Bursa Büyükşehir Belediyesi Projeleri
GEMLİK
harmanc kapak

Ilıcaksu termal turizme açılıyor

Harmancık ilçe merkezine 5 kilometre mesafedeki Ilıcaksu’daki termal tesisler, gerekli düzenlemelerin yapılmasının ardından termal turizme kazandırılacak.

ekoturizm

Eko turizme Büyükşehir desteği

Harmancık Belediyesi’nin BEBKA desteğiyle Dede mevkiinde yaptırdığı 14 adet bungalov ev, restoran, müze, paintball ve okçuluk alanları, Büyükşehir Belediyesi’nin de destekleriyle eko-turizme kazandırıldı.

sosyal tesisi

Harmancık Sosyal Tesisleri

Gerek mimarisi gerekse teknik özellikleriyle ilçe turizmine büyük bir değer katacak olan Sosyal Tesis Projesiyle ilgili keşif çalışmaları devam ediyor.

Yeni terminal Harmancık’a yakıştı

Şehirlerarası Otobüs Terminali yeni yerinde yeni binasında hizmet vermeye başladı. İşletim, bakım ve güvenliği Burulaş tarafından yapılacak yeni terminal binası ilçeye değer kattı.

süt tesisi1

Süt ürünleri tesisi ile bölgesel kalkınma

Dağ ilçelerinde bölgesel kalkınmanın sağlanması amacıyla Keles’te hayata geçirilen Süt Ürünleri Tesisi Harmancık ilçesindeki süt üreticilerine de ekonomik katkı sağlıyor.

Harmancık futbol sahası hizmete açıldı

Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle yapılan modern futbol sahası hizmete açılırken, bölgedeki gençler daha sağlıklı ortamda spor yapma imkanına kavuştu.

buski2

Altyapı sil baştan yenileniyor

İlçe genelinde başlatılan altyapı çalışmaları kapsamında BUSKİ tarafından 1.378 metre içme suyu hattı, 317 metre kanalizasyon hattı imalatı gerçekleştirildi. Merkez ilçelerde bugüne kadar 69 kilometre dere temizliği ve 45 kilometre de dere ıslahı yapan Büyükşehir belediyesi, Harmancık ilçesindeki derelerin de ıslahına ilişkin projeleri hazırladı. İçme suyu sorunu Yaşanan bölgelere yapılacak su depoları ile susuzluk da tarih olacak.

asfalt2

Yollar asfaltlanıyor

İlçe merkezinin yanısıra Büyükşehir sorumluluk alanına giren tüm mahallelerde yapılan çalışmalarla ulaşım daha sağlıklı hale getiriliyor.

arazi yolu1

Arazi yolları düzenleniyor

Merkezde asfaltlama çalışmaları yoğun şekilde devam ederken kırsal üretim potansiyeli yüksek olan mahallerde arazi yollarına da çeki düzen getiriliyor. Yolların yeniden düzenlenmesiyle çiftçilerin tarlalarına ulaşmasındaki sorunlar ortadan kaldırılıyor.

kar mücadele1

Karla kesintisiz mücadele

Bütünşehir uygulamasının ardından tüm ilçelerde karla mücadele çalışması başlatan Büyükşehir Belediyesi, kar nedeniyle kapanan köy yollarını ulaşıma açtı.

Çiftçiye koyun ve yem desteği

Kar yağışı ve şiddetli lodos nedeniyle çatı çökmesi sonucu hayvanları telef olan 24 besiciye 200 koyun ve 50 ton yem dağıttı. Ayrıca ağılların çöken çatılarının onarımı için malzeme desteğini sağlanması için de 2760 metrekare sac çatı malzemesi dağıtımı yapıldı.

Arıcılara kovan ve altlık desteği

Kırsal kalkınma projeleri kapsamında çiftçilere 450 adet arı kovanı ve kovan altlığı dağıtıldı.

buzağı

Besicilere buzağı kulübesi dağıtıldı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’nin belirlediği yetiştiricilere, Büyükşehir Belediyesi tarafından 100 adet buzağı kulübesi dağıtıldı.

jeneratör

Kırsala jeneratör ve hilti desteği

Mahalle Muhtarlıklarından gelen talepler doğrultusunda bölge ihtiyaçlarının giderilmesi için hilti ve jeneratör dağıtıldı.

