Bursa Büyükşehir Belediyesi Projeleri

ÇEVRE-ALTYAPI

çiçek

Yeni park ve rekreasyon alanları

Yeni Büyükşehir yasasının ardından ilçelerdeki 10 bin metrekare alanın üzerindeki parkların sorumluluğunu da üzerine alan Büyükşehir Belediyesi, tüm ilçelere yeni park ve rekreasyon alanları kazandırmak için çalışmalara başladı.

17226_EAG_0424_201406271329

Sinekle kesintisiz mücadele

Dünya Sağlık Örgütü’nün tavsiyeleri ve iç hukuk sisteminin talimatları gereği ilaçlama hizmetini tek elden yürüten Büyükşehir Belediyesi, Harmancık’ta da sinekle mücadele çalışmalarını başlattı.

son resimler 064

Mahallelere giriş tabelası ve meydan saati

Mahalle muhtarlıklarından gelen talepler doğrultusunda mahalle meydanlarına dekoratif meydan saatleri montajı yapılıyor. Artık Büyükşehir Belediyesi’nin birer mahallesi olan tüm köylerin girişlerine tek tip tabelalar monte ediliyor.

teleferik meydanı

Teleferik meydanı

Yeni teleferiğin Oteller Bölgesi’ne ulaşmasıyla birlikte yaya ve araç trafiğinin daha da arttığı Teferrüç’e yapılacak meydan düzenleme çalışması trafik akışını da düzene sokacak.

uludag

Uludağ projeleri

Uludağ’ın yılın 12 ayı kullanılan bir cazibe merkezi haline getirilmesi için kongre merkezi, otopark, günü birlik tesisler ve spor tesisi projeleri hazırlanırken, uygulama için Bakanlık’tan yetki bekleniyor.

karapınar dere kenarı (4)

Karapınar Dokuzgözler çevre düzenleme

Karapınar Dokuzgözler Mevkii’nde dere kenarındaki alanlar çevre düzenleme çalışmaları ile bölge halkının buluşma noktası olacak.

ankara yolu çevre cephe düzenleme

Ankara yolu cephe düzenleme

Enerji hatlarının yeraltına alınması ve tretuvar düzenlemeleri ile daha sağlıklı hale gelen Ankara Yolu, cephe düzenleme çalışmaları ile daha modern bir görünüm kazanacak.

etba

Etbalık cazibe merkezi

Karapınar Mevkiinde bulunan Et Balık Kurumuna ait tesisler, Bursa Ticaret Borsası ve Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde kaldırılacak. Bölge cazibe merkezi olarak Yıldırım’a kazandırılacak.

vak

Vakıf botanik parkı

Bursaspor Vakıfköy Tesisleri’nin karşısında bulunan yaklaşık 300 bin metrekarelik alan botanik park olarak Yıldırım’a kazandırılıyor.

London_Eye_Twilight_April_2006

Gökdere kent parkı

Gökdere çevresindeki yaklaşık 220.000 metrekare alanı kapsayan Gökdere Kent Parkı, anfi tiyatro, restoranlar, dinlenme alanları, kafeteryalar ve yeşil alanları ile Yıldırım’ın yeni cazibe merkezi olacak.

SAĞLIK PARKI (2)

Mimar sinan sağlık parkı

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yaklaşık 21 bin metrekarelik alana yaptırılan Mimar Sinan Sağlık Parkı, hizmete açıldı.

YAVUZSELIM PARKI ACILIS EKIM 2012 (1)

Yavuz Selim parkı

Özellikle halkın dinlenebileceği, çocukları oyun oynayabileceği alanlar üretmek amacıyla kamulaştırma başta olmak üzere her yöntemi deneyen Büyükşehir Belediyesi, Yavuzselim Mahallesi’ndeki BUSKİ’ye ait su deposunun bulunduğu alanı parka dönüştürdü.

152 EVLER PARKI HAZIRAN 2013 (1)

152 evler parkı

Bursa’nın ‘yeşil’ kimliğini yeniden kazanması için her semte parklar ve yeşil alanlar kazandıran Büyükşehir Belediyesi, Yıldırım İlçesi’ne bağlı 152 Evler Mahallesi’nde de BUSKİ’ye ait su deposunun bulunduğu alanı park haline getirerek vatandaşların kullanımına sundu.

gokkusagi parkı

Gökkuşağı parkı

Daha önce şantiye binaları ile bölgeye yakışmayan spor tesislerinin bulunduğu alan ayrıcalıklı bir park olarak bölgeye kazandırıldı.

