Bursa Büyükşehir Belediyesi Projeleri

ÇEVRE-ALTYAPI

çiçek

Yeni park ve rekreasyon alanları

Yeni Büyükşehir yasasının ardından ilçelerdeki 10 bin metrekare alanın üzerindeki parkların sorumluluğunu da üzerine alan Büyükşehir Belediyesi, tüm ilçelere yeni park ve rekreasyon alanları kazandırmak için çalışmalara başladı.

17226_EAG_0424_201406271329

Sinekle kesintisiz mücadele

Dünya Sağlık Örgütü’nün tavsiyeleri ve iç hukuk sisteminin talimatları gereği ilaçlama hizmetini tek elden yürüten Büyükşehir Belediyesi, Harmancık’ta da sinekle mücadele çalışmalarını başlattı.

son resimler 064

Mahallelere giriş tabelası ve meydan saati

Mahalle muhtarlıklarından gelen talepler doğrultusunda mahalle meydanlarına dekoratif meydan saatleri montajı yapılıyor. Artık Büyükşehir Belediyesi’nin birer mahallesi olan tüm köylerin girişlerine tek tip tabelalar monte ediliyor.

ALTIPARMAK STADYUM MEYDANI MART 2015 (1)

Altıparmak-Stadyum Meydanı

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası katkılarıyla yaptırılan Altıparmak şelaleli meydan düzenlemesi tamamlandı. Yüzen taşlar heykelinin de bulunduğu meydan bölgeye değer kattı.

ORHANGAZİ meydanı 3

Orhangazi Meydanı kentsel tasarım projesi

Zamanın olumsuz etkileriyle görsel ve fonksiyonel bozulmalar yaşanan meydanı yakın çevresiyle birlikte tarihi kimliğine ve vatandaşların ihtiyaçlarına hizmet edecek şekilde yeniden düzenlenmesi amacıyla proje yarışması düzendi. ‘Orhangazi Meydanı ve Çevresi Kentsel Tasarım Proje Yarışması’na katılan 61 eser arasında ilk 3 derecenin yanı sıra 5 eser mansiyona, 5 eser de satın almaya layık görüldü.

altıparmak caddesi kaymakalmık binası (1)

Altıparmak Caddesi Kaymakamlık Meydanı

Bursa’yı daha sağlıklı ve yaşanılabilir hale getirmek için Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen, yaya ve araç trafiğinin yoğun olduğu caddelerdeki cephe düzenleme çalışmalarının Altıparmak Caddesi’ndeki ilk basamağı olan Kaymakamlık binası önündeki meydan düzenleme çalışmaları tamamlandı.

BAKACAK SEYIR TERASI KASIM 2012

Bakacak seyir terası

Kentimizin en önemli değerlerinden biri olan Uludağ’ın Bakacak Mevkii’nde zemin doğal taş yapısı korunarak yapılan seyir terası şehre farklı bir bakış açışı imkanı sağlıyor.

sıcaksu 1

Sıcaksu kentsel dönüşüm projesi

Bursa’da yıllardır kangren halini alan ve bir türlü dönüştürülemeyen tabakhaneler bölgesinin termal turizm merkezi olarak Bursa’ya kazandırılması yönündeki çalışmalar sürüyor.

intam katalog 12-13

Çekirge yamaçları ve İNTAM

Bursa’nın en eski ve önemli akslarından biri olan Çekirge Meydanı ile Çelik Palas Oteli arasında kalan bölgede yaşanan sorunların çözümü için hazırlanan proje ile Çekirge Caddesi eski canlılığına kavuşacak. Çekirge Caddesi’ne prestij katacak projenin startı Büyükşehir Belediyesi ve Taşyakan İnşaat firması arasında atılan imzalarla verilmiş oldu.

KAYHAN MEYDANI

Kayhan Meydanı

Cumhuriyet Caddesi’ndeki eski Tekel binalarının yıkılmasının ardından bölgeye meydan kazandırıldı.

ATATURK CADDESI ASFALT TEMMUZ 2013 (5)

Atatürk Caddesi cephe düzenleme çalışması

Atatürk Caddesi’nde başlatılan cephe sağlıklaştırma çalışmaları tamamlanırken, binaların dış cephelerindeki klimalar kaldırılarak cadde, tarihi dokuya yakışır hale getirildi. Bu arada caddede altyapı çalışmaları tamamlandıktan sonra sessiz asfaltla kaplandı.