Muhtarlara teknoloji desteği sürüyor

Bugüne kadar bilgisayarı bulunmayan ya da mevcut bilgisayarları talebi karşılamayan 600’ü aşkın muhtarlığa bilgisayar temin eden Büyükşehir Belediyesi, muhtarlara teknoloji desteğini sürdürüyor.

ipek böceği

İpekböceği yetiştiricisine destek

Proje ile ipekböcekçiliği faaliyetinin daha etkin uygulanması, alternatif tarımsal gelir faaliyetlerine yönlendirme ve buna bağlı olarak da üreticilerin ekonomik düzeylerinin artırılması amaçlanıyor. Üreticilere dağıtılacak, plastik askı desteği kapsamında alım işinin ihalesi yapıldı, plastik aparatların üretimi devam ediyor.

ceviz1

Ceviz Bahçesi Tesisi Projesi

Proje kapsamında tüm dağ ilçelerinde toplam 200 üreticiye 16 bin 800 adet ceviz fidanı dağıtılacak. Ceviz üretiminde kalitenin artırılması için ceviz bahçeleri tesis edilecek.

sulama

Çiftçiye sulama desteği

Sulama suyu temini için gerek sondaj çalışması gerekse uygun alanlara sulama göletleri oluşturulması için çalışmalar sürüyor.

çilek fidesi

Çilek Bahçesi Tesisi

Tüm dağ ilçelerinde aroması yüksek ve Osmanlı Çileği olarak bilinen TİAGO çeşidinden 500 bin adet sağlıklı çilek fidesi dağıtılacak

meyve sebze işleme ticaret ve ihracat merkezi

Meyve Sebze İşleme ve İhracat Merkezi

Geleneksel tarım ürünlerini katma değeri yüksek ürünlere dönüştürmek amacıyla kurulacak Meyve ve Sebze İşleme, Ticaret ve İhracat Merkezi ile çiftçiye ambalajlama ve pazarlama noktasında da destek verilecek.

keles kıranışıklar ürün toplama merkezi

Ürün toplama merkezi

Para etmeyen ürünlerin hasat edilmeden tarlada bırakılması veya derelere dökülmesinin önüne geçmeyi amaçlayan Büyükşehir Belediyesi, belirli noktalara kurulacak ürün toplama merkezleri sayesinde, ürünlerin depolanması ve doğru zamanda pazarlanmasına imkan sağlayacak.

Yırtılan sera naylonları yenileniyor

Yoğun kar yaşığı ve şiddetli lodos nedeniyle zarar gören seraların yenilenmesi amacıyla 200 çiftçiye 112 bin 500 metrekare sera naylonu desteği yapıldı.

Hayvan Borsası ve Et Entegre Tesisi

Kırsal kalkınmanın sağlanması amacıyla tüm ilçelere hitap edecek et ve canlı hayvan borsası kurulması yönündeki çalışmalara başlandı. Büyükşehir Belediyesi ve Ticaret Borsası işbirliğinde Badırga’da yaklaşık 300 bin metrekare alanda yeni bir tesis kurulacak. Projeler hazırlanıyor, kamulaştırma çalışmaları da başladı. Mevcut mezbahanenin buraya taşınmasıyla canlı hayvan borsası ve canlı et borsasını da içine alan büyük bir kompleks olacak.

eğitim

Üreticiye eğitim desteği

Ürün kalitesinin artması ve bu alanda çiftçinin rekabet gücünün artırılması amacıyla Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından çiftçilere yönelik eğitim seminerleri düzenleniyor. Bu kapsamında arı kovanı dağıtılan arı yetiştiricilerine üretim teknikleri ve kaliteli bal üretimi konularında eğitim verildi.

Çiftçi için Tarım Kredi ile işbirliği protokülü

Tarım ürünlerinin dünyaya pazarlanması, en güzel şekilde değerlendirilmesi, ambalajlanması ve birer sanayi ürünü haline dönüştürülmesi konusunda birliğin tecrübe ve donanımından yararlanmak için Büyükşehir Belediyesi ile Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği arasında protokol imzalandı.

