Bursa Büyükşehir Belediyesi Projeleri

ÇEVRE-ALTYAPI

çiçek

Yeni park ve rekreasyon alanları

Yeni Büyükşehir yasasının ardından ilçelerdeki 10 bin metrekare alanın üzerindeki parkların sorumluluğunu da üzerine alan Büyükşehir Belediyesi, tüm ilçelere yeni park ve rekreasyon alanları kazandırmak için çalışmalara başladı.

17226_EAG_0424_201406271329

Sinekle kesintisiz mücadele

Dünya Sağlık Örgütü’nün tavsiyeleri ve iç hukuk sisteminin talimatları gereği ilaçlama hizmetini tek elden yürüten Büyükşehir Belediyesi, Harmancık’ta da sinekle mücadele çalışmalarını başlattı.

son resimler 064

Mahallelere giriş tabelası ve meydan saati

Mahalle muhtarlıklarından gelen talepler doğrultusunda mahalle meydanlarına dekoratif meydan saatleri montajı yapılıyor. Artık Büyükşehir Belediyesi’nin birer mahallesi olan tüm köylerin girişlerine tek tip tabelalar monte ediliyor.

hasanağa meydan projesi (3)

Hasanağa Meydan Düzenlemesi

Hasanağa Mahallesi’nde 300 metrekare genişliğindeki alana yapılacak meydanla ilgili projeler hazırlandı. Dinlenme alanı ve çeşmeyi bünyesinde barındıran meydan, Hasanağa sakinlerinin buluşma noktası olacak.

17584_FHY_1163_201408031040

Özlüce Altınşehir Koku Duvarı

Bursa’da vatandaşların huzuruna yönelik hizmetleriyle dikkati çeken Büyükşehir Belediyesi tarafından Batı (Özlüce) Atıksu Arıtma Tesisleri’nde yaptırılan koku paneli, Özlüce ve Altınşehir Bölgesi’nde yaşayan vatandaşların kötü kokudan olumsuz etkilenmelerinin önüne geçiyor.

18835_DSC_0361_201501301315

Üniversite Görükle Kampüsü Giriş Takı

Bursa’nın marka kent yolculuğuna yatırımlarıyla değer katan Büyükşehir Belediyesi tarafından Uludağ Üniversitesi’nin (UÜ) Görükle Kampüsü girişine yaptırılan tak, törenle hizmete açıldı.

büyükşehir kışın da çiçek bahçesi (1)

Kavşaklara estetik görüntü

Bursa Büyükşehir Belediyesi bir taraftan alt ve üst yapı yatırımlarıyla kenti geleceğe taşıyacak projeleri hayata geçirirken, diğer taraftan park, bahçe, kavşak ve refüjlerde yaptığı peyzaj çalışmalarıyla kente estetik bir görüntü katıyor.

17586_FHY_1145_201408041251

Güneş Enerjisinden Elektrik

Sağlıklı kent Bursa’ için çevreye ağırlık veren Büyükşehir Belediyesi, kaynakların verimli kullanılması amacıyla Batı (Özlüce) Atıksu Arıtma Tesisi’nde de güneş enerjisinden elektrik üretmeye başladı.

BESEVLER BOLGE PARKI EYLUL 2013

Beşevler Bölge Parkı

Büyükşehir Belediyesi’nin bu dönem Bursa’ya kazandırdığı 2 milyon metrekarelik yeşil alan projeleri arasında yer alan 41 bin metrekarelik Beşevler Bölge Parkı, bölgeye nefes aldırdı.

HUDAVENDIGAR KENT PARKI HAVA NISAN 2015 (8)

Hüdavendigar – Odunluk Parkı

Nilüfer ve Osmangazi ilçeleri arasında yapılan ve 510 bin metrekarelik alanıyla Bursa’nın en büyük kent parkı olan Hüdavendigar Parkı Bursa’ya değer kattı.

CAMLICA PARKI ACILISI OCAK 2014 (1)

Çamlıca Parkı

Bursa’nın ‘yeşil’ kimliğini yeniden kazanması için her semte parklar ve yeşil alanlar kazandıran Büyükşehir Belediyesi, Nilüfer İlçesi Çamlıca Mahallesi’ndeki atıl alanı düzenleyerek, Çamlıca Parkı’nı halkın kullanımına sundu.

ertuğrul parkı (1)

Ertuğrul Mahallesi Parkı

Gıda Toptancıları Sitesi yanında yer alan 10 bin metrekare büyüklüğündeki alan Mahalle Parkı olarak düzenlenerek bölgeye kazandırıldı. Çocuk oyun ve dinlenme alanları ile sağlıklı yaşam parkuru, yürüyüş yolları ve aletli jimnastik alanını bünyesinde barındıran park, bölge halkının buluşma noktası haline geldi.