75. YIL PARKI ACILIS OCAK 2014 (2)

75. Yıl parkı

Bursa´nın yeşil kimliğini tekrar kazanması için her semte parklar ve yeşil alanlar kazandıran Büyükşehir Belediyesi, yapılaşmanın yoğun olduğu Yıldırım´da oluşturulan 75. Yıl Parkı´nı da kullanıma açtı.

eğitim parkı

Eğitim mahallesi parkı

Büyükşehir Belediyesi, yapılaşmanın yoğun olduğu Eğitim Mahallesi’nde bulunan su deposunun yanındaki alanı da park ve yeşil alan olarak halkın kullanımına sundu.

gökdere bulvarı

Gökdere bulvarı cephe sağlıklaştırma

Gökdere Bulvarı’na cepheli binalar, cephe sağlıklaştırma çalışmaları ile eski ve bakımsız görüntüden kurtuldu.

şirinevler parkı2

Şirinevler meydanı

Şirinevler Camii önünde bulunan alan düzenleme çalışmalarının ardından meydan olarak bölgeye kazandırıldı.

MALTEPE PARKI OCAK 2011 (1)

Maltepe Parkı

Yapılaşmanın yoğun olduğu tüm bölgelere halkın nefes alabileceği parklar kazandıran Büyükşehir Belediyesi, Maltepe Parkı’nı halkın kullanımına açtı.

NAMAZGAH PARKI ACILIS OCAK 2014 (3)

Açık namazgah parkı

Osmanlı ordularının seferlere gidiş ve gelişlerde ibadet ettiği tarihi namazgah ile Sofi Mehmet Efendi Camii’nin de içinde bulunduğu Namazgah Parkı, Büyükşehir Belediyesi tarafından yenilenerek tekrar hizmete açıldı.

değirmenönü mah. şantiye  park (3)

Değirmenönü park spor rekreasyon alanı

Değirmenönü Mahallesi’ndeki şantiye alanı ayrıcalıklı bir park ve rekreasyon alanı olarak bölgeye kazandırılacak.

karapınar atlı spor tesisleri (1)

Karapınar atlı spor tesisi

Boşaltılan atlı spor kulübü alanı park ve rekreasyon alanı olarak düzenlenecek.

loj1

Ertuğrulgazi Kentsel dönüşümü

Ertuğrulgazi Mahallesi’nde yer alan Büyükşehir bloklarını yenileyerek Yıldırım İlçesi’ne değer kattı. Bölgedeki dönüşüm kapsamında; Huzurevi altında bulunan ve artık eskiyerek çürüğe çıkan Büyükşehir Belediyesi lojmanları yıkılarak, 2 yıllık süre içerisinde yeniden yapıldı.

ulus meydan

Ulus mahallesine modern meydan

Bursa Büyükşehir Belediyesi, yoğun ve çarpık yapılaşma nedeniyle park ve sosyal donatı alanından yoksun olan Ulus Mahallesi’ne mahalle konağı ve meydan kazandırdı.

cinarönu2

Çınarönü mahalle konağı ve meydanı

Çınarönü Mahallesi’ne yapılan mahalle konağı ile vatandaşlar birçok hizmete tek merkezden ulaşırken bölge aynı zamanda meydana kavuşmuş oldu.

fidyekızık hizmet binası

Fidyekızık Mahallesi hizmet binası

Daha önce Fidyekızık Konağını restore ederek hizmete açan Büyükşehir Belediyesi, modern hizmet binası ve meydan düzenlemesi ile Fidyekızık’a değer katacak.

değirmen

Değirmenlikızık mahallesi hizmet binası

Mahalle konakları ile her semte değer katan Büyükşehir Belediyesi Değirmenlikızık Mahallesi’ne de hizmet binası kazandırıyor.

DSC_3257

Yavuzselim meydanı

Yavuzselim Mahallesi’nde yol ortasında kalan 4 katlı bina kamulaştırılıp yıkıldıktan sonra bölge ferah bir meydana kavuşmuş oldu.

arabayatağı meydanı (2)

Arabayatağı meydan çalışması

Bursa’nın en eski mahallelerinden Arabayatağı’na modern bir meydan kazandırma çalışmaları kapsamında cami müştemilatı olarak kullanılan binalar yıkılırken, rekreasyon çalışmalarına önümüzdeki günlerde başlanacak.  

fidyekızık cami meydan

Fidyekızık camii çevre düzenlemesi

Fidyekızık Camii çevresine yapılacak çevre düzenlemesi ile mahalle ayrıcalıklı bir meydana kavuşacak.

yıldırım kamulaştırma

Kamulaştırma çalışmaları

Yıldırım İlçesi’nde başta ulaşım ve sosyal donatı alanlarının oluşturulması amacıyla bugüne kadar 32 milyon TL. lik kamulaştırma tamamlanırken, 21 milyon TL. lik kamulaştırma devam ediyor. İlçede bugüne kadar yaklaşık 40 milyon TL‘lik kamulaştırmasız el atma gerçekleştirildi.

dereler

Dere Yatakları Sağlıklaştırılıyor

Emirsultan Derebahçe mevkiinde dere yatağında bulunan binaların kamulaştırılarak, bölgenin sağlıklı hale getirilmesine yönelik çalışmalar devam ediyor.