CUMHURİYET CADDESİ ŞEKİLLİ BUNLAR VAR ELİMİZDE YOK BEĞENMEDİM DERSEN SEN BİLİİİN (4)

Cumhuriyet caddesi cephe düzenleme çalışması

Cephe sağlıklaştırma çalışmaları ve tramvay hattı ile Cumhuriyet Caddesi Bursa’nın en prestijli caddelerinden biri haline geldi.

ALTIPARMAK CEPHE AGUSTOS 2013 (3)

Altıparmak cephe sağlıklaştırma

Tramvay güzargahında olan Altıparmak Caddesi boyunca her iki yönlü olarak yapılan cephe sağlıklaştırma çalışması ile cadde Bursa’nın en prestijli bölgelerinden biri haline geldi.

mutlular bina giydirme (9)

Mehmet Akif Mah. ve Ankara Yolu cephe düzenleme

Mehmet Akif Mahallesi ile Ankara yolu üzerindeki binalarda yapılan cephe sağlıklaştırma çalışmaları ile kentin suileti de modern bir görünüm kazanıyor.

inönü caddesi (1)

Cephe sağlıklaştırma çalışmaları

Şehir içi tramvay hattı güzergahında olan İnönü Caddesi ile yaya ve araç trafiğinin yoğun olduğu Setbaşı Caddesi’nde yapılacak cephe sağlıklaştırma çalışmaları ile eski binalar modern bir görünüme kavuşacak.

SELIMIYE CAMII CEVRE DUZENLEME SUBAT 2015 (2)

Selimiye Cami çevre düzenleme

Yoğun yapılaşma nedeniyle park ve sosyal donatı alanlarından yoksun olan Selimiye Mahallesi’ne cami düzenlemesiyle birlikte güzel bir meydan da kazandırdı.

osmangazi kamulaştırma

Kamulaştırma çalışmaları

Mevcut yolların sağlıklaştırılmasının yanında park bahçe gibi sosyal donatı alanlarının ilçeye kazandırılması amacıyla kamulaştırma çalışmaları hızla sürüyor. Osmangazi’de kamulaştırmaya yaklaşık 200 milyon TL. harcandı.

ULUFELI CINAR CAMII ONU SUBAT 2014 (3)

Çıkmaz sokaklar açılıyor

Koğukçınar Ulufeli Çınar Cami önündeki iki katlı bina kamulaştırılarak Nilüfer Sokak ve Kavasoğlu Sokak birbirine bağlandı.

KUPLUPINAR HACI HALIT CAMII CEVRE DUZENLEME SUBAT 2015 (1)

Küplüpınar Meydanı

Küplüpınar Mahallesi’ndeki Hacı Halit Cami çevresindeki binalar kamulaştırılıp, yıkıldıktan sonra mahalle ayrıcalıklı bir meydana kavuşmuş oldu.

CILIMBOZ DERESI TEMMUZ 2013

Cilimboz Deresi sağlıklaştırma

Cilimboz Deresi’nin taşması sonucu sular altında kalan binaların kamulaştırılarak yıkılmasının ardından derenin her iki yakası çarpık yapılardan arındırıldı. Çevre düzenleme çalışmalarıyla bölge ayrıcalıklı bir rekreasyon alanına kavuştu.

HUDAVENDIGAR KENT PARKI HAVA NISAN 2015 (10)

Hüdavendigar-Odunluk Kent Parkı

Büyükşehir Belediyesi’nin Bursa’yı daha yaşanabilir ve sağlıklı hale getirmek amacıyla sürdürdüğü çalışmalar kapsamında ‘Bursa’nın en büyük kent parkı’ olma özelliği taşıyan Hüdavendigar Kent Parkı, coşkulu bir programla hizmete açıldı.

ALACAHIRKA PARKI1

Alacahırka Parkı

Içinde yeşil alan, çocuk oyun grupları ve spor alanlarının bulunduğu Alacahırka Parkı hizmete açılırken, bölge halkı nefes alacak bir alana kavuşmuş oldu.