Ziraat odalarıyla işbirliği

Kırsal kalkınması sağlanması hedefiyle Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı ve Tarım A.Ş.’yi kurarak bu alandaki çalışmalara hız veren Büyükşehir Belediyesi, çiftçilerin yaşadıkları sorunların tespit edilmesi ve çözüm önerilerinin alınması için tüm ilçelerde örgütlü Ziraat Odalarının Temsilcileriyle sürekli istişare halinde bulunuyor.

klavyee

Muhtarlarla Koordinasyon Birimi kuruldu

Büyükşehir sınırlarının il sınırları olmasının ardından mahalle sayısı 1057’ye çıkan Büyükşehir Belediyesi, vatandaşların devletle ilk buluşma noktası olan muhtarlıklardan gelen taleplerin kısa sürede işleme alınması için Muhtarlarla Koordinasyon Birimi kurdu.

copluk

Çöplük alanları rehabilite ediliyor

Bursa’nın daha sağlıklı ve yaşanabilir bir kent olması için çevre yatırımlarını aralıksız sürdüren Büyükşehir Belediyesi, sınırlara yeni dahil olan ilçelerdeki vahşi çöp depolama alanlarını rehabilite ediyor.

çiçek

Yeni park ve rekreasyon alanları

Yeni Büyükşehir yasasının ardından ilçelerdeki 10 bin metrekare alanın üzerindeki parkların sorumluluğunu da üzerine alan Büyükşehir Belediyesi, tüm ilçelere yeni park ve rekreasyon alanları kazandırmak için çalışmalara başladı.

arac

İlçelere hizmet yeni araçlarla gidiyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi, hizmet sınırlarının genişlemesine paralel olarak tüm ilçelere daha verimli hizmet sunmak için BUSKİ filosuna yaklaşık 3,5 milyon TL’lik yatırımla 24 yeni araç ekledi.

17226_EAG_0424_201406271329

Sinekle kesintisiz mücadele

Dünya Sağlık Örgütü’nün tavsiyeleri ve iç hukuk sisteminin talimatları gereği ilaçlama hizmetini tek elden yürüten Büyükşehir Belediyesi, Harmancık’ta da sinekle mücadele çalışmalarını başlattı.

son resimler 064

Mahallelere giriş tabelası ve meydan saati

Mahalle muhtarlıklarından gelen talepler doğrultusunda mahalle meydanlarına dekoratif meydan saatleri montajı yapılıyor. Artık Büyükşehir Belediyesi’nin birer mahallesi olan tüm köylerin girişlerine tek tip tabelalar monte ediliyor.

kent estetiği 6

Mahalleler kent mobilyalarıyla donatılıyor

İlçe merkezinin yanı sıra mahalle muhtarlıklarından gelen talepler doğrultusunda Harmancık ilçesi de kent mobilyaları ile donatılıyor. Bu çalışmalar kapsamında bugüne kadar ilçeye 467 adet piknik masası ile 96 adet bank yerleştirildi. İlçe merkezinin yanı sıra mahalle muhtarlıklarından gelen talepler doğrultusunda uygun görülen noktalara 4 takım çocuk oyun grubu ile çeşitli noktalara finess aletleri yerleştirildi.

hoban dnişment CEM_0053

Hobandanişment’e düğün salonu

Kırsal kesimin sosyokültürel anlamda da kalkınması hedefiyle mahalleler sosyal donatı alanlarına kavuşuyor. Hobandanişment mahallesine de düğün salonu yapılmasına ilişkin proje çalışmalarına başlandı.

Eğitim kurumlarına personel desteği

Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan protokolle Harmancık’ta hizmet veren Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı okulların hizmetli personel temini Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlanıyor.

YANGIN DOLABI

Yangın dolaplarıyla ilçeler daha güvenli

İlçe merkezine uzak mahallelere yangın dolapları yerleştirilirken, olası yangınlara anında müdahale imkanı sağlandı.

spor salonu

Harmancık yeni spor tesislerine kavuşuyor

Kent merkezinde olan tüm tesislerin ilçelerde de hayata geçirilmesi hedefiyle yüzme havuzu, spor sahaları ve spor salonları ile Harmancık’ta sporun çıtası yükselecek.

