Bursa Büyükşehir Belediyesi Projeleri

SOSYAL

image5

Çanakkale’de Bursa şehitliği

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Garnizon Komutanlığı’yla birlikte ‘Çanakkale savaşı esnasında Bursa Seyyar Jandarma Taburu tarafından inşa edilen ve zamanla bakımsız kalan ‘Kireçtepe Gelibolu ve Bursa Jandarma Taburu Şehitliği’ni yeniden düzenledi.

EVDE HASTA BAKIMIM

EVDE BAKIM HİZMETİ

Bakacak kimsesi olmayan özellikle yatağa bağımlı hastalar Evde Hasta ve Yaşlı Bakım Merkezi’nde görevli uzman sağlık personeli sayesinde hayata tutunmaya devam ediyor.

352

CENAZE HİZMETLERİ

Heykel’deki Mezarlıklar Şube Müdürlüğü ile kentin farklı noktalarında bulunan gasilhaneler Acemler’deki yeni binasında hizmet veriyor. Vatandaşlarımız artık en zor günlerinde tek merkezden hizmet alma imkanına kavuştu.

452

BARINMA EVİ

Kimsesi olmadığı için kalacak yer bulamayan ve yoksullukla mücadeleye direnemeyen vatandaşlar, Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan barınma eviyle sıcak bir yuvaya kavuşuyor.

tiyatro

TİYATRO VE SİNEMA ŞÖLENİ

Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nun turne programları tüm ilçelerde sanatseverleri tiyatro ile buluştururken. Yazlık Sinema Kumpanyası ile vizyondaki filmler vatandaşların ayağına kadar gidiyor.

05 (1)

HASTA YAKINLARI MİSAFİRHANESİ

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne hastalarını getiren vatandaşların, yıllardır yaşadığı konaklama sorunu, ‘Hasta Yakınları Misafirhanesi’ ile çözülürken, Zübeyde Hanım Doğumevi’nde doğum yapan anneler de bebeklerinin tedavisi süresince TAKAV misafirhanesinde Büyükşehir’in misafiri oluyor.

451

HUZUREVİ

Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle hayırsever iş adamı Faik Çelik tarafından yaptırılan Bulduk Huzurevi, beş yıldızlı otel kalitesiyle sadece kent merkezi değil, tüm ilçelerden gelen yaşlılara da ev sahipliği yapıyor.

SEVGİ MAĞAZASI

Fevzi Çakmak Caddesi’ndeki katlı otoparkın altında bulunan Büyükşehir Belediyesi Gönül Dostları Sosyal Yardım Dağıtım Merkezi, hayırsever vatandaşlarla yoksul vatandaşlar arasında köprü vazifesi görüyor.

37

ENGELLİ HİZMETLERİ

İhtiyaç sahibi vatandaşlarımıza destek kapsamında Büyükşehir Belediyesi tarafından temin edilen tekerlekli/akülü sandalye ve işitme cihazları temini gerçekleştiriliyor.

8379_yardm_paketi_201111041219

SOSYAL YARDIMLAR

Bursa’da sosyal belediyeciliğin en güzel örneklerini sergileyen Büyükşehir Belediyesi, yardıma muhtaç vatandaşlara da periyodik olarak gıda, giyecek ve yakacak yardımlarında bulunuyor.

HETADER/OTİZM ÇALIŞMALARI

Bursa Büyükşehir Belediyesi, sosyal sorumluluk projeleri kapsamında Hemofili ve Talasemi Derneği’ne bir yönetim binası kazandırırken, tedavisi sadece kan olan bu hastalıklarla mücadele için ‘Kan kardeşim olur musun? adı altında kan bağışı kampanyası başlattı.

BUSMEK2

BUSMEK KURSLARI

Merkeze bağlı tüm ilçelerde faaliyet gösteren ve 14 kurs merkezi, 1 müze ve 3 kültür merkezinde 120 branşta eğitimlerin devam ettiği BUSMEK bugüne kadar 120 bin kursiyeri mezun etti.

bumep3

(BUMEP) (BENMEP) MOBİL EĞİTİM

Büyükşehir Belediyesi’nin en önemli sosyal sorumluluk projelerinden biri olan BUMEP’le ev hanımları bulundukları mahallelerde bilgisayar kullanmayı öğrenirken, BENMEP ile de engelli vatandaşlar teknoloji ile buluşuyor.

531

MAVİ TUR YEŞİL TUR

Bursa Büyükşehir Belediyesi, kentin sahillerindeki değeri tüm Bursalılara yaşatmak amacıyla yaz aylarında vatandaşlara ücretsiz deniz seferleri düzenlerken, kentimizin değerlerini vatandaşlara daha yakından tanıtmak amacıyla, Bursa’mızın güzide turizm merkezi olan Uludağ’a ücretsiz olarak gezi araçları ile rehber eşliğinde tanıtım turları hizmeti sunuyor.

87

KENT GÖNÜLLÜLERİ GENÇLİK KAMPI

Kent Gönüllüleri Gençlik Kampı, kendini tanıyan, araştırmacı, çevreye ve sorunlara duyarlı bir gençlik oluşumuna katkıda bulunurken, hayallerindeki tatili yaşama fırsatı yakalayan gençler, unutulmaz dostluklara ve anılara da sahip oluyor.