London_Eye_Twilight_April_2006

Gökdere Kent Parkı

Gökdere çevresindeki yaklaşık 220 bin metrekare alanı kapsayan Gökdere Kent Parkı, anfi tiyatro, restoranlar, dinlenme alanları, kafeteryalar ve yeşil alanları ile Osmangazi’ye değer katacak.

HAMITLER KATI ATIK ARITMA TESISI HAZIRAN 2012 (2)

Metan gazından elektrik üretimi

Bursa’da 47 bin evin elektrik ihtiyacını karşılayacak Hamitler Katı Atık Depolama alanına kurulan metan gazından elektrik üretim tesisi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın da katıldığı törende hizmete alındı.

21411_IMG_8611_201603071129

Çamur yakma tesisinden elektrik üretimi

Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Avrupa Kenti Bursa’ hedefiyle, kenti daha yaşanabilir ve sağlıklı hale getirmek amacıyla sürdürdüğü çalışmalar kapsamında hayata geçirilen ‘Akışkan Yataklı Çamur Yakma ve Enerji Elde Etme Tesisi’nin temeli törenle atıldı.  Tesisin Mustafakemalpaşa’da yapılan kazan üretim çalışmaları da tamamlanma aşamasına geldi.  

icmesuyu

Altyapı güçleniyor

Osmangazi ilçe merkezi başta olmak üzere Büyükşehir sınırlarına sonradan dahil olan tüm belde ve köylerde altyapı çalışmalarına hız verildi.

ovaakça pompa istasyonu (2)

Ovaakça pompa istasyonu

Toplam 112 kilometre isale ve içme suyu şebeke hattı, 8 depo ve 3 adet pompa istasyonunu da bünyesinde barındıran 12 milyon TL’lik yatırımla Ovaakça ve çevresindeki 9 mahalle sağlıklı içme suyuna kavuştu.

panayır deresi 2

Panayır Dere ıslahı

Bursa’yı güneykuzey ekseninde kesen Cilimboz, Hacivat ve Gökdere’de ıslah çalışmalarını aralıksız sürdüren Büyükşehir Belediyesi, Nilüfer ve Deliçay derelerinin birleştiği nokta olan Panayır Köprüsü’nde dere ıslah ve çevre düzenleme çalışmalarını başlattı.

ISMETIYE DERE ISLAHI SUBAT 2015 (2)

İsmetiye Deresi ıslah çalışması

Demirtaş – İsmetiye bölgesinde aşırı yağışlarda sürekli taşma riski bulunan İsmetiye Deresi ıslah çalışmaları ile kanalizasyon atıklarından arındırılırken, dere yatağındaki iyileştirmelerle taşkın riski de ortadan kaldırıldı.

DOBRUCA HIDROELEKTRİK SANTRALI BINASI MART 2015

Dobruca HES

Büyükşehir Belediyesi yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına yönelik projeler kapsamında Dobruca’daki içme suyu ana hattına kurduğu tribün ile saatte 500 kilovat elektrik enerjisi üretmeye başladı.

uludağ göller

Göller koruma altında

Büyükşehir Belediyesi, İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü çalışma alanında bulunan Uludağ’daki göllerin temizlenmesi çalışmalarına da destek veriyor.

ONLİNE TAKİP SİSTEMİ (1)

Firmalara online takip

Bursa Büyükşehir Belediyesi, atık sularını doğaya bırakan işletmeleri ‘Gerçek zamanlı uzaktan atık su izleme istasyonu’ ile anlık olarak online takibe aldı.

NALBANTOGLU ALTGECIT KASIM 2014 (2)

Nalbantoğlu Kapalı Çarşısı

Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan çalışmalarla Nalbantoğlu Kapalı Çarşısı eski değerine yeniden kavuşuyor.

kent estetiği

Kent estetiğine teknolojik dokunuş

Üzerine yerleştirilen 360 derece çekim yapabilen kamerası ile şehri turlayan Kent Estetiği Denetim Aracı’nın kayıt altına aldığı çirkin görüntüler hemen ilgili birime iletilip, sorun çözüme kavuşturuluyor.

demirtaş-ismetiye yağmursuyu

Demirtaş’ın altyapısı güçleniyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi, iklim değişikliklerine bağlı olarak yaşanan ani sağanak yağışlarla olası sel baskınlarının önüne geçmek için Demirtaş İsmetiye bölgesinin altyapısını sil baştan güçlendiriyor. BUSKİ tarafından kanalizasyon hattı ile yağmur suyu hattı birbirinden ayrılırken, yaklaşık 10 metrekare kesitli yağmur suyu kanalı ile bölgedeki su baskınları artık tarih olacak.