Harmancık’ta okullar sporla şenlendi

Büyükşehir Belediyesi’nin okul spor etkinlikleri kapsamında İl Milli Eğitim Müdürlüğü katkılarıyla düzenlenen Harmancık Okul Sporları Şenliği, çocuklarla  gençleri eğlenceli spor yarışmalarında bir araya getirdi.

busmek14

BUSMEK tüm ilçeleri kucaklıyor

Bursa’da 2006’dan bu yana ücretsiz kurslarla vatandaşların ufkunu açan ve bugüne kadar 120 binin üzerinde vatandaşı nitelikli işgücü haline getiren BUSMEK’in, merkeze yeni bağlanan tüm ilçelerde de teşkilatlanması için çalışmalar sürüyor.

bumep3

BUMEP ve BENMEP’le mahallelerde bilgisayar eğitimi

Büyükşehir Belediyesi tarafından, donanımlı otobüslerle, mahallelerde ev hanımlarına yönelik düzenlenen bilgisayar eğitimi programına Harmancıklı hanımların da dahil edilmesi için çalışmalar sürüyor.

tiyatroooo

Tiyatro, turnelerle halkın ayağına gidiyor

Büyükşehir Belediye Tiyatrosu düzenlediği turneler kapsamında Harmancık ilçesinde de vatandaşlara periyodik aralıklarla oyunlarını sergiliyor.

delicegüney_samanlık

Kütük samanlıklar turizme kazandırılıyor

Geleneksel mimari Kütük Samanlıkların Turizm konseptinde değerlendirilmesine yönelik projeler hazırlanıyor.

harmancık_karaveyisoglu kaonagı1

Karaveyisoğlu Konağı restorasyonu

İlçe merkezindeki Karaveyisoğlu Konağı restore edilerek bölge halkının ihtiyaçları doğrultusunda işlevlendirilirecek

Delicegüney-Harmancık

Somut olmayan miras kayıt altında

Bursa Araştırmaları Merkezi tarafından yürütülen Somut Olmayan Kültürel Miras Projesi kapsamında 17 ilçede 200’ü aşkın mahallede yapılan çalışmalarla, unutulmaya yüz tutmuş değerler kitaplaştırılarak gelecek kuşaklara aktarılıyor.

çakmak hacı mehmed  cami2

Tarihi Hacı Mehmet Camii restorasyonu

Çakmak Mahallesi’ndeki Hacı Mehmet Camii’nin restore edilmesine yönelik projeler hazırlanıyor.

ılıcaksu demirci

Geleneksel demirci dükkanları düzenleme

Ilıcaksu’nun termal merkez olmasına yönelik çalışmalar sürerken, demirci dükkanlarının yeniden fonksiyonlandırılmasına yönelik çalışma başlatıldı.

Gülözü_ taş mektep

Gülözü Taş Mektebi restorasyonu

Gölözü Mahallesi’nde kullanılmayan Taş Mektebin restore edilerek bölgenin sosyal ve kültürel ihtiyaçlarına yönelik olarak kullanılması amacıyla proje çalışmalarına başlandı.

dedebali_değirmen1

Dedebali değirmeni restorasyonu

Dedebali Değirmeni’nin restore edilerek yeniden fonksiyonlandırılmasına yönelik çalışmalara başlandı.

nalbant cuma camii ve meşe

Tarihi Cuma Camii meydan düzenleme

Nalbant Cuma Mahallesi’ndeki tarihi cami önüne çevre düzenlemesi çalışması yapılacak.

ballısaray camii

Tarihi Ballısaray Camii restorasyonu

Ballısaray mahallesindeki tarihi camii restore edilerek, ilk günkü ihtişamına kavuşturulacak

çakmak_evler2

Sivil mimari yaşatılıyor

Sivil mimarinin en güzel örneklerinin sergilendiği Çakmak Mahallesi’ndeki tarihi taş evlerin gelecek kuşaklara aktarılmasına yönelik projeler hazırlanıyor.

Harmancık_Çakmak _çakmak_dede

Hazire düzenleme çalışmaları

İlçe genelindeki tüm hazirelerin yeniden düzenlenmesi ve tarihi mezar taşlarındaki yazılarla tarihe ışık tutulmasına yönelik çalışmalar devam ediyor

image5

Çanakkale’de Bursa şehitliği

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Garnizon Komutanlığı’yla birlikte ‘Çanakkale savaşı esnasında Bursa Seyyar Jandarma Taburu tarafından inşa edilen ve zamanla bakımsız kalan ‘Kireçtepe Gelibolu ve Bursa Jandarma Taburu Şehitliği’ni yeniden düzenledi.

EVDE HASTA BAKIMIM

EVDE BAKIM HİZMETİ

Bakacak kimsesi olmayan özellikle yatağa bağımlı hastalar Evde Hasta ve Yaşlı Bakım Merkezi’nde görevli uzman sağlık personeli sayesinde hayata tutunmaya devam ediyor.

