Bursa Büyükşehir Belediyesi Projeleri

SOSYAL

bilgisayar

Muhtarlara teknoloji desteği sürüyor

Bugüne kadar bilgisayarı bulunmayan ya da mevcut bilgisayarları talebi karşılamayan 600’ü aşkın muhtarlığa bilgisayar temin eden Büyükşehir Belediyesi, muhtarlara teknoloji desteğini sürdürüyor.

arac

İlçelere hizmet yeni araçlarla gidiyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi, hizmet sınırlarının genişlemesine paralel olarak tüm ilçelere daha verimli hizmet sunmak için BUSKİ filosuna yaklaşık 3,5 milyon TL’lik yatırımla 24 yeni araç ekledi.

BUYUKSEHIR-BELEDIYE-BINASI-KASIM-2015

Belediye hizmet binası

Bursa’da 1879 yılında Vali Ahmet Vefik Paşa zamanında, Eşref ve Hüsnü beylerin Belediye reislikleri döneminde yaptırılan hizmet binasından sonra Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan yeni ve modern hizmet binası törenle hizmete açıldı.

KAPLAN-OCAK-2015-1

Hayvanat Bahçesi düzenleme

Türkiye’nin ikinci büyük hayvanat bahçesi olma özelliğine sahip olan Bursa Hayvanat Bahçesi, yapılan yeni düzenlemelerle daha aktif, vatandaşlarımızın öğrenecekleri, eğlenecekleri ve dinlenecekleri bir yaşam merkezi haline geliyor. Bu arada Hayvanat Bahçesi, zürafa ve amur kaplanı gibi yeni  türlerle her geçen gün ilgi odağı haline geliyor.

ERTUGRULBEY MEYDANI EYLUL 2012

Ertuğrulbey Meydan Kafe

Bursa Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden BURFAŞ tarafından yaptırılan Ertuğrulbey Meydan Kafe, Cumhuriyet Caddesi´nde vatandaşların buluşma noktası haline geldi.

zafer okulları (1)

Zafer Okulları yenileniyor

Bursa’nın eski yerleşim bölgelerinden biri olan Zafer Mahallesi’nde yer alan ve Büyükşehir koordinasyonunda hayırsever bir işadamı tarafından yenilenen Zafer İlkokulu’nda inşaat hızla yükseliyor.

anadolu lisesi

Anadolu Lisesi yenileniyor

Eğitimin kalitesi açısından Türkiye’nin en başarılı 4-5 okulu arasında yer alan Bursa Anadolu Lisesi(BAL) de Büyükşehir Belediyesi tarafından sıfırdan yenilerek modern yapıya kavuşturuluyor.

elmas2

Elmasbahçeler Ortaokulu yenileniyor

Büyükşehir Belediyesi’nin Bursa’da eğitime değer katan çalışmaları kapsamında yenilenecek olan Elmasbahçeler Ortaokulu’nun çevresindeki binaların yıkımına başlandı ve daha önce yıkılan 1 binanın ardından bugün de 2 bina yıkıldı.

kpark açıkhava1

Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu

Festival ve açıkhava konserlerinde Bursa’nın tek adresi olan Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu’nu modern bir görünüme kavuşturacak olan proje çalışmaları tamamlandı.

atıcılar hizmet binası (1)

Atıcılar hizmet binası

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan, içinde tahsilat büroları, muhtarlık, spor kulübü ve meslek kurslarının yapılabileceği salonlar bulunan Atıcılar Hizmet Binası törenle hizmete açıldı.

17

Kent mobilyaları

Mahalle ve köylerden gelen talepler doğrultusunda uygun yerlere çocuk oyun grupları, spor aletleri, bank ve piknik masaları yerleştirildi.

btm

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi

Büyükşehir Belediyesi tarafından BUTTİM Fuar Alanı yanına yaptırılan, teknik donanım ve kapasitesi ile Türkiye ve Avrupa’da bir ilk olarak gösterilen Bilim Teknoloji Merkezi, BTSO işbirliğiyle yapılan Gökmen Uzay ve Eğitim Merkezi ile dünyaya örnek olacak.

alacahırka çocuk ve gençlik merkezi açılış aralık 2014 (8)

Alacahırka Gençlik Merkezi

Büyükşehir Belediyesi’nin Bursa’yı daha yaşanabilir ve sağlıklı hale getirmek amacıyla sürdürdüğü çalışmalar kapsamında Alacahırka Mahallesi’ne kazandırılan ‘Bursa Büyükşehir Belediyesi Toplum Destekli Polislik Alacahırka Gençlik Merkezi’, törenle hizmete açıldı.

