Bursa Büyükşehir Belediyesi Projeleri

TARİHİ MİRAS

sansarak

Sansarak Kanyonu turizme açılıyor

Tarihi değerlerinin yanın da doğal güzellikleriyle eşsiz bir coğrafyaya sahip olan İznik’teki Sansarak Kanyonu’nun doğa turizmine kazandırılmasına yönelik çalışmalar devam ediyor.

iznik 2

Tarihi kapı ve surlar ayağa kalkıyor

1. Konsüle ev sahipliği yapması nedeniyle Hıristiyanlık tarihi açısından büyük önem taşıyan İznik’te surlardan tarihi kapılara kadar her alanda yapılacak restorasyon çalışmalarıyla ilçe inanç ve kültür turizminin merkezi olacak.

İznik Roma tiyatrosu  (4)

Roma Tiyatrosu restorasyonu

Büyükşehir Belediyesi, Romalılar’ın sahne anlamında Marmara Bölgesi’ndeki tek eseri olan ve İznik’te bulunan 2000 yıllık amfi tiyatroyu ayağa kaldırmak için çalışmalar devam ediyor.

Somut Olmayan Kültürel Miras Çalışması-Çiçekli-İznik

Somut olmayan miras kayıt altında

Bursa Araştırmaları Merkezi tarafından yürütülen Somut Olmayan Kültürel Miras Projesi kapsamında 17 ilçede 200’ü aşkın mahallede yapılan çalışmalarla, unutulmaya yüz tutmuş değerler kitaplaştırılarak gelecek kuşaklara aktarılıyor.

bazilika 4

İznik, Batık Bazilika ile dünya gündeminde

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin tarihi kültürel miras çalışmaları kapsamında İznik’te gerçekleştirdiği hava fotoğrafı çekimleri sırasında göl içinde görüntülenen ve dünya genelinde ‘2014 yılının en önemli 10 keşfi’ arasında gösterilen batık bazilikanın turizme kazandırılması için çalışmalara başlandı. Sualtı arkeologları balık adam kıyafetleriyle daldıkları İznik Gölü’nde bazilika çevresinde başka herhangi bir kültür varlığı olup olmadığını tespit çalışmalarına başladı.

iznik yeşil cami (1)

Yeşil Camii çevre düzenlemesi

Bursa Büyükşehir Belediyesi, İznik’in sembol eserlerinden biri olan ve 1378 yılında Çandarlı Halil Paşa tarafından yaptırılan Yeşil Cami’yi özgün kimliğine kavuşturacak restorasyon ve çevre düzenlemesi çalışmalarını hızla sürdürüyor.

elbeyli_candarlıcami1

Çandarlı külliyesi ayağa kaldırılıyor

Elbeyli Çandarlı Külliyesi bünyesinde bulunan ve bakımsızlıktan harabeye dönen cami, hamam ve köprünün restore edilerek yeniden bölgeye kazandırılması için proje çalışmalarına başlandı.

inikli_evler3

Tarihi evler kimliğini buluyor

Sivil mimarinin en güzel örneklerinin sergilendiği Sansarak, Müşküle, İnikli ve Ömerli Mahallesi’ndeki tarihi evlerin gelecek kuşaklara aktarılmasına yönelik projeler hazırlanıyor.

inikli camii (1)

İnikli Camii restorasyonu

İznik İlçesi İnikli Mahallesi’nde kaderine terk edilen ve Bursa’daki 5 ahşap camiden biri olma özelliği taşıyan tarihi camide restorasyon çalışmaları devam ediyor.

elbeyli_hipoje

Hipoje yeraltı mezarı düzenleme

Hipoji Yeraltı Mezarı’nın turizm konsepti içinde çevre düzenlemesi yapılmasına ilişkin proje hazırlıklarına başlandı.

koimesis

Koimesis Kilisesi turizme kazandırma

Hiristiyan alemi açısından da büyük önem taşıyan İznik’te sadece bir kaç duvar kalıntısı günümüze ulaşan Koimesis Kilisesi’nin restore edilerek inanç turizmine kazandırılması için proje çalışmalarına başlandı.

g113

Dikilitaş çevre düzenleme

Yerli ve yabancı turistlerin en fazla ziyaret ettiği noktalardan biri olan Dikilitaş’a çevre düzenlemesi yapılacak.

iznik çini fırınları (1)

Çini fırınları gün yüzüne çıkıyor

İznik’in çini üretim merkezi olan çini fırınlarındaki kazı çalışmaları Büyükşehir Belediyesi ile daha da hızlandı.