Bursa Büyükşehir Belediyesi Projeleri

ÇEVRE-ALTYAPI

copluk

Çöplük alanları rehabilite ediliyor

Bursa’nın daha sağlıklı ve yaşanabilir bir kent olması için çevre yatırımlarını aralıksız sürdüren Büyükşehir Belediyesi, sınırlara yeni dahil olan ilçelerdeki vahşi çöp depolama alanlarını rehabilite ediyor.

çiçek

Yeni park ve rekreasyon alanları

Yeni Büyükşehir yasasının ardından ilçelerdeki 10 bin metrekare alanın üzerindeki parkların sorumluluğunu da üzerine alan Büyükşehir Belediyesi, tüm ilçelere yeni park ve rekreasyon alanları kazandırmak için çalışmalara başladı.

17226_EAG_0424_201406271329

Sinekle kesintisiz mücadele

Dünya Sağlık Örgütü’nün tavsiyeleri ve iç hukuk sisteminin talimatları gereği ilaçlama hizmetini tek elden yürüten Büyükşehir Belediyesi, Harmancık’ta da sinekle mücadele çalışmalarını başlattı.

son resimler 064

Mahallelere giriş tabelası ve meydan saati

Mahalle muhtarlıklarından gelen talepler doğrultusunda mahalle meydanlarına dekoratif meydan saatleri montajı yapılıyor. Artık Büyükşehir Belediyesi’nin birer mahallesi olan tüm köylerin girişlerine tek tip tabelalar monte ediliyor.

mudanya sahil (1)

Mudanya sahili nakış gibi işleniyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan Mudanya Sahil Düzenleme Projesi kapsamında, Mütareke Binası ile askeriyenin kullandığı iskele arasındaki deniz içi imalatlar tamamlanırken, bu alandaki sahil ve çevre düzenleme çalışmasıyla bölge ayrıcalıklı bir buluşma noktası olacak.  

MUDANYA IMRALI ISKELESI SUBAT 2014

İskele önü 15 yıl sonra halka açıldı

Mudanya sahillerine değer katacak sahil projesi kapsamında 1999 yılında İmralı Adası ile irtibatın sağlanması amacıyla sahil bandı üzerine kurulan askeriyeye ait irtibat noktaları iskele üzerine yapılan yeni binaya taşındı. Yürüyüş yolu üzerindeki baraka ve demir parmaklıklar kaldırılıp, sahil yolu yeniden yayalara açıldı.

güzelyalı meydanı 1

Güzelyalı meydanı

Güzelyalı meydan düzenleme çalışmaları kapsamında 15 yıl Güzelyalı Belediye Binası ve 2 yıl da Mudanya Belediyesi ek hizmet binası olarak kullanılan bina yıkıldı. Sahille bütünleşik olarak projelendirilen çalışmalar kapsamında Güzelyalı modern bir kent meydanına kavuştu.

buski2

Altyapı sil baştan yenileniyor

İlçe genelinde başlatılan altyapı çalışmaları kapsamında BUSKİ tarafından 347.579 metre içme suyu hattı, 98.980 metre kanalizasyon hattı, 37.890 metre yağmur suyu hattı, 822 metre dere ıslahı ve 18 adet depo inşaatı gerçekleştirildi.

su altyapı 1

Çağrışan Pompa İstasyonu

12 milyon TL’lik yatırımla Mudanya ve çevresi sağlıklı içme suyuna kavuştu. Sistem kapsamında Bademli, Tepedevrent ve Seçtepe su depolarının yanında Çağrışan Su deposu ve pompa istasyonu sayesinde tüm bu bölgelere sağlıklı şebeke suyu veriliyor.

körfez

Körfeze hayat verecek proje başladı

Bünyesinde Mudanya, Güzelyalı, Altıntaş, Kurşunlu, Gemsaz, Küçükkumla, Büyükkumla ve Karacaali’de terfi istasyonları, 81.2 kilometre yağmursuyu ve kanalizasyon hattı, Küçükkumla, Gemlik Karsak, Kurşunlu ve Mudanya’ya 4 adet arıtma tesisi ve 2 adet derin deniz deşarj sistemi bulunan yaklaşık 140 milyon TL’lik yatırım Gemlik, Mudanya, Güzelyalı ve Gemsaz’da eş zamanlı olarak başlatıldı.