352

CENAZE HİZMETLERİ

Heykel’deki Mezarlıklar Şube Müdürlüğü ile kentin farklı noktalarında bulunan gasilhaneler Acemler’deki yeni binasında hizmet veriyor. Vatandaşlarımız artık en zor günlerinde tek merkezden hizmet alma imkanına kavuştu.

452

BARINMA EVİ

Kimsesi olmadığı için kalacak yer bulamayan ve yoksullukla mücadeleye direnemeyen vatandaşlar, Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan barınma eviyle sıcak bir yuvaya kavuşuyor.

tiyatro

TİYATRO VE SİNEMA ŞÖLENİ

Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nun turne programları tüm ilçelerde sanatseverleri tiyatro ile buluştururken. Yazlık Sinema Kumpanyası ile vizyondaki filmler vatandaşların ayağına kadar gidiyor.

05 (1)

HASTA YAKINLARI MİSAFİRHANESİ

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne hastalarını getiren vatandaşların, yıllardır yaşadığı konaklama sorunu, ‘Hasta Yakınları Misafirhanesi’ ile çözülürken, Zübeyde Hanım Doğumevi’nde doğum yapan anneler de bebeklerinin tedavisi süresince TAKAV misafirhanesinde Büyükşehir’in misafiri oluyor.

451

HUZUREVİ

Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle hayırsever iş adamı Faik Çelik tarafından yaptırılan Bulduk Huzurevi, beş yıldızlı otel kalitesiyle sadece kent merkezi değil, tüm ilçelerden gelen yaşlılara da ev sahipliği yapıyor.

SEVGİ MAĞAZASI

Fevzi Çakmak Caddesi’ndeki katlı otoparkın altında bulunan Büyükşehir Belediyesi Gönül Dostları Sosyal Yardım Dağıtım Merkezi, hayırsever vatandaşlarla yoksul vatandaşlar arasında köprü vazifesi görüyor.

37

ENGELLİ HİZMETLERİ

İhtiyaç sahibi vatandaşlarımıza destek kapsamında Büyükşehir Belediyesi tarafından temin edilen tekerlekli/akülü sandalye ve işitme cihazları temini gerçekleştiriliyor.

8379_yardm_paketi_201111041219

SOSYAL YARDIMLAR

Bursa’da sosyal belediyeciliğin en güzel örneklerini sergileyen Büyükşehir Belediyesi, yardıma muhtaç vatandaşlara da periyodik olarak gıda, giyecek ve yakacak yardımlarında bulunuyor.

HETADER/OTİZM ÇALIŞMALARI

Bursa Büyükşehir Belediyesi, sosyal sorumluluk projeleri kapsamında Hemofili ve Talasemi Derneği’ne bir yönetim binası kazandırırken, tedavisi sadece kan olan bu hastalıklarla mücadele için ‘Kan kardeşim olur musun? adı altında kan bağışı kampanyası başlattı.

BUSMEK2

BUSMEK KURSLARI

Merkeze bağlı tüm ilçelerde faaliyet gösteren ve 14 kurs merkezi, 1 müze ve 3 kültür merkezinde 120 branşta eğitimlerin devam ettiği BUSMEK bugüne kadar 120 bin kursiyeri mezun etti.

bumep3

(BUMEP) (BENMEP) MOBİL EĞİTİM

Büyükşehir Belediyesi’nin en önemli sosyal sorumluluk projelerinden biri olan BUMEP’le ev hanımları bulundukları mahallelerde bilgisayar kullanmayı öğrenirken, BENMEP ile de engelli vatandaşlar teknoloji ile buluşuyor.

531

MAVİ TUR YEŞİL TUR

Bursa Büyükşehir Belediyesi, kentin sahillerindeki değeri tüm Bursalılara yaşatmak amacıyla yaz aylarında vatandaşlara ücretsiz deniz seferleri düzenlerken, kentimizin değerlerini vatandaşlara daha yakından tanıtmak amacıyla, Bursa’mızın güzide turizm merkezi olan Uludağ’a ücretsiz olarak gezi araçları ile rehber eşliğinde tanıtım turları hizmeti sunuyor.