ATATRURK KENT ORMANI NISAN 2015 (1)

Atatürk Kent Ormanı Yenileme

Büyükşehir Belediyesi’ne tahsisinden sonra baştan başa yenilenen Atatürk Kent Ormanı Büyükşehir kalitesiyle hizmet vermeye başladı.

icmesuyu

Altyapı Yatırımları

Nilüfer ilçe merkezi başta olmak üzere Büyükşehir sınırlarına sonradan dahil olan tüm belde ve köylerde altyapı çalışmalarına hız verildi. Çalışmalar kapsamında 636 kilometre içmesuyu hattı, 306 kilometre kanalizasyon hattı, 154 kilometre yağmursuyu hattı, 7,5 kilometre dere ıslahı gerçekleştirildi. Su depoları inşaatları ile ilçede susuzluk sorunu yaşanmaması için gerekli tedbirler alınırken, doğal kaynakların heba olmasının da önüne geçiliyor.

altınşehir altyapı düzenlemesi

Altınşehir Altyapı Düzenlemesi

Altınşehir Mahallesi’nde özellikle yağışların yoğun olduğu dönemlerde yaşanan su baskınlarına karşı kurulan pompa sistemi ile drenaj yapılarak vatandaşın mağduriyetinin önüne geçildi. Çalışmalar kapsamında Altınşehir içinden geçerek arıtmaya bağlanan kolektörün son bacasında 1 adet ve arıtma tesisi girişinde de 1 adet olmak üzere 2 pompa montajlanarak çalışır hale getirildi.

kayapa arıtma tesisi (4)

Kayapa Arıtma Tesisleri Rehabilitasyonu

Kayapa Toki konutları için 2007 yılında yapılan ve evsel atık suları arındıran günlük 400 metreküp kapasiteli Kayapa atıksu arıtma tesisinin rehabilitasyonu tamamlandı.

su pompa

İçme Suyu Pompa İstasyonu

Hasanağa ve Kayapa bölgesinde zaman zaman yaşanan su kesintilerinin önüne geçmek ve halkın sağlıklı içme suyuna kavuşmasını sağlamak amacıyla içme suyu pompa istasyonları devreye alındı.

DERE ISLAH1

Dere Islah Çalışmaları

Nilüfer’de Çalı, Kayapa, Hasanağa, İrfaniye, Çakal, Kapaklı, Ayafatma, Yaylacık, Ürünlü, Tahtalı, Görükle, Akçalar, Ayvalı ve Ahmetbeyköy Derelerinde toplam 40 bin metrelik ıslah çalışması yapıldı.

19397_IMG_3736_201504141239

Nilüfer Deresi Sanayi Atıklarından Arınıyor

Bursa’nın doğusundan sonra batı bölgesine de çevre yatırımlarıyla nefes aldıran Büyükşehir Belediyesi tarafından, Nilüfer Deresi’ne akan atıksuların tamamının arıtılarak derelere verilmesini sağlayacak projenin protokolü törenle imzalandı.

altınşehir parkı1

Altınşehir Parkı

Altınşehir’de 15 bin 300 metrekare alana kurulan ve bünyesinde çocuk parkı, fitness aletleri ve yürüyüş yolları bulunan park hizmete açıldı.  

IMG_0137

Minareliçavuş meydanla nefes alacak

Bursa Organize Sanayi ve Nilüfer Organize Sanayi Bölgelerinin kesişme noktasında bulunması nedeniyle yoğun araç trafiğinin yaşandığı Minareliçavuş, meydan düzenlemesi ile nefes alacak. 5 binanın kamulaştırılarak yıkılmasının ardından ortaya çıkan 10 bin metrekarelik alana yapılacak rekreasyon çalışmaları bölgeye değer katacak.

akçalar hafriyat

Akçalar’a hafriyat sahası

Bursa’ya yeniden ‘yeşil’ kimliğini kazandırmak için çevre yatırımlarına ağırlık veren Büyükşehir Belediyesi, bir taraftan inşaat atığı hafriyatları kaçak olarak rastgele döken firmalara cezai işlem uygularken, diğer taraftan kontrollü hafriyat döküm sahalarına Akçalar mevkiinde yenisini daha ekledi.

filo1

Her ilçeye özel makine parkı

Bütünşehir uygulamasıyla birlikte 17 ilçede 1070 mahalle ve köye hizmet götüren Büyükşehir Belediyesi, yeni alınan araçlarla makine parkını da genişletiyor. Bursa’da toplam 10 ayrı şantiye oluşturulurken, bu sayı yakında 12’ye çıkacak. İlçelere özel şantiyelerle hizmet akışı hızlanacak.