yaylacıkdepo

Yeni depolarla su sorunu yaşanmıyor

Özellikle yaz aylarında tatilcilerin de gelmesiyle birlikte artan nüfusa bağlı olarak yaşanan su sorunu Aydınpınar, Kaymakoba, Küçükyenice- Dedeköy, Yaylacık ve Bademli’ye yapılan su deposu inşaatlarıyla ortadan kalkıyor.

mudanya derin deşarj

Ön arıtma ve derin deniz deşarjı tesisi

25.000 m3/ gün kapasiteli Derin Deniz Deşarjı sistemi, Mudanya’da yapılacak olan Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi ile entegre edilecek.

deniz temizleme aracı1

Deniz yüzeyi sürekli temizleniyor

Mudanya ve Gemlik sahillerinin katı ve sıvı atıklardan tamamen arındırılması için satın alınan deniz yüzeyi temizleme araçları, Mudanya’da sürekli deniz yüzeyini temizliyor

bademli dere (2)

Bademli Deresi ıslah çalışması

Bursa´nın en seçkin semti olarak bilinmesine rağmen alt yapı yönünden fakir kalan Bademli’deki Bademli Deresi´ni çevreleyen 500 metrelik alanda dere ıslah ve çevre düzenleme çalışması yapıldı.

sahil temizleme 1

Sahil temizleme çalışmaları

Mudanya sahil bandındaki tüm yerleşim birimleri ayrı ayrı ele alınıyor. Bakımsızlık nedeniyle çürüyen, yer yer kırılan iskeleler yeniden onarılarak halkın  kullanımına açılıyor.

TİRİLYE ATATÜRK PARKI DÜZENLEME2

Tirilye Atatürk Parkı Düzenleme Projesi

Tirilye Atatürk Parkı’nın yeniden düzenlenmesine ilişkin proje çalışmaları tamamlanırken, uygulama ile birlikte park, bölgeye ayrı bir değer katacak.

esence

Esence sahili temizlendi

Büyükşehir Belediyesi Sahil Hizmetleri Daire Başkanlığı’na bağlı ekipler, hem plajda hem de deniz içinde temizlik çalışması yaptı. Özel bir makine ile plajda kirliliğe yol açan atıklar toplanırken, kum da elenerek sahildeki kum kalitesi artırıldı. Öte yandan deniz içinde kıyıya yakın bölümlerde oluşan yosunlar da toplanarak, denizin temiz bir görünüm kazanması sağlandı.

heyelan

Heyelanlı bölge artık daha güvenli

Güzelyalı Mahallesi’nde heyelan riski bulunan binaların yıkımını yaptıktan sonra fore kazıklarla zemin sağlamlaştırıldı. Heyelan riski bulunan bölgede yer alan 7 bina yıkılarak, toplam 77 adet fore kazıkla zemin daha güvenli hale getirildi.

filo1

Her ilçeye özel makine parkı

Bütünşehir uygulamasıyla birlikte 17 ilçede 1070 mahalle ve köye hizmet götüren Büyükşehir Belediyesi, yeni alınan araçlarla makine parkını da genişletiyor. Bursa’da toplam 10 ayrı şantiye oluşturulurken, bu sayı yakında 12’ye çıkacak. İlçelere özel şantiyelerle hizmet akışı hızlanacak.  

cöp

Belediyeye çöp kamyonu

Mudanya ilçesinin temizlik işlerinde kullanılmak üzere alınan 2 adet çöp kamyonu Mudanya Belediyesi’ne hibe edildi.

mudanya terfi istasyonu (2)

Temiz deniz için 100 milyonluk yatırım

Gemlik körfezi başta olmak üzere Bursa sahilleri ile sahillere ulaşan dereleri kirlilikten arındırmak için 1 yıl içinde 400 milyon TL’lik yatırım yapan Büyükşehir Belediyesi, projenin Mudanya bölgesini kapsayan 100 milyon TL’lik yatırımda çalışmalara hız verdi. Mudanya, Güzelyalı ve Altıntaş’a terfi istasyonu, Aydınpınar’a da arıtma tesisi yapılacak olan projede Mudanya terfi istasyonunda inşaat çalışmaları hız kazandı.

buskibinası

BUSKİ Hizmet binası

Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan BUSKİ Mudanya Şube Müdürlüğü hizmet binası hizmete açıldı.