87

KENT GÖNÜLLÜLERİ GENÇLİK KAMPI

Kent Gönüllüleri Gençlik Kampı, kendini tanıyan, araştırmacı, çevreye ve sorunlara duyarlı bir gençlik oluşumuna katkıda bulunurken, hayallerindeki tatili yaşama fırsatı yakalayan gençler, unutulmaz dostluklara ve anılara da sahip oluyor.

17799_DSC_0858_201409061346

SÜNNET ŞÖLENLERİ

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen sünnet şöleninde 17 ilçede belirlenen çocuklar erkekliğe ilk adımını attı.

Adana Köpek Bar?na??

HAYVAN BARINAKLARI

Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri tarafından kurulan ve kurulacak olan hayvan barınakları için de gerekli teknik ve malzeme desteği veriyor.

BAŞARILI ÖĞRENCİLERE BİSİKLET

Bursa’yı sporda da öncü bir kent haline getirmek amacıyla çalışmalarını sürdüren Büyükşehir Belediyesi, Bursa’nın tüm ilçelerinden binlerce başarılı öğrenciye bisiklet ve kask hediye etti.

ÜNİVERSİTE SINAVINDA DERECEYE GİRENLERE OTOMOBİL

Zorlu üniversite maratonu öncesi düzenlenen kampanyalarla, üniversite sınavında Türkiye genelinde ilk 10’a giren öğrenciler otomobil, ilk bine giren öğrenciler de bisikletle ödüllendiriliyor.

eskiokul

ESKİ KÖY OKULLARI HALKIN HİZMETİNDE

Büyükşehir Belediyesi ile Bursa Valiliği arasında yapılan protokolle, kullanılmayan eski köy okullarının onarım sorumluluğunu da üzerine alan Büyükşehir, bu okulları onararak, halkın kullanımına açacak.

kent hali (2)

GIDA GÜVENLİĞİ İÇİN TEK MERKEZDEN HİZMET

Büyükşehir yasasının yürürlüğe girmesinin ardından hizmet alanı 17 ilçeyi de kapsayan Büyükşehir Belediyesi, ilçelerdeki hal varlıklarını Görükle’deki kent hali bünyesine aldı. Bu sayede gıda güvenliği açısından tek merkezden hizmet dönemi başladı.

STADYUM-RENDER-10-1024x637

Yeni şampiyonluklar yeni statda

Dünya Mimarlık ödülüne layık gösterilen ve Dünya’nın heyecan verici 10 stadyumu arasında gösterilen 45 bin kişilik yeni stadyum, Bursaspor’un yeni şampiyonluklarına ev sahipliği yapacak ayrıcaklı bir tesis olarak Bursa’ya kazandırılıyor.

BILIM-VE-TEKNOLOJI-MERKEZI-ACILIS-OCAK-2014

Bursa Bilim Teknoloji Merkezi

BUTTİM Fuar Alanı’nın yanındaki 10 bin metrekarelik alana yaptırılan kendi binasında hizmet veren ve sahip olduğu teknik donanım ile Avrupa’da benzeri bulunmayan Bilim Teknoloji Merkezi, tüm ilçelerden gelen bilim meraklılarına ev sahipliği yapıyor.

budo

Ulaşılabilir şehir Bursa

Bursa – İstanbul arasında başlatılan Deniz Otobüsü, Deniz Uçağı ve Hekitopter seferleri ile Bursa, şehirler arası anlamda da ulaşılabilir bir kent haline geldi. Yenişehir Havaalanı’ndan başlayan Trabzon ve Erzurum seferleri için Havaalanına otobüs seferleri düzenlenirken, Türkiye’nin ilk yerli tramvayı olan İpekböceği, önemli bir ulaşım aracı haline geldi

GOC-MUZESI-KASIM-2014-19-1024x682

Müzekent Bursa

Kent Müzesi, Karagöz Müzesi, Kılıç-Kalkan Müzesi, Tekstil Sanayi Müzesi, İpek Müzesi, Enerji Müzesi, Göç Tarihi Müzesi ve Para Müzesi ile Bursa’yı müzecilik anlamında örnek kentlerden biri haline getiren Büyükşehir Belediyesi, müzelerde her gün binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor.

ALTIN-KARAGOZ-HALK-DANSLARI-FESTIVALI-23-1024x682

Dünyanın kültür harmanı Bursa

Uluslararası Bursa Festivali, Altın Karagöz Halk Dansları Festivali, Fotofest, Kukla ve Gölge Oyunları Festivali, Çocuk Tiyatroları Festivali gibi bir çok ulusal ve uluslararası festivali Bursalılarla buluşturan Büyükşehir Belediyesi, kentte adeta bir kültür harmanı yaşatıyor.

ucak

Deniz uçağı ile İstanbul 20 dakika

Bursa ile İstanbul arasını 20 dakikaya indiren deniz uçağı seferlerine ilgi hergeçen gün artarken, proje bölge ekonomisine değer kattı.

tren hattı

Balat – Gemlik Bursaray hattı

Balat Hızlı Tren İstasyonu ile Gemlik ilçesi arasında kesintisiz ve konforlu ulaşımın sağlanması hedefiyle projelendirilen Bursaray Hattı ile ilgili çalışmalar devam ediyor.

kurşunlu kumsaz yolu giriş düzenlemesi asfalt kaplama (1)

Yeni yollarla ulaşıma köklü çözüm

İlçe merkezindeki mevcut yolların genişletilmesinin yanı sıra büyükşehir mücavir alan sınırlarına yeni dahil olan tüm yollarda iyileştirme çalışmaları yapılıyor

GEMLIK PASA KONAGI ACILIS SUBAT 2014 (1)

Paşa Konağı restorasyonu

Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan restorasyon çalışmalarıyla Gemlik’te bir tarihi eser daha gün yüzüne çıktı. İlçedeki 200 yıllık Paşa Konağı, küllerinden doğdu, kültür merkezi olarak Gemliklilere kapılarını açtı.

atatepe sosyal tesisleri (6)

Atatepe Sosyal Tesisleri

Kent merkezindeki sosyal tesislerle Bursalıları kaliteli ve ekonomik hizmetle buluşturan Büyükşehir Belediyesi’nin hizmete açtığı Atatepe Sosyal Tesisleri de Gemlik’in en ayrıcalıklı mekanlarından beri haline geldi

NARLI SOSYAL TESISLERI AGUSTOS 2013 (8)

Narlı Karacaali Sosyal Tesisleri

Yıllarca resmi kurumlar tarafından kullanılan ancak son 10 yıldır metruk halde duran ve zaman zaman kontrolsüz kullanıldığı için bölge halkını rahatsız eden Narlı Karacaali tesisleri, bungolov evlerin hizmete alınmasıyla tam bir tatil köyüne dönüştü.

bölgeparkı

Gemlik Bölge Parkı

Büyükşehir Belediyesi tarafından Gemlik İlçesi’ne kazandırılan Gemlik Bölge Parkı, ilçeye nefes aldırıyor.

GEMLIK-SPOR-SALONU-4

Gemlik Spor Salonu

Sağlıklı yaşanılabilir bir kent’ hedefi doğrultusunda sağlıklı nesillerin yetiştirilmesine katkı sağlamak amacıyla yaptırılan Anadolu İmam Hatip Lisesi Spor Salonu, bölgedeki 2 ilköğretim okulu ve 3 lise ile 7’den 70’e tüm bölge halkına hizmet veriyor.

gemlik meydan (7)

Gemlik Kent Meydanı

Ahmet Dural Meydanı kentsel tasarım projesi kapsamında meydan sahile kadar genişletilirken, kamulaştırılan binaların yıkım çalışmaları devam ediyor.

çarşı dersi (7)

Çarşı Deresi Islah ve rekreasyonu

Gemlik ilçe merkezinden geçen ve minibüs garajı ile deniz arasında kalan 350 metrelik bölümünün üzeri 50 önce kapatılan Çarşı Deresi, Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirdiği rekreasyon projesiyle yarım asır önceki kimliğine bürünüyor.

karsak deresi (8)

Karsak Deresi ıslah ve rekreasyonu

Gemlik ilçe merkezinden geçen ve çevreye yaydığı pis kokular nedeniyle vatandaşların da tepkilerine yol açan Karsak Deresi’nin 2 bin 700 metrelik bölümünde ıslah çalışmaları yapıldı. Çalışmalar kapsamında dere yatağında toplanan aşırı mil alınırken, dere içi ve kenarında bulunan yabani otlar temizlenerek, görüntü kirliliğinin önüne geçildi.

