare2

Denizler’e Büyüşehir eli değiyor

Denizler eski camii minaresi restore edilerek ilk günkü orijinalliğine kavuşacak. Bu arada mahalledeki tarihi çınarlar da koruma altına alınacak.

hereke_ılıca

Ilıcalar turizme kazandırılıyor

Bakımsızlık yüzünden harabe haline gelen Haydar ve Hereke Ilıcalarının termal turizme kazandırılması için proje çalışmalarına başlandı.

belenoren_demirci

Demirci dükkanları yaşatılacak

Belenören, Akçapınar ve Epçeler başta  olmak üzere 15 mahallede bulunan eski demirci dükkanlarını yaşatılmasına yönelik çalışmalar başlatıldı.