Bursa Büyükşehir Belediyesi Projeleri

ÇEVRE-ALTYAPI

buski2

Altyapı sil baştan yenileniyor

İlçe genelinde başlatılan altyapı çalışmaları kapsamında BUSKİ tarafından 1.378 metre içme suyu hattı, 317 metre kanalizasyon hattı imalatı gerçekleştirildi. Merkez ilçelerde bugüne kadar 69 kilometre dere temizliği ve 45 kilometre de dere ıslahı yapan Büyükşehir belediyesi, Harmancık ilçesindeki derelerin de ıslahına ilişkin projeleri hazırladı. İçme suyu sorunu Yaşanan bölgelere yapılacak su depoları ile susuzluk da tarih olacak.

copluk

Çöplük alanları rehabilite ediliyor

Bursa’nın daha sağlıklı ve yaşanabilir bir kent olması için çevre yatırımlarını aralıksız sürdüren Büyükşehir Belediyesi, sınırlara yeni dahil olan ilçelerdeki vahşi çöp depolama alanlarını rehabilite ediyor.

çiçek

Yeni park ve rekreasyon alanları

Yeni Büyükşehir yasasının ardından ilçelerdeki 10 bin metrekare alanın üzerindeki parkların sorumluluğunu da üzerine alan Büyükşehir Belediyesi, tüm ilçelere yeni park ve rekreasyon alanları kazandırmak için çalışmalara başladı.

17226_EAG_0424_201406271329

Sinekle kesintisiz mücadele

Dünya Sağlık Örgütü’nün tavsiyeleri ve iç hukuk sisteminin talimatları gereği ilaçlama hizmetini tek elden yürüten Büyükşehir Belediyesi, Harmancık’ta da sinekle mücadele çalışmalarını başlattı.

son resimler 064

Mahallelere giriş tabelası ve meydan saati

Mahalle muhtarlıklarından gelen talepler doğrultusunda mahalle meydanlarına dekoratif meydan saatleri montajı yapılıyor. Artık Büyükşehir Belediyesi’nin birer mahallesi olan tüm köylerin girişlerine tek tip tabelalar monte ediliyor.

kent estetiği 6

Mahalleler kent mobilyalarıyla donatılıyor

İlçe merkezinin yanı sıra mahalle muhtarlıklarından gelen talepler doğrultusunda Harmancık ilçesi de kent mobilyaları ile donatılıyor. Bu çalışmalar kapsamında bugüne kadar ilçeye 467 adet piknik masası ile 96 adet bank yerleştirildi. İlçe merkezinin yanı sıra mahalle muhtarlıklarından gelen talepler doğrultusunda uygun görülen noktalara 4 takım çocuk oyun grubu ile çeşitli noktalara finess aletleri yerleştirildi.

bölgeparkı

Gemlik Bölge Parkı

Büyükşehir Belediyesi tarafından Gemlik İlçesi’ne kazandırılan Gemlik Bölge Parkı, ilçeye nefes aldırıyor.

gemlik meydan (7)

Gemlik Kent Meydanı

Ahmet Dural Meydanı kentsel tasarım projesi kapsamında meydan sahile kadar genişletilirken, kamulaştırılan binaların yıkım çalışmaları devam ediyor.

çarşı dersi (7)

Çarşı Deresi Islah ve rekreasyonu

Gemlik ilçe merkezinden geçen ve minibüs garajı ile deniz arasında kalan 350 metrelik bölümünün üzeri 50 önce kapatılan Çarşı Deresi, Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirdiği rekreasyon projesiyle yarım asır önceki kimliğine bürünüyor.

karsak deresi (8)

Karsak Deresi ıslah ve rekreasyonu

Gemlik ilçe merkezinden geçen ve çevreye yaydığı pis kokular nedeniyle vatandaşların da tepkilerine yol açan Karsak Deresi’nin 2 bin 700 metrelik bölümünde ıslah çalışmaları yapıldı. Çalışmalar kapsamında dere yatağında toplanan aşırı mil alınırken, dere içi ve kenarında bulunan yabani otlar temizlenerek, görüntü kirliliğinin önüne geçildi.