çiçek

Osmangazi yaz kış çiçek bahçesi

Yapılan çalışmalar kapsamında yaklaşık 8 milyon yazlık ve kışlık çiçek, yaklaşık 1 milyon adet lale, 150 bin sümbül, 60 bin nergis, 10 bin çiğdem ve 31 bin 500 adet gül fidanı dikilerek Bursa’nın caddeleri de renklendirildi.

yunus1

Yunuseli Kanalı ıslah ve rekreasyon çalışması

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Nilüfer Çayı’nın bir kolu olan ve yaklaşık 90 yıl önce sel baskınlarının önlenmesi amacıyla yapılan Yunuseli Kanalı’nı ıslah çalışmasıyla ayrıcalıklı bir rekreasyon alanı haline getirirken, aynı zamanda bölgeye önemli bir bulvar kazandırıyor.

ovaakça

Ovaakça cephe sağlıklaştırma

Cephe sağlıklaştırma çalışmalarına kent merkezinden sonra kent girişlerindeki ana arterlerde de devam eden Büyükşehir Belediyesi, İstanbul istikametinden Bursa’ya gelenleri karşılayan Ovaakça Mahallesi’ndeki ana yola paralel binalarda da cephe düzenleme çalışmalarını başlattı.

koğukçınar yıkım (2)

Koğukçınar’a park

Bursa’yı yıkarak güzelleştiren, sosyal donatı alanları oluşturarak Bursalıların rahat nefes almasını sağlayan Büyükşehir Belediyesi, Koğukçınar Mahallesi Dr. Sadık Ahmet Caddesi üzerinde park yapımı için kamulaştırılan 500 metrekarelik alanda yer alan binaların yıkımını gerçekleştirdi.

hamitler çöplük

Katı atık sahasına büyük yatırım

Bursa’daki çöp sızıntı ve kanalizasyon alanlarındaki kötü kokunun giderilmesi için hiçbir masraftan kaçınmayan Bursa Büyükşehir Belediyesi, yaklaşık 1 milyon TL harcayarak Hamitler Çöp Sızıntı alanından çıkan kötü kokuyu da ortadan kaldırdı.

termalsu

Termal su ağı genişliyor

Bugüne kadar 45 konaklama ve sağlık tesisini termal suyla buluşturan Büyükşehir Belediyesi, 5 tesisi daha listeye ekledi.

filo1

Her ilçeye özel makine parkı

Bütünşehir uygulamasıyla birlikte 17 ilçede 1070 mahalle ve köye hizmet götüren Büyükşehir Belediyesi, yeni alınan araçlarla makine parkını da genişletiyor. Bursa’da toplam 10 ayrı şantiye oluşturulurken, bu sayı yakında 12’ye çıkacak. İlçelere özel şantiyelerle hizmet akışı hızlanacak.  

inönü1

İnönü Caddesi cephe sağlıklaştırma

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Atatürk, Altıparmak ve Cumhuriyet Caddeleri ile Ovaakça, Ankara yolu üzeri ve Mehmet Akif Mahallesi’ndeki cephe sağlıklaştırma çalışmalarının ardından İnönü Caddesi’ndeki çalışmaların da startını verdi.

istanbul

İstanbul yolunda büyük dönüşüm

Büyükşehir Belediyesi’nin en önemli kentsel dönüşüm projelerinden biri olan İstanbul yolu kentsel dönüşüm projesi yaklaşık 20 bin metrekare alandaki 60 binanın kamulaştırılmasıyla start alırken, T2 hattı kapsamında yapılacak estetik görünümlü üst geçitler, Beşyol ve Panayır girişlerine yapılacak kavşak düzenlemeleriyle bölgenin çehresi tamamen değişecek. Büyükşehir Belediyesi’nin raylı sistem ve kamulaştırma çalışmalarıyla yapacağı en az 300 milyon […]