Bursa Büyükşehir Belediyesi Projeleri

KIRSAL KALKINMA

süt tesisi1

Süt ürünleri tesisi ile bölgesel kalkınma

Dağ ilçelerinde bölgesel kalkınmanın sağlanması amacıyla Keles’te hayata geçirilen Süt Ürünleri Tesisi Harmancık ilçesindeki süt üreticilerine de ekonomik katkı sağlıyor.

Çiftçiye koyun ve yem desteği

Kar yağışı ve şiddetli lodos nedeniyle çatı çökmesi sonucu hayvanları telef olan 24 besiciye 200 koyun ve 50 ton yem dağıttı. Ayrıca ağılların çöken çatılarının onarımı için malzeme desteğini sağlanması için de 2760 metrekare sac çatı malzemesi dağıtımı yapıldı.

Arıcılara kovan ve altlık desteği

Kırsal kalkınma projeleri kapsamında çiftçilere 450 adet arı kovanı ve kovan altlığı dağıtıldı.

buzağı

Besicilere buzağı kulübesi dağıtıldı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’nin belirlediği yetiştiricilere, Büyükşehir Belediyesi tarafından 100 adet buzağı kulübesi dağıtıldı.

jeneratör

Kırsala jeneratör ve hilti desteği

Mahalle Muhtarlıklarından gelen talepler doğrultusunda bölge ihtiyaçlarının giderilmesi için hilti ve jeneratör dağıtıldı.

ipek böceği

İpekböceği yetiştiricisine destek

Proje ile ipekböcekçiliği faaliyetinin daha etkin uygulanması, alternatif tarımsal gelir faaliyetlerine yönlendirme ve buna bağlı olarak da üreticilerin ekonomik düzeylerinin artırılması amaçlanıyor. Üreticilere dağıtılacak, plastik askı desteği kapsamında alım işinin ihalesi yapıldı, plastik aparatların üretimi devam ediyor.

ceviz1

Ceviz Bahçesi Tesisi Projesi

Proje kapsamında tüm dağ ilçelerinde toplam 200 üreticiye 16 bin 800 adet ceviz fidanı dağıtılacak. Ceviz üretiminde kalitenin artırılması için ceviz bahçeleri tesis edilecek.

sulama

Çiftçiye sulama desteği

Sulama suyu temini için gerek sondaj çalışması gerekse uygun alanlara sulama göletleri oluşturulması için çalışmalar sürüyor.

çilek fidesi

Çilek Bahçesi Tesisi

Tüm dağ ilçelerinde aroması yüksek ve Osmanlı Çileği olarak bilinen TİAGO çeşidinden 500 bin adet sağlıklı çilek fidesi dağıtılacak

meyve sebze işleme ticaret ve ihracat merkezi

Meyve Sebze İşleme ve İhracat Merkezi

Geleneksel tarım ürünlerini katma değeri yüksek ürünlere dönüştürmek amacıyla kurulacak Meyve ve Sebze İşleme, Ticaret ve İhracat Merkezi ile çiftçiye ambalajlama ve pazarlama noktasında da destek verilecek.

keles kıranışıklar ürün toplama merkezi

Ürün toplama merkezi

Para etmeyen ürünlerin hasat edilmeden tarlada bırakılması veya derelere dökülmesinin önüne geçmeyi amaçlayan Büyükşehir Belediyesi, belirli noktalara kurulacak ürün toplama merkezleri sayesinde, ürünlerin depolanması ve doğru zamanda pazarlanmasına imkan sağlayacak.

Yırtılan sera naylonları yenileniyor

Yoğun kar yaşığı ve şiddetli lodos nedeniyle zarar gören seraların yenilenmesi amacıyla 200 çiftçiye 112 bin 500 metrekare sera naylonu desteği yapıldı.