11 katlı yıkılmış bina 2

Kentsel dönüşüm

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Gemlik Manastır bölgesinde çökme tehlikesi bulunan 11 katlı 22 daireli binanın yıkımını yaptı.

kumla meydanı

Küçük Kumla meydan düzenleme

Küçük Kumla Meydanı’nda çökme tehlikesi bulunan 2 bina yıkılırken, bölgeye güzel bir meydan kazandırılmış oldu.

kurşunlu

Kurşunlu balıkçı barınağı modernize ediliyor

Kent merkezinin yanı sıra ilçelerdeki tüm değerleri de en iyi şekilde kullanmayı hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, Gemlik Kurşunlu balıkçı barınağı ve barınak bünyesindeki kafeteryayı da bölgeye kazandırmak için çalışmalara başladı.

hava bursa kıyılar löngöz mudanya gemlik trilye 1344

Kurşunlu Kumsaz Bölge Parkı

Gençali ve Kurşunlu yerleşimleri arasında kalan yaklaşık 525 bin metrekare alana projelendirilen “Bölge Parkı”nda karavan kamp ve çadırlı kamp, piknik, spor, konser ve balık tutma alanları, açık hava sineması, çim anfi, kafeler, wc, fotoğraf çekme cebi gibi mekanlar yer alacak.

Balık Pazarı’na estetik dokunuş

Gemlik ilçesinde vatandaşların en önemli buluşma noktalarından biri olan Balık Pazarı’nın estetik bir yaşam alanına dönüştürülmesi amacıyla Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan kentsel tasarım projesi tamamlandı. Çalışmalar kapsamında mevcut çelik konstrüksiyon çatı sökülürken, zeminden çatıya ve çevresine kadar tüm bölgelerde yapılan ahşap uygulamalarla Balık Pazarı estetik bir görünüme kavuşmuş oldu.

buski2

Altyapı sil baştan yenileniyor

İlçe genelinde başlatılan altyapı çalışmaları kapsamında BUSKİ tarafından 279.324 metre içme suyu hattı, 150.472 metre kanalizasyon hattı, 45.855 metre yağmur suyu hattı, 572 metre dere ıslahı ve 10 adet depo inşaatı gerçekleştirildi.

teşkınlara büyükşehir engeli (3)

Yağmur suyu terfi istasyonu

Bursa Büyükşehir Belediyesi´nin Gemlik sahillerinin su taşkınlarından korunmasını sağlamak amacıyla yaptırdığı yağmur suyu terfi istasyonu hizmete alındı.

Körfeze hayat verecek proje başladı

Bünyesinde Mudanya, Güzelyalı, Altıntaş, Kurşunlu, Gemsaz, Küçükkumla, Büyükkumla ve Karacaali’de terfi istasyonları, 81.2 kilometre yağmursuyu ve kanalizasyon hattı, Küçükkumla, Gemlik Karsak, Kurşunlu ve Mudanya’ya 4 adet arıtma tesisi ve 2 adet derin deniz deşarj sistemi bulunan yaklaşık 140 milyon TL’lik yatırım Gemlik, Mudanya, Güzelyalı ve Gemsaz’da eş zamanlı olarak başlatıldı.

cihatlı 3

Yeni depolarla su sorunu yaşanmıyor

Özellikle yaz aylarında tatilcilerin de gelmesiyle birlikte artan nüfusa bağlı olarak yaşanan su sorunu Şükriye, Seçköy, Çamlık, Hisar 1-2, Karacaali, Küçükkumla ve Cihatlı su deposu inşaatlarıyla ortadan kalkarken, su kaynaklarının boşa akmasının önüne geçiliyor.

gemlik kurşunlu derin deşarj

Kurşunlu Tahtalıköy derin deniz deşarjı

Kanalizasyon atıklarının sorun olmaktan çıkarılmasına yönelik çalışmalar da hızla sürüyor. Bu çalışmalar kapsamında 30 metre derinlikte 300 metre uzunluğunda derin deniz deşarjı borusu yenilendi.

deniz temizleme aracı1

Deniz yüzeyi sürekli temizleniyor

Gemlik ve Mudanya sahillerinin katı ve sıvı atıklardan tamamen arındırılması için satın alınan deniz yüzeyi temizleme araçları, Mudanya’da sürekli deniz yüzeyini temizliyor.