11 katlı yıkılmış bina 2

Kentsel dönüşüm

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Gemlik Manastır bölgesinde çökme tehlikesi bulunan 11 katlı 22 daireli binanın yıkımını yaptı.

kumla meydanı

Küçük Kumla meydan düzenleme

Küçük Kumla Meydanı’nda çökme tehlikesi bulunan 2 bina yıkılırken, bölgeye güzel bir meydan kazandırılmış oldu.

üstgeçit  (3)

Gemlik girişi yaya üst geçidi

Gemlik’in Hisar Mahallesi ile İstiklal Caddesi’nin bağlantı noktası olan bölgede özellikle yayaların güvenliğinin sağlanması olmak üzere ilçe girişinin de düzenli hale getirilmesi amacıyla yapılan üstgeçit bölgeye değer kattı.

gemlik otobüsler (8)

Gemlik otobüslerine klima takıldı

Özellikle yaz aylarında klima bulunmaması nedeniyle vatandaşlar için çileye dönen Gemlik-Bursa arasındaki ulaşımı konforlu hale getiren Büyükşehir Belediyesi, bu güzergahtaki 14 halk otobüsüne klima taktırdı. Otobüs hatları ve güzergahlar düzenlenirken tüm köyler toplu ulaşım sistemine bağlandı.

kurşunlu

Kurşunlu balıkçı barınağı modernize ediliyor

Kent merkezinin yanı sıra ilçelerdeki tüm değerleri de en iyi şekilde kullanmayı hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, Gemlik Kurşunlu balıkçı barınağı ve barınak bünyesindeki kafeteryayı da bölgeye kazandırmak için çalışmalara başladı.

hava bursa kıyılar löngöz mudanya gemlik trilye 1344

Kurşunlu Kumsaz Bölge Parkı

Gençali ve Kurşunlu yerleşimleri arasında kalan yaklaşık 525 bin metrekare alana projelendirilen “Bölge Parkı”nda karavan kamp ve çadırlı kamp, piknik, spor, konser ve balık tutma alanları, açık hava sineması, çim anfi, kafeler, wc, fotoğraf çekme cebi gibi mekanlar yer alacak.

Balık Pazarı’na estetik dokunuş

Gemlik ilçesinde vatandaşların en önemli buluşma noktalarından biri olan Balık Pazarı’nın estetik bir yaşam alanına dönüştürülmesi amacıyla Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan kentsel tasarım projesi tamamlandı. Çalışmalar kapsamında mevcut çelik konstrüksiyon çatı sökülürken, zeminden çatıya ve çevresine kadar tüm bölgelerde yapılan ahşap uygulamalarla Balık Pazarı estetik bir görünüme kavuşmuş oldu.

buski2

Altyapı sil baştan yenileniyor

İlçe genelinde başlatılan altyapı çalışmaları kapsamında BUSKİ tarafından 279.324 metre içme suyu hattı, 150.472 metre kanalizasyon hattı, 45.855 metre yağmur suyu hattı, 572 metre dere ıslahı ve 10 adet depo inşaatı gerçekleştirildi.

teşkınlara büyükşehir engeli (3)

Yağmur suyu terfi istasyonu

Bursa Büyükşehir Belediyesi´nin Gemlik sahillerinin su taşkınlarından korunmasını sağlamak amacıyla yaptırdığı yağmur suyu terfi istasyonu hizmete alındı.

Körfeze hayat verecek proje başladı

Bünyesinde Mudanya, Güzelyalı, Altıntaş, Kurşunlu, Gemsaz, Küçükkumla, Büyükkumla ve Karacaali’de terfi istasyonları, 81.2 kilometre yağmursuyu ve kanalizasyon hattı, Küçükkumla, Gemlik Karsak, Kurşunlu ve Mudanya’ya 4 adet arıtma tesisi ve 2 adet derin deniz deşarj sistemi bulunan yaklaşık 140 milyon TL’lik yatırım Gemlik, Mudanya, Güzelyalı ve Gemsaz’da eş zamanlı olarak başlatıldı.

cihatlı 3

Yeni depolarla su sorunu yaşanmıyor

Özellikle yaz aylarında tatilcilerin de gelmesiyle birlikte artan nüfusa bağlı olarak yaşanan su sorunu Şükriye, Seçköy, Çamlık, Hisar 1-2, Karacaali, Küçükkumla ve Cihatlı su deposu inşaatlarıyla ortadan kalkarken, su kaynaklarının boşa akmasının önüne geçiliyor.