Hayvan Borsası ve Et Entegre Tesisi

Kırsal kalkınmanın sağlanması amacıyla tüm ilçelere hitap edecek et ve canlı hayvan borsası kurulması yönündeki çalışmalara başlandı. Büyükşehir Belediyesi ve Ticaret Borsası işbirliğinde Badırga’da yaklaşık 300 bin metrekare alanda yeni bir tesis kurulacak. Projeler hazırlanıyor, kamulaştırma çalışmaları da başladı. Mevcut mezbahanenin buraya taşınmasıyla canlı hayvan borsası ve canlı et borsasını da içine alan büyük bir kompleks olacak.

eğitim

Üreticiye eğitim desteği

Ürün kalitesinin artması ve bu alanda çiftçinin rekabet gücünün artırılması amacıyla Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından çiftçilere yönelik eğitim seminerleri düzenleniyor. Bu kapsamında arı kovanı dağıtılan arı yetiştiricilerine üretim teknikleri ve kaliteli bal üretimi konularında eğitim verildi.

Çiftçi için Tarım Kredi ile işbirliği protokülü

Tarım ürünlerinin dünyaya pazarlanması, en güzel şekilde değerlendirilmesi, ambalajlanması ve birer sanayi ürünü haline dönüştürülmesi konusunda birliğin tecrübe ve donanımından yararlanmak için Büyükşehir Belediyesi ile Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği arasında protokol imzalandı.

Ziraat odalarıyla işbirliği

Kırsal kalkınması sağlanması hedefiyle Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı ve Tarım A.Ş.’yi kurarak bu alandaki çalışmalara hız veren Büyükşehir Belediyesi, çiftçilerin yaşadıkları sorunların tespit edilmesi ve çözüm önerilerinin alınması için tüm ilçelerde örgütlü Ziraat Odalarının Temsilcileriyle sürekli istişare halinde bulunuyor.

klavyee

Muhtarlarla Koordinasyon Birimi kuruldu

Büyükşehir sınırlarının il sınırları olmasının ardından mahalle sayısı 1057’ye çıkan Büyükşehir Belediyesi, vatandaşların devletle ilk buluşma noktası olan muhtarlıklardan gelen taleplerin kısa sürede işleme alınması için Muhtarlarla Koordinasyon Birimi kurdu.

ÜRKÝYE'NÝN ÖNEMLÝ ZEYTÝN ÜRETÝM MERKEZLERÝNDEN OLAN BURSA'NIN GEMLÝK ÝLÇESÝNDE ZEYTÝN HASADI BAÞLARKEN, ÜRETÝCÝ SÝNEK VURUÐU SEBEBÝYLE SIKINTIYA DÜÞTÜ. (YUSUF SERKAN YILMAZ/BURSA-ÝHA)

Zeytin üretecisine destek

Bölgenin en önemli geçim kaynaklarından biri olan zeytinciliğin geliştirilmesi, ürün kalitesinin artırılması ve ürünlerine yeni pazarlar bulunması hedefiyle  üreticiler destekleniyor.

gürsu hal

Meyve Sebze İşleme ve İhracat Merkezi

Geleneksel tarım ürünlerini katma değeri yüksek ürünlere dönüştürmek amacıyla kurulacak Meyve ve Sebze İşleme, Ticaret ve İhracat Merkezi ile çiftçiye ambalajlama ve pazarlama noktasında da destek verilecek.

meyve fidanı

Üreticiye fide fidan desteği

Kırsal kalkınma hedefi doğrultusunda farklı üretim alanlarına yönelmek isteyen üreticilere fide ve fidan desteği yapılıyor.

Erken Uyarı Sistemi ile verimlilik artacak

Karacabey ilçesi Küçükkarağaç Mahallesi’ne kurulan ve üzerindeki sensorlarla hava sıcaklığı, nispi nem, yağış miktarı, yaprak ıslaklığı, toprak sıcaklığı gibi değerleri ölçen erken uyarı istasyonları sayesinde hastalık ve zararlılara karşı bilinçsiz ve gereksiz ilaçlama önlenecek, üretim maliyetleri düşecek, ürünü değer kazanan çiftçi daha çok kazanacak.

seyran süt toplama merkezi (2)

Karacabey’e süt toplama merkezi

Bursa’nın üretimde de örnek olması hedefiyle çalışmalarında kırsal kalkınmaya büyük önem veren Büyükşehir Belediye tarafından Karacabey’in Subaşı, Seyran ve Karasu köylerine yapılan süt toplama merkezleri tamamlanma aşamasına geldi.