hacivat

Hacıvat Deresi Islah ve çevre düzenleme

Hacıvat Deresi ıslah çalışmalarını tamamlama aşamasına getiren Büyükşehir Belediyesi derenin her iki yanında hayata geçirdiği çevre düzenleme, rekreasyon ve spor tesisleri ile bu bölgeleri yeni yaşam alanları haline dönüştürüyor.

gökdere

Gökdere Çevresi Yeşil Alan

Gökdere’de dere yatağını dolduran dolgular, kesiti azaltan yabancı maddeler, temizlenerek dere ıslah edilirken, dere kenarında oluşturulan Gökdere Vadisi rekreasyon alanı bölgeye ayrı bir değer kattı.

samanlı deresi

Samanlı Deresi

Dere ıslah çalışmalarının ardından Samanlı Deresi’nin kesidi genişletildi ve olası su baskınlarının önüne geçilmiş oldu.

golbasşo

Gölbaşı Deresi

Gölbaşı deresi de ıslah çalışmalarının ardından daha sağlıklı hale kavuşmuş oldu.

DSC_3203

Yeni Mahalle–Yeşil Karıncadere Rekreasyon

Yeni Mahalle’de dere yatağında bulunan binalar kamulaştırılıp yıkıldıktan sonra bölgeye ayrıcalıklı bir rekreasyon alanı kazandırıldı.

su depoları

Su Depoları D27 – D28

Yeni su deposu inşaatlarıyla hem boşa akan su kaynakları değerlendiriliyor hem de olası susuzluk sıkıntısının önüne geçiliyor.

SAMANLI KOLLEKTÖRÜ (1)

Samanlı – Vakıf – Millet Atık Su Kolektörü

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan ve Doğu Atık Su Arıtma Tesisi ile Vakıfköy arasındaki yerleşim alanlarında atık suyun bertarafında önemli rol oynayacak Samanlı Kolektörü sayesinde Samanlı, Millet ve Vakıf mahallelerinin kanalizasyon atıkları arıtma sistemine dahil edildi.

icmesuyu

Altyapı

Yıldırım ilçe merkezi başta olmak üzere büyükşehir sınırlarına sonradan dahil olan tüm belde ve köylerde altyapı çalışmalarına hız verildi. Yıldırım ilçesi altyapı çalışmaları kapsamında; 160 kilometre içmesuyu hattı, 125 kilometre kanal hattı imalatı, 62 kilometre yağmursuyu hattı imalatı, 10 kilometre dere ıslahı gerçekleştirildi

152 EVLER PARKI HAZIRAN 2013 (4)

Park Projeleri

Yunus Emre M. Parkı Arabayatağı M. Parkı Kaplıkaya Lojman Parkı Hacıvat Parkı Fidyekızık Mahalle Parkı ve Meydanı Havuzlu Camii Yanı Park Projesi Kazım Karabekir Mahallesi Parkı

BUSKİ ÇAĞRI MERKEZİ

BUSKİ Çağrı merkezi

Bütünşehir uygulamasının ardından 17 ilçeye hizmet veren BUSKİ, banka konforunu aratmayan tahsilat büroları ve 24 saat kesintisiz hizmet veren çağrı merkezi ile hizmette kalite çıtasını üst seviyeye çıkardı.

ulus mahallesi

Ulus Mahallesi meydana kavuşuyor

Büyükşehir Belediyesi’nin Yıldırım İlçesi Ulus Mahallesi’ne yaklaşık 4500 metrekarelik alanda belediye hizmet binası ve meydan kazandıracağı proje kapsamında kamulaştırılan binaların yıkımı tamamlandı.

filo1

Her ilçeye özel makine parkı

Bütünşehir uygulamasıyla birlikte 17 ilçede 1070 mahalle ve köye hizmet götüren Büyükşehir Belediyesi, yeni alınan araçlarla makine parkını da genişletiyor. Bursa’da toplam 10 ayrı şantiye oluşturulurken, bu sayı yakında 12’ye çıkacak. İlçelere özel şantiyelerle hizmet akışı hızlanacak.  

DUVARBOYASI

GÖRÜNTÜ KİRLİLİĞİNE SOKAK SANATI İLE SON

Bursa’nın gerçek anlamda çağdaş Avrupa kenti kimliğine kavuşması için kent estetiğine yönelik çalışmalara ağırlık veren Büyükşehir Belediyesi, ana caddelerdeki tretuvar bozukluklarını gidererek görüntü kirliliği oluşturan duvarları ressamlarla adeta tablo haline getiriyor.

helvalı

Helvalıpınar Camii çevre düzenlemesi

Şükraniye Mahallesi’nde binaların arasında sıkışıp, kalan Helvalıpınar camii, kamulaştırma ve yıkım çalışmalarının ardından  sosyal alanları, bahçesi ve avlusuyla bölgeye değer katacak.