karacaali iskelesi

İskeleler yenilendi

Gemlik sahil bandında bakımsızlık nedeniyle çürüyen iskeleler yeniden onarılarak kullanıma açılırken, Karacaali ve Narlı İskelesi de yenilenerek halkın kullanımına açıldı.

kurşunlu meydan düzenlemesi (1)

Kurşunlu Verem Savaş tesisleri çevre düzenleme

Kurşunlu’da Verem Savaş Rehabilitasyon Merkezi’nin çevresi yapılan çalışma ile güzelleştirildi.

gemlik lale kemal kılıç ilköğretim okulu (2)

Su baskınları sona erdi

Gemlik’te aşırı yağışlar nedeniyle yaşanan su baskını yüzünden iki kez eğitime ara vermek zorunda kalan Lale Kemal Kılıç İlköğretim Okulu’nda bir daha benzer sorunlar yaşanmaması için başlatılan altyapı çalışmaları tamamlandı.

GEMLIK ATA MAH.CAMII TUVALETI NISAN 2015 (3)

Ata Mahallesi Camii çevre düzenleme

Ata Mahallesi Camii, tuvaletler ve çevre düzenlemeleri ile bölgeye yakışır hale getirildi.

gürsu yıkım alanı (1)

Gürsu’da dönüşüm Büyükşehir’le başladı

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Gürsu ilçesinde fabrika binası olarak kullanılan ancak son yıllarda metruk halde kaderine terk edilen binanın bulunduğu alanın okul ve otoparka dönüştürülmesi için yıkım çalışmaları tamamlandı.

gürsu toki 2.etap (14)

TOKİ kanalizasyon ve yağmursuyu çalışmaları

TOKİ konutları 6 kilometrelik kanalizasyon ve yağmur suyu hatlarıyla ilgili projeler tamamlandı.

gürsu taşköprü sokak ıslah çalışması (3)

Taşköprü Sokak ıslah çalışması

Tarihi yapıların yanında sivil mimarlık örneği yapıların da yoğun olarak yer aldığı sokakların sağlıklaştırmasına yönelik projeler kapsamında ele alınan Taşköprü Sokak ıslah çalışmasıyla ilgili proje hazırlıkları sürüyor.

gürsu fetih camii çevre düzenleme (4)

Fatih Cami çevresi sağlıklaştırma

Bölge sakinlerinden gelen talepler doğrultusunda ilçe merkezindeki caminin avlusu ve çevresi yeniden düzenleniyor.

yıkım

Kamulaştırma çalışmaları

Mevcut yolların sağlıklaştırılmasının yanında park bahçe gibi sosyal donatı alanlarının ilçeye kazandırılması amacıyla kamulaştırma çalışmaları hızla sürüyor. Gürsu’da bugüne kadar kamulaştırmaya 8 milyon TL. harcandı.

buski2

Altyapı sil baştan yenileniyor

İlçe genelinde başlatılan altyapı çalışmaları kapsamında BUSKİ tarafından 144,276 metre içme suyu hattı, 93,241 metre kanalizasyon hattı, 39,354 metre yağmur suyu hattı ve 3 adet depo inşaatı gerçekleştirildi.

gürsu yeni gürsu sudeposu

Yeni depolarla su sorunu yaşanmıyor

İlçeye yaptırılan 5 bin metreküp hacimli yeni su deposunun yanında TOKİ 1-2 su depoları ile olası susuzluk sorununun önüne geçilmesi hedefleniyor.

gürsu çınarlı yol (2)

Atatürk Caddesi sağlıklaştırma projesi

Gürsu Atatürk Caddesi üzerindeki tescilli çınar ağaçlarının korunması amacıyla cadde üzerinde sağlıklaştırma çalışmaları yapılıyor

17

Mahalleler kent mobilyalarıyla donatılıyor

Mahalle ve köylerden gelen talepler doğrultusunda uygun yerlere çocuk oyun grupları, spor aletleri, bank ve piknik masaları yerleştirildi.

dudaklı çınarı 2

Dudaklı Çınarı çevre düzenleme

Tarihi Dudaklı Çınarı’nın korunmasına yönelik projeler hazırlandı.

hizmet binası

Belediye hizmet binası

Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan hizmet binası ile ilçe halkına daha sağlıklı ve ferah bir ortamda hizmet sunuluyor

gorecik yaylası1

Görecik Yaylası turizme açılıyor

Görecik Yaylası’nın turizme kazandırılması hedefiyle bölgeye günübirlik tesisler ve spor alanları yapılmasına yönelik çalışmalara başlandı.

b orhan karalar

Mağaralar doğa turizmi ile değerlenecek

Karalar ve Bayındır mağaralarının turizm konsepti kapsamında ilçeye kazandırılmasına yönelik çalışmalara başlandı.