dal parçalama

Kurutma tesisine dal parçalama makinesi

Karacabey’in Kurşunlu Mahallesi’nde işletmeye açılan defne yaprağı kurutma tesisinin dal parçalama makinesi ihtiyacı da Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılandı.

süt tesisi1

Keles Süt Ürünleri Tesisi

Süt Ürünleri Tesisi sadece Keles’te değil tüm dağ ilçelerinde hayvancılığın gelişmesine önemli bir katkı sağlıyor.

alpagut

Alpagut Köy Konağı Kıranışıklar

Alpagut Köyü’nde 2005 yılında çıkan yangında bir köylünün eviyle birlikte alevlere teslim olan ve kullanılamaz hale gelen Köy Konağı, Büyükşehir Belediyesi ve Nilüfer Belediyesi’nin örnek işbirliğiyle tam 7 yıl sonra ihtişamlı görüntüsüyle köy meydanındaki yerini aldı.

Kıranışıklar Ürün Toplama Merkezi

Sulama göletleri, çiftçiye hayvan ve ekipman desteği, kırsal yerleşim alanları sosyal donatı alanlarıyla tam bir kırsal kalkınma hamlesi başlatan Bursa Büyükşehir Belediyesi Keles’in Kıranışıklar Mahallesi’ne de ürün toplama merkezi kazandırıyor.

render_A_1

Gelemiç Kültür Evi

Gelemiç Kültür Evi bölgenin sosyal ve kültürel etkinliklerine ev sahipliği yapacak önemli bir mekan olacak.

armutmu lan bu

Meyve üreticisine destek

Bölgenin en önemli geçim kaynaklarından biri olan şeftali, armut gibi meyvelerin daha kaliteli üretilmesi ve pazarlanmasına yönelik çiftçilere destek veriliyor.

esencedepo

Esenceli üretici sulama suyuna kavuştu

Mudanya’nın Esence Mahallesi’nde zeytin üreticilerin en önemli sorunu olan sulama suyu ihtiyacını karşılayacak su deposu devreye alındı.

ova1

Ovaazatlı biber kurutma tesisi

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin kırsal kalkınma projeleri kapsamında Mustafakemalpaşa’da yapımı tamamlanan ‘Ovaazatlı Biber, Sebze ve Meyve Kurutma Tesisi’, törenle hizmete açıldı.

Erken Uyarı Sistemi ile verimlilik artacak

Üzerindeki sensorlarla hava sıcaklığı, nispi nem, yağış miktarı, yaprak ıslaklığı, toprak sıcaklığı gibi değerleri ölçen erken uyarı istasyonları sayesinde hastalık ve zararlılara karşı bilinçsiz ve gereksiz ilaçlama önlenecek, üretim maliyetleri düşecek, ürünü değer kazanan çiftçi daha çok kazanacak. Ayaz Mahallesine kurulan sistem de Mustafakemalpaşalı üreticilere destek verecek.

süt tesisi1

Süt ürünleri tesisi ile bölgesel kalkınma

Dağ ilçelerinde bölgesel kalkınmanın sağlanması amacıyla Keles’te hayata geçirilen Süt Ürünleri Tesisi Orhaneli ilçesindeki süt üreticilerine de ekonomik katkı sağlıyor.

ürün kurutma alanı

Yolören Ürün Kurutma alanı

Yenişehir’in Yolören Köyü’nde ürün kurutma alanı oluşturarak çiftçilerin kullanımına sundu.

Çelebi Köy Konağı yenileniyor

Yenişehir’de çıkan bir yangında küle dönen Çelebi Köy Konağı, iki adet kahve, kooperatif binası, berber ve misafirhane, muhtarlık ve sağlık merkezi olarak modern kompleks şeklinde yeniden bölgeye kazandırılıyor.

terziler

Terziler Sulama Göleti

İnşaatı devam eden Terziler Sulama Göleti’nden Terziler’in yanı sıra , Kızılköy ve Eğerce de yararlanacak. Göletin tamamlanmasıyla birlikte 15 bin hektar alan suyla buluşacak.  

ilaclamaa

Erken Uyarı Sistemi ile verimlilik artacak

Çeltikçi Mahallesi’ne kurulan erken uyarı sistemi sayesinde gereksiz tarımsal ilaç kullanımı en aza indirilecek.

peyhir

Peynir Tesisi’nde BESAŞ dönemi

Yenişehir Süt Üreticileri Birliği’ne ait Peynir üretim tesisleri BESAŞ tarafından 12 yıllığına kiralandı. Bölge üreticilerinden toplanacak sütler BESAŞ kalitesiyle peynir olarak tüketici ile buluşacak.

Erken uyarı sistemi

Tarım potansiyelinin yüksek olduğu Samanlı Mahallesi’ne kurulan erken uyarı sistemi ile çiftçilerin gereksiz ilaçlama yapmasının önüne geçildi.

AKCALAR MEZBAHASI AGUSTOS 2012 (2)

Akçalar Mezbaha Yapımı

Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne devri nedeniyle 2009 yılının Aralık ayında kesim işlemleri durdurulan Akçalar Mezbahası modernizasyon çalışmalarının ardından yeniden bölge ekonomisine kazandırıldı.

Erken Uyarı Sistemi

Nilüfer Tahtalı Mahallesine kurulan erken uyarı sistemi sayesinde gereksiz zirai ilaç atımının önüne geçiliyor.

Çilek üreticisine destek

Çilek verimi ve kalitesinin artırılması amacıyla üreticilere malçlı çilek fidesi dikiminde kullanılan malç serme makinesi hibe edildi.

Üreticiye koza askısı

Bursa’da ipekböcekçiliğinde üretimin artması için çalışmalarını sürdüren Büyükşehir Belediyesi, yaşanan zayiatın önüne geçmek için Büyükorhan’da köylülere 90 bin adet modern koza askısı dağıttı.

Çilek üreticisine destek

Çilek verimi ve kalitesinin artırılması amacıyla üreticilere malçlı çilek fidesi dikiminde kullanılan malç serme makinesi hibe edildi.

Köylere salça makinesi

Çiftçilerin kendi yetiştirdikleri ürünleri en iyi şekilde değerlendirebilmeleri amacıyla 5 köye salça makinesi hibe edildi.

Topuk Sulama Göleti

Orhaneli’nin Topuk Mahallesi’nde yapılan ve 80 bin metreküplük hacmi bulunan gölet inşaatı, 1 yıl süren projelendirme ve izin çalışmalarının ardından start aldı. Yıl sonuna kadar tamamlanması planan gölet ile bölgede sulu tarım başlayacak ve çiftçinin geliri artacak.

Çilek üreticisine destek

Çilek verimi ve kalitesinin artırılması amacıyla üreticilere malçlı çilek fidesi dikiminde kullanılan malç serme makinesi hibe edildi.

Köylere salça makinesi

Çiftçilerin kendi yetiştirdikleri ürünleri en iyi şekilde değerlendirebilmeleri amacıyla 3 köye salça makinesi hibe edildi.

Çilek üreticisine destek

Çilek verimi ve kalitesinin artırılması amacıyla üreticilere malçlı çilek fidesi dikiminde kullanılan malç serme makinesi hibe edildi.

Köylere salça makinesi

Çiftçilerin kendi yetiştirdikleri ürünleri en iyi şekilde değerlendirebilmeleri amacıyla 4 köye salça makinesi hibe edildi.

Hacıosman Sulama Göleti

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin kırsal kalkınma yatırımları kapsamında projelendirdiği İznik Hacıosman Mahallesi sulama göleti hizmete açılırken, yaklaşık 120 dekar alanın suyla buluşması ile bölge çiftçisinin geliri daha da artacak.

tacir sulama göleti (1)

Tacir Sulama Göleti

Bölge halkının yoğun talepleri üzerine hemen gündeme alınan Tacir Sulama Göleti’nde inşaat devam ediyor.

Süle sulama tesisi

Bursa’nın tüm bölgelerinin aynı anda kalkınmasına yönelik çalışmalarını hızla sürdüren Büyükşehir Belediyesi, İnegöl‘ün Süle Köyü’nde aynı topraklardan birden fazla ürün almaya yarayacak sulama tesisinin temelini attı.

Köylere salça makinesi

Çiftçilerin kendi yetiştirdikleri ürünleri en iyi şekilde değerlendirebilmeleri amacıyla 12 köye salça makinesi hibe edildi.

Çiftçiye yem bitkisi tohumu

Bursa Büyükşehir Belediyesi, besicilerin kendi yem bitkilerini üreterek girdi maliyetlerinin en aza indirilmesi hedefiyle 9 ilçede binin üzerindeki çiftçiye 76 ton sertifikalı yem bitkisi tohumu dağıttı.

Üreticiye ceviz soyma makinesi

Bursa’da kırsala destekleriyle ekonomik kalkınmanın da önünü açan Büyükşehir Belediyesi, İnegöl’deki üreticilere ceviz soyma makinesi dağıttı.

Çiftçiye çilek fidesi

Bursa Büyükşehir Belediyesi ile MÜSİAD Bursa Şubesi işbirliğinde, çilek üretiminin artırılması ve kırsal kalkınmanın sağlanması hedefiyle imzalanan protokol kapsamında, Büyükorhan, Harmancık, Keles, Kestel, Orhaneli, Osmangazi ve Nilüfer ilçelerinde toplam 1,5 milyon adet çilek fidesi dağıtılacak.

Çiftçiye ceviz fidanı

Harmancık’taki 92 çiftçiye 2 bin 576 adet ceviz fidanı dağıtıldı.

Yenice kapalı sulama sistemi

Yenice’de 1983 yılında açık olarak yapılan ve günümüzde ihtiyacı karşılayamayan sulama sistemi de kapalı olarak yeniden düzenleniyor. Toplam isale hattı uzunluğu 9 bin 725 metre olan proje ile 1718 dekar alan sulamaya açılacak ve su israfının da önüne geçilecek.

Çiftçiye kestane fidanı

Kırsal kalkınmanın sağlanması ve kent merkezlerine göçün önlenmesi amacıyla üreticileri her alanda destekleyen Büyükşehir Belediyesi, kestane üretiminin eski canlılığına kavuşması amacıyla İnegöl ilçesinde 3250 adet kestane fidanı dağıttı.

Çiftçi dünya pazarlarına açılacak

Bursa Büyükşehir Belediyesi, armut, siyah incir, şeftali, zeytin gibi marka ürünlerin dünya pazarlarında daha geniş yer bulabilmesi hedefiyle, kurulacak ürün toplama ambalajlama ve ihracat merkezi için son teknoloji tarım makinelerini Bursa’ya getiriyor.

salca1

Salça makinesi desteği

Üreticilerin ürünlerini daha iyi değerlendirebilmesi amacıyla 37 adet salça makinesi hibe edildi.

manda

Manda yetiştiriciliği

Yok olmaya yüz tutan manda yetiştiriciliğinin desteklenmesi çalışmaları hem kırsal kalkınma hemde yöresel turizm değerinin öne çıkarılması kapsamında ele alınıyor.

Çiftçiye her alanda destek

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin kırsal kalkınmanın desteklenmesi ve üretimde kalitenin artması hedefiyle yapılan çalışmalar kapsamında Büyükorhan’da çiftçilere kepenek, koyun kırpma makinesi ve yonca tohumu dağıtıldı.

Salça makinesi desteği

Çiftçiye 73 salça makinesi 5 malç serme makinesi hibe edildi.

ERH_2056

Doğancı Ürün Toplama Merkezi

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Mustafakemalpaşa’nın Doğancı Mahallesi’nde yaptırılan ürün toplama merkezi hizmete açıldı.

yaban

Üreticiye yaban mersini

İznik ilçesindeki üreticilere 10 bin 500 adet yaban mersini fidesi dağıtıldı.

25671_cilek1_201804111220

Çiftçiye çilek fidesi

Büyükşehir Belediyesi, tarımsal üretimin nitelikli hale getirilmesi ve artırılması çalışmaları kapsamında Bursalı 600 çiftçiye 3 milyon adet ‘albion’ cinsi çilek fidesi dağıttı.

MERİNOS

Çiftçiye merinos koyunu

Bursa’da kırsal kalkınmaya önem veren Büyükşehir Belediyesi tarafından Merinos ırkı koyun yetiştiriciliğinin özendirilmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla başlatılan ‘Saf Merinos Koyun Yetiştiriciliği Projesi’nde üreticiye ilk dağıtım Büyükorhan’ın Kayapa bölgesinde yapıldı.