EVDE HASTA BAKIM2

Evde Hasta Bakım Hizmeti

Bakacak kimsesi olmayan özellikle yatağa bağımlı hastalar Evde Hasta ve Yaşlı Bakım Merkezi’nde görevli uzman sağlık personeli sayesinde hayata tutunmaya devam ediyor.

ZUBEYDEHANIM SOGUMEVI HASTA YAKINLARI MISAFIRHANESI TEMMUZ 2013 (1)

Hasta yakınları misafirhanesi

Büyükşehir Belediyesi ile Tapu ve Kadastro Vakfı (TAKAV) arasında imzalanan protokol kapsamında, bebekleri Zübeydehanım Doğumevi Hastanesi’nde tedavi gören anneler, TAKAV’ın misafirhanesinde konaklayabilecek.

bumep1

BUMEP – BENMEP Mobil Eğitim Projesi

Tam donanımlı 10 araçla mahallelerde ev hanımlarına yönelik düzenlenen mobil eğitim projesi kapsamında bugüne kadar 9668 kursiyer mezun olurken, halen 10 bin 84 kursiyer eğitim için sıra bekliyor.

busmekk

BUSMEK kursları ve modaevi

Merkeze bağlı tüm ilçelerde faaliyet gösteren ve 14 kurs merkezi, 1 müze ve 3 kültür merkezinde 120 branşta eğitimlerin devam ettiği BUSMEK, Altıparmak’ta açılan Modaevi ile kursiyerlerin el emeklerini tüketiciyle buluşturuyor.

17799_DSC_0858_201409061346

Sünnet Şöleni

Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen sünnet şöleninde 17 ilçede belirlenen toplam 1000 çocuk erkekliğe ilk adımını attı.

HAMITLER CELAL KARAKAS CAMII NISAN 2015

Hamitler Mezarlığı Celal Karakaş Cami

Büyükşehir Belediyesi’nin yer tahsisi ile Hamitler Mezarlığı içine hayırsever işadamları Metin- Nezir Karakaş kardeşler tarafından yaptırılan Celal Karakaş Camii inşaatı tamamlanma aşamasına geldi.

çelik palas taksi durağı (4)

Taksi durakları yenileniyor

Kentin farklı noktalarındaki taksi durakları bulundukları bölgelerin sosyo kültürel konumuna göre yenileniyor.

_MG_1640

Gönül Dostları Sofrası

Büyükşehir Belediyesi Sosyal Tesisleri’nden Gönül Dostları Sofrası yenilenen yüzü ve nezih mekanı ile Merinos Parkı içindeki yeni yerinde hizmet vermeye başladı. Dobruca, Hünkar Köşkü, Mudanya Tren İstasyonu, Mantı Evi, Havuzlupark, Göl ve Tenis Kafe gibi sosyal tesisleri bir bir Bursalılar’ın hizmetine sunan Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal tesisleri arasında yer alan Gönül Dostları Sofrası kısa zamanda Bursalılar’ın yeni buluşma noktası haline geldi.

DSC_0071

Dobruca Sosyal Tesisleri

Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal tesis halkalarından biri olan Dobruca Tesisleri, restoran ve kafeterya hizmetlerinin yanında spor ve dinlenme alanlarıyla da halkımıza hizmet veriyor. Modern ve kaliteli hizmet anlayışıyla kullanıma sunulan tesislerde yürüyüş yolları, 3 ayrı tenis kortu, basketbol ve hakiki çim saha yer alıyor.

GOLKAFE

Gölpark Sosyal Tesisi

Merinos Parkı içinde yer alan Gölpark Sosyal Tesisleri her türlü düğün ve organizasyon etkinlikleriyle vatandaşlara hizmet veriyor.

BURULAŞ

Burulaşevi Sosyal Tesisi

Gerek kent içi raylı sistem ve toplu taşıma gerekse İstanbul’a deniz ve hava ulaşımında Türkiye’nin önemli markalarından biri haline gelen Burulaş, hizmete açtığı sosyal tesisle hem personeli için yeni bir buluşma adresi oluşturdu hem de Bursalıları kaliteli hizmetle buluşturmuş oldu.

osmangazi salonu 2

Atatürk Kongre Kültür Merkezi

Atatürk’ün hizmete açtığı Cumhuriyet tarihinin ilk tekstil fabrikası olan Merinos Fabrikası, kongre-kültür merkezi binası, konumu, mimari özellikleri ve teknik altyapısıyla geniş katılımlı kültürel, bilimsel ve sosyal etkinliklerin gerçekleştirileceği bir merkez olarak Bursa’ya kazandırıldı.

GLUTENSIZ YASAM KAFE ACILIS EYLUL 2014 (2)

Glutensiz Yaşam Kafe

Büyükşehir Belediyesi önemli bir sosyal sorumluluk projesini daha hayata geçirerek, glutensiz gıda temininde zorlanan çölyak hastalarına hizmet verecek Glutensiz Yaşam Kafe’yi hizmete açtı.

HETADER ACILIS EYLUL 2014 (4)

Hetader Hizmet Binası

Bursa Büyükşehir Belediyesi, sosyal sorumluluk projeleri kapsamında Hemofili ve Talasemi Derneği’ne bir yönetim binası kazandırırken, tedavisi sadece kan olan bu hastalıklarla mücadele için ‘Kan kardeşim olur musun? adı altında kan bağışı kampanyası başlattı.

ITFAIYE AGUSTOS 2013 (1)

DOSAB İtfaiye Binası

Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi içine yaptırılan itfaiye binası hizmete açılırken, yeni alınan araçlarla itfaiye teşkilatı gücüne güç katıyor.

muhtarlara bilgisayar (1)

Muhtarlara Bilgisayar

Teknolojik altyapısı yetersiz olan muhtarlıklara bilgisayar ve yazıcı hediye edildi.

sağlıklı yaşam parkı

Sağlıklı yaşam ve spor merkezi

Büyükşehir Belediyesi, 500 bin metrekarelik Hüdavendigar Parkı’na Bursalılar için ücretsiz sağlıklı yaşam ve spor merkezi kurarak Türkiye’de bir ilke daha imza attı.

demirtaş lozan mübadilleri derneği

Lozan mübadillerine yeni merkez

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla yapılan Demirtaş Lozan Mübadilleri Kültür ve Dayanışma Derneği’nin yeni binası, hizmete açıldı.

hidroterapi

25 bin engelliye hidroterapi imkanı

Bedensel engelli vatandaşların Büyükşehir Belediyesi havuzlarında hidro terapi görmesi amacıyla Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Medical Park Bursa Hastanesi arasında protokol imzalandı

türkmen1

Türkmen sığınmacılara yardım

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından, Irak’ın Telafer kentinde yaz aylarında başlayan bombalı saldırılardan kaçarak Bağlarbaşı Mahallesi’nde kiraladıkları evlere sığınan yaklaşık 40 Türkmen aileye yakacak, gıda, soba ve battaniye yardımı yapıldı.

bursa ipeği

Bursa ipeği hayat buluyor

Türkiye’de yerli kozadan yerli ipeğin üretildiği Bursa’da ipeğin yeniden hayat bulması amacıyla Muradiye, Hamzabey, Demirkapı, Mollaarap gibi bölgelerdeki eski üretim tesislerinin canlandırılması için çalışmalar başlatıldı.

garnizon şehitliği.1jpg

Garnizon Şehitliği anı ve sunum binası

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Pınarbaşı Şehitliği’ndeki inşaat çalışmaları tamamlanan ‘Garnizon Şehitliği Anı ve Sunum Binası’, Çanakkale Zaferi’nin 100. yılında törenle hizmete açıldı.

DCIM100MEDIADJI_0041.JPG

Çanakkale’de Bursa şehitliği

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Garnizon Komutanlığı’yla birlikte ‘Çanakkale savaşı esnasında Bursa Seyyar Jandarma Taburu tarafından inşa edilen ve zamanla bakımsız kalan ‘Kireçtepe Gelibolu ve Bursa Jandarma Taburu Şehitliği’ni yeniden düzenledi.

yasamın her alanı

Büyükşehir yaşamın her alanında

ALO 153 numaralı telefon ile Büyükşehir Belediyesi’ne iletilen talepler doğrultusunda, engelli ve yaşlı vatandaşların evlerindeki temizlik, bakım, tamir ve onarım hizmetleri özel bir ekip tarafından gerçekleştiriliyor.

eğitim protokol

Eğitim kurumlarına personel desteği

Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan protokolle Osmangazi’de hizmet veren Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı okulların hizmetli personel temini Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlanıyor.

soğanlı camii (2)

İhtiyaç neredeyse Büyükşehir orada

Hizmet talebinde bulunan tüm bölgelere imkanlar ölçüsünde ulaşmaya çalışan Büyükşehir Belediyesi Fatih Camii çevre düzenleme çalışmasının yanında Soğanlı Camii’nin inşaatına da destek veriyor.

kültürpark

Kültürpark canlı günlerine dönüyor

Büyükşehir Belediyesi, Bursa’nın en önemli simgelerinden biri olan Kültürpark’a ‘eski hareketliliğine dönmesi için’ macera parkı, hayvanat bahçesi ve buz pateni gibi heyecan verici yeni bölümler kazandırıyor.

bebek

Bebek emzirme ve bakım odası

Büyükşehir Belediyesi’nin vatandaşların yaşamlarını kolaylaştıran çalışmalarından biri olan ve en yoğun bölgelerden Cumhuriyet Caddesi üzerindeki Ertuğrul Meydanı’nda konumlandırılan ‘Bebek Bakım ve Emzirme Odası’, Türkiye’de yine bir ilk olma özelliği taşıyor.

karargah

Jandarma’ya karargah binası

Büyükşehir Belediyesi’nin yeni kurulan Bursa Jandarma Komando Özel Harekat Tabur Komutanlığı için oluşturduğu karargah binası, düzenlenen törenle hizmete açıldı.

lkadım gençlik merkezi

İlkadım Gençlik ve Aile Destek Merkezi

Büyükşehir Belediyesi’nin uyuşturucu bağımlısı gençlerin rehabilitasyonuna yönelik Osmangazi Belediyesi ve Bursa Ticaret Borsası desteğiyle planladığı İlkadım Gençlik ve Aile Destek Merkezi (GADEM), Kiremitçi Mahallesi’nde hizmete girdi.

zafer

Zafer İstasyonu Sosyal tesisleri

Büyükşehir Belediyesi’nin Bursa’nın huzurunu sağlamak için şehrin her bölgesinde sayılarını artırdığı sosyal tesisler halkasına Zafer Mahallesi’ndeki yeni belediye binası yerleşkesinde bulunan Zafer İstasyonu Sosyal tesisleri de eklendi.

TAKSI

Taksi durakları yenileniyor

Bursa’yı daha yaşanabilir ve modern bir kent haline getirmek amacıyla her alanda önemli projeleri hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, kentin farklı noktalarında bulunan taksi duraklarına da estetik bir görüntü kazandırıyor.

capa

Ziraat Lisesi’ne destek

Kentin en eski eğitim kurumlarından biri olan Hamidiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne (Ziraat Lisesi) öğrencilerin istediği çapa makinesi hediye edildi.  

dem1

Demirtaşpaşa İlkokulunda dönüşüm başlıyor

Bursa’nın kalite kenti olması yolunda tüm alanlara müdahil olan ve eksiklikleri bir bir gideren Büyükşehir Belediyesi, kentin göbeğinde yer alan tarihi Demirtaşpaşa İlkokulu’nun yenilenmesi çalışmalarına da startı vermeye hazırlanıyor.

cami1

Terminale modern cami

Bursa’nın kalite kenti olması yolunda tüm mekanları en güzel şekilde dizayn eden Büyükşehir Belediyesi, BURULAŞ Şehirlererası Otobüs Terminali’ne cami kazandırmak için düğmeye bastı.

abdu

Eğitime tam destek

Eğitim kurumlarının spor salonundan sosyal donatı alanına kadar tüm eksiklerini gidermek için yoğun çaba harcayan Büyükşehir Belediyesi tarafından Mihraplı Abdulkadir Can Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne yaptırılan kantin ve konferans salonu törenle eğitimin hizmetine sunuldu.

mit1

Mithatpaşa’ya konferans salonu

Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde hayırsever işadamı Aykut Kaplanbaşoğlu, tarafından Mithatpaşa Ortaokulu’na yaptırılan Ufuk Kaplanbaşoğlu konferans salonu törenle eğitimin hizmetine sunuldu.

ulu

Uludağ sosyal tesislerine kavuşuyor

Teleferik sistemini yenileyerek dünyayla entegre haline getiren Büyükşehir Belediyesi, şimdi de sistem üzerinde yer alan istasyonları birer yaşam merkezi haline getiriyor. Teferrüç’ten sonra Sarıaalan İstasyonu’nda da sosyal alanlar, kafeterya, restoran ve alışveriş merkezleri oluşturuluyor.

ihh

Afet Koordinasyon Merkezi

İnsani Yardım Vakfı’nın (İHH) Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle Bursa’da yaptırdığı afet koordinasyon merkezi hızla yükseliyor.

ali1

Alipaşa Konağı Hanımlar Lokali

Büyükşehir Belediyesi tarafından kamulaştırılan 2 asırlık Ali Paşa Konağı, restorasyonun ardından hanımlar lokali olarak hizmet verecek.