17799_DSC_0858_201409061346

SÜNNET ŞÖLENLERİ

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen sünnet şöleninde 17 ilçede belirlenen çocuklar erkekliğe ilk adımını attı.

Adana Köpek Bar?na??

HAYVAN BARINAKLARI

Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri tarafından kurulan ve kurulacak olan hayvan barınakları için de gerekli teknik ve malzeme desteği veriyor.

BAŞARILI ÖĞRENCİLERE BİSİKLET

Bursa’yı sporda da öncü bir kent haline getirmek amacıyla çalışmalarını sürdüren Büyükşehir Belediyesi, Bursa’nın tüm ilçelerinden binlerce başarılı öğrenciye bisiklet ve kask hediye etti.

ÜNİVERSİTE SINAVINDA DERECEYE GİRENLERE OTOMOBİL

Zorlu üniversite maratonu öncesi düzenlenen kampanyalarla, üniversite sınavında Türkiye genelinde ilk 10’a giren öğrenciler otomobil, ilk bine giren öğrenciler de bisikletle ödüllendiriliyor.

eskiokul

ESKİ KÖY OKULLARI HALKIN HİZMETİNDE

Büyükşehir Belediyesi ile Bursa Valiliği arasında yapılan protokolle, kullanılmayan eski köy okullarının onarım sorumluluğunu da üzerine alan Büyükşehir, bu okulları onararak, halkın kullanımına açacak.

kent hali (2)

GIDA GÜVENLİĞİ İÇİN TEK MERKEZDEN HİZMET

Büyükşehir yasasının yürürlüğe girmesinin ardından hizmet alanı 17 ilçeyi de kapsayan Büyükşehir Belediyesi, ilçelerdeki hal varlıklarını Görükle’deki kent hali bünyesine aldı. Bu sayede gıda güvenliği açısından tek merkezden hizmet dönemi başladı.

BILIM-VE-TEKNOLOJI-MERKEZI-ACILIS-OCAK-2014

Bursa Bilim Teknoloji Merkezi

BUTTİM Fuar Alanı’nın yanındaki 10 bin metrekarelik alana yaptırılan kendi binasında hizmet veren ve sahip olduğu teknik donanım ile Avrupa’da benzeri bulunmayan Bilim Teknoloji Merkezi, tüm ilçelerden gelen bilim meraklılarına ev sahipliği yapıyor.

ALTIN-KARAGOZ-HALK-DANSLARI-FESTIVALI-23-1024x682

Dünyanın kültür harmanı Bursa

Uluslararası Bursa Festivali, Altın Karagöz Halk Dansları Festivali, Fotofest, Kukla ve Gölge Oyunları Festivali, Çocuk Tiyatroları Festivali gibi bir çok ulusal ve uluslararası festivali Bursalılarla buluşturan Büyükşehir Belediyesi, kentte adeta bir kültür harmanı yaşatıyor.

hava3

Göklere de Bursa imzası

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin yönlendirme ve teşviki ile yerli tramvay üretimini gerçekleştiren Bursa sanayii, şimdi de uçak üretimine başlıyor. Bursa sanayiinin öncü kuruluşlarından Gökçen Ailesi’ne bağlı B Plas, Alman Uçak firması AQUILA’yı satın alırken, Almanya’da yapılan imza törenine katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, 3 adet uçak siparişi vererek, üretim için önemli ve anlamlı […]

sudan2

Sudan’a can suyu

Bursa Büyükşehir Belediyesi, yılda 2 milyon çocuğun sağlıklı su ve gıdaya ulaşamaması nedeniyle can verdiği Afrika’ya can suyu ulaştırdı. Büyükşehir Belediyesi tarafından Sudan’da 10 aynı noktaya açılan ve Molla Arap, İsmail Hakkı Bursevi, 2. Murat ve Orhan Gazi gibi Bursa’ya özgü değerlerin isimlerini taşıyan su kuyuları sayesinde bölge halkı sağlıklı içme suyuna kavuştu.

Büyükşehir kimsesizin kimi oluyor

Bütünşehir sınırları içerisinde belediye ekipleri tarafından tespit edilen ihtiyaç sahibi vatandaşlar, her alanda desteklenerek toplumla bütünleşmelerinin önü açılıyor.

arac

Araç filosuna dev takviye

Hizmet ağının tüm ili kapsamasıyla birlikte tüm ilçelere zamanında hizmet ulaştırılması hedefiyle neredeyse her ay makine markına yeni araçlar kazandıran Büyükşehir Belediyesi, yeni alınan 55 adet aracı daha hizmet filosuna dahil etti.

emni1

Emniyete motosiklet desteği

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından kentin huzuru ve güvenliğine destek vermek amacıyla, İl Emniyet Müdürlüğü bünyesinde kullanılmak üzere alınan 10 motosiklet, Narkotim ekibine törenle teslim edildi.

BUSMEK artık Kosova’da

Kosova Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Bursa Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan protokolle, resmi statü kazanan BUSMEK Kosova’da da nitelikli işgücü yetiştirilecek. Daha önce Bursa’ya gelip, BUSMEK’te eğitim alan 20 kursiyerin bir kısmının ülkelerinde iş yeri açması, kalanının ise hemen iş bulmasının ardından Kosova Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, BUSMEK kurslarını Kosova’ya taşıma kararı aldı. […]