Şantiyenin tüm eksikleri gideriliyor

Büyükorhan ilçesinde de hizmetlerin daha kısa zamanda ihtiyaç duyulan bölgelere ulaştırılması için mevcut şantiyenin ekip ve ekipman eksiklikleri giderildi.

buski2

Altyapı sil baştan yenileniyor

İlçe genelinde başlatılan altyapı çalışmaları kapsamında BUSKİ tarafından 19.839 metre içme suyu hattı, 1.415 metre kanalizasyon hattı, 1.236 metre yağmur suyu hattı imalatı gerçekleştirildi. Merkez ilçelerde bugüne kadar 69 kilometre dere temizliği ve 45 kilometre de dere ıslahı yapan Büyükşehir belediyesi, büyükorhan ilçesindeki derelerin de ıslahına ilişkin projeleri hazırladı. İçme suyu sorunu yaşanan bölgelere yapılacak su depoları ile susuzluk da tarih olacak.

DANACILAR MH WC GASİLHANE

Danacılar Camiine gasilhane yapılıyor

Danacılar Mahalle sakinlerinden gelen talepler doğrultusunda Danacılar Camii’ne gasilhane ve tuvalet yapılması yönündeki çalışmalar devam ediyor.

buski2

Altyapı sil baştan yenileniyor

İlçe genelinde başlatılan altyapı çalışmaları kapsamında BUSKİ tarafından 22 bin metre içme suyu hattı, 2.448 metre kanalizasyon hattı ve 379 metre de yağmur suyu hattı imalatı gerçekleştirildi. Daha önce Özel İdare tarafından yürütülen köy içi yolların parke taşla döşenmesi çalışmaları, Bütünşehir yasasının ardından Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülüyor. Çalışmalar kapsamında gerek ilçe merkezindeki yaya kaldırımları ve tretuvarlar gerekse mahalle merkezlerinin parke taşla döşenmesi çalışmaları devam ediyor.

hikmet şahin kültür parkı (5)

Hikmet Şahin Kültür Parkı bakım onarımı

Hikmet Şahin Kültür Parkı, Kuğu Park gibi ilçedeki büyük parklarda bakım, onarım, temiz ve çevre düzenlemesi çalışmaları periyodik olarak yapılıyor.

kent estetiği 6

Mahalleler kent mobilyalarıyla donatılıyor

İlçe merkezinin yanı sıra mahalle muhtarlıklarından gelen talepler doğrultusunda uygun görülen noktalara 20 takım çocuk oyun grubu ve 70 takım da finess aletleri yerleştirildi. Yine belirli park ve bahçelere de bank ve piknik masaları yerleştiriliyor.

hastane önü 1

Devlet Hastanesi çevresi modern görünüme kavuştu

İnegöl Devlet Hastanesi çevre düzenleme çalışmalarıyla daha modern bir hale gelirken, yaya kaldırım ve tretuar düzenlemeleriyle bölge daha sağlıklı hale getirildi.

inegöl eski kültür sarayı (3)

Eski kültür sarayına otopark ve meydan düzenlemesi

Eski Kültür  Sarayı’na zeminaltı otopark ve meydan düzenleme çalışmalarıyla projeler hazırlanıyor.

alanyurt

Alanyurt Uludağ Camii çevre düzenleme

İnegöl Alanyurt’taki Uludağ Camii’nde de çevre düzenlemesi yaptı. Çevre duvarları, mozaik harpuşta, ferforje korkuluk, wash beton döşemesi, bordür ve çevre aydınlatma imalatları yapılan camii, manevi iklime yakışır hale getirildi.

İznik sahil (2)

İznik Gölü Sahil Düzenleme

Büyükşehir Belediyesi, İznik Gölü sahilinde plajın daha kullanışlı hale gelmesi için, bölgedeki eksikleri tamamlayarak sosyal donatı alanlarıyla birlikte kaliteli bir sahil düzenleme çalışması uygulayacak. Bu sayede İznik’in de sahillerinin de çehresi değişecek.

BRS-CC-Ab-c008

Çakırca Rekreasyon alanı projesi

İznik Çakırca Kamp alanı Rekreasyon projesiyle ilgili avan projeler tamamlandı. Yaklaşık maliyetler hesapları devam ediyor.

elbeyli köyü 2

Elbeyli Meydan düzenleme çalışması

Elbeyli’de yaptırılan 4 bin metrekarelik meydan düzenleme, alt ve üst yapı çalışmaları, aydınlatma, Silahtar Yahya Efendi Şadırvanı restorasyonu ve 150 kişilik çok amaçlı salonla birlikte Elbeyli Kuran Kursu binasını hizmete açıldı.

tacir köyü 2

Tacir meydan düzenleme çalışması

Tacir Köyü´nde bin 800 metrekarelik alan köy meydanı olarak düzenlenerek halkın kullanımına sundu.

buski2

Altyapı sil baştan yenileniyor

İlçe genelinde başlatılan altyapı çalışmaları kapsamında BUSKİ tarafından 1366 metre içme suyu hattı, 24 kilometre kanalizasyon hattı ve 5356 metre de yağmur suyu hattı imalatı gerçekleştirildi. Merkez ilçelerde bugüne kadar 69 kilometre dere temizliği ve 45 kilometre de dere ıslahı yapan Büyükşehir belediyesi, İznik ilçesindeki derelerin ıslah projelerini de hazırlıyor.

kent estetiği 4

Mahalleler kent mobilyalarıyla donatılıyor

İlçe merkezinin yanı sıra mahalle muhtarlıklarından gelen talepler doğrultusunda İznik ilçesi de kent mobilyaları ile donatılıyor. Bu çalışmalar kapsamında bugüne kadar ilçeye 87 adet piknik masası ile 203 adet bank yerleştirildi. İlçe merkezinin yanı sıra mahalle muhtarlıklarından gelen talepler doğrultusunda uygun görülen noktalara 7 takım çocuk oyun grubu ile çeşitli parklara finess aletleri yerleştirildi.

Boyalıca su deposu ve tahliye hattı

Daha önce 180 metreküp olan su deposu yerine bin metreküplük su deposu yapan Büyükşehir Belediyesi, yeni sondaj kuyusu açıp, bin 500 metrelik tahliye hattı döşedi.

uluabat gölü2

Uluabat Ekolojik Turizm Parkı

Yaklaşık 4 milyon metrekare alanı kapsayan proje, bütünüyle doğal dengenin korunması esaslarına göre hazırlandı. Proje kapsamında Kocadere Kanalı tekne turlarına açılırken, belirli bölgelere ağaç iskeleler yerleştirilecek. Hobi bahçeleri, kırsal yaşam merkezleri, bisiklet ve yürüyüş yollarının yer alacağı proje  kapsamında bölge halkının yöresel ürünlerini satabileceği küçük stantlar bulunacak. Ekoloji parkı bünyesinde de endemik bitki bahçeleri, kuş gözlem kuleleri,  doğal hayatı koruma ve tanıtım merkezleri, botanik ve zooloji bilgilendirme birimleri, göl sporları merkezi ve kamp alanları bulunacak.

longoz2

Longoz ormanları turizme açılıyor

Ekolojisi ve biyolojik çeşitliliğiyle önemli bir evrensel değer olan longoz ormanlarının tanıtımı için Büyükşehir Belediyesi tarafından belgesel hazırlandı.

sahil yeni1

Karacabey Boğazı yeni tesislerle hareketlenecek

Karacabey Bayramdere, Yeniköy- Malkara mevkii Kentsel Tasarım ve Çevre Düzeni Projesi, avan projeleri tamamlanırken, uygulama projeleri devam ediyor.

buski2

Altyapı sil baştan yenileniyor

İlçe genelinde başlatılan altyapı çalışmaları kapsamında BUSKİ tarafından 79.300 metre içme suyu hattı, 11.878 metre kanalizasyon hattı ve 820 metre de yağmur suyu hattı imalatı gerçekleştirildi.

malkara

Kıyı erozyonuna müdahale edildi

Yeniköy’e bağlı Malkara kıyılarında meydana gelen kıyı erozyonunun yol ve evleri tehdit etmeye başlaması üzerine Sahil Hizmetleri Daire başkanlığı ekipleri tarafından yapılan çalışmalarla bölge güvenli hale getirildi.

Kaymakamlık önü meydan düzenleme

Keles Kaymakamlık binası, çevre düzenleme çalışmalarıyla ilçeye modern bir görünüm kazandırdı.

buski2

Altyapı sil baştan yenileniyor

İlçe genelinde başlatılan altyapı çalışmaları kapsamında BUSKİ tarafından 5.200 metre içme suyu hattı, 1.847 metre kanalizasyon hattı ve 540 metre de yağmur suyu hattı imalatı gerçekleştirildi. Daha önce Özel İdare tarafından yürütülen köy içi yolların parke taşla döşenmesi çalışmaları, Bütünşehir yasasının ardından Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülüyor. Çalışmalar kapsamında gerek ilçe merkezindeki yaya kaldırımları ve tretuvarlar gerekse mahalle merkezlerinin parke taşla döşenmesi çalışmaları devam ediyor.

kent estetiği 6

Mahalleler kent mobilyalarıyla donatılıyor

İlçe merkezinin yanı sıra mahalle muhtarlıklarından gelen talepler doğrultusunda Keles ilçesi de kent mobilyaları ile donatılıyor. Bu çalışmalar kapsamında bugüne kadar ilçeye 113 adet piknik masası ile 207 adet bank yerleştirildi. İlçe merkezinin yanı sıra mahalle muhtarlıklarından gelen talepler doğrultusunda uygun görülen noktalara 5 takım çocuk oyun grubu ile bazı parklara da finess aletleri yerleştirildi.

kestel kent meydanı (1)

Kestel Kent Meydanı

Kestel Belediyesi tarafından yaptırılan kent meydanı üzerinde bulunan son binanın kamulaştırılması Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırıldı. Binanın yıkılmasıyla Kestel meydanına kavuştu.

gölbaşıı (2)

Gölbaşı cazibe merkezi oluyor

Özel bir firmanın balık yetiştiriciliği  yapmasından dolayı 20 yıldır halkın kullanımına kapalı olan Gölbaşı Göleti işletmeciden satın alınarak yeniden Bursa’ya kazandırıldı.

Köylerimiz sağlıklı içme suyuna kavuştu

Uludağ eteklerinde olmasına rağmen yaz aylarında içme suyunu tankerlerle taşımalı olarak temin eden Ümitalan, Şükraniye, Yağmurlu, Soğuksu, Seymen, Gölcük, Gölbaşı, Lütfiye, Kozluören, Şevketiye, Çataltepe, Erdoğanköy ve Turanköy Büyükşehir Belediyesi’nin 13 milyon TL’lik yatırımıyla sağlıklı içme suyuna kavuştu.

kestel kamulaştırma1

Kamulaştırma çalışmaları

Mevcut yolların sağlıklaştırılmasının yanında park bahçe gibi sosyal donatı alanlarının ilçeye kazandırılması amacıyla kamulaştırma çalışmaları hızla sürüyor. Kestel’de kent meydanı yapımı için kamulaştırmaya 6 milyon TL. harcandı.

buski2

Altyapı sil baştan yenileniyor

İlçe genelinde başlatılan altyapı çalışmaları kapsamında BUSKİ tarafından 423,562 metre içme suyu hattı, 122,086 metre kanalizasyon hattı, 39,489 metre yağmur suyu hattı, 513 metre dere ıslahı ve 15 adet depo inşaatı gerçekleştirildi.

mudanya sahil (1)

Mudanya sahili nakış gibi işleniyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan Mudanya Sahil Düzenleme Projesi kapsamında, Mütareke Binası ile askeriyenin kullandığı iskele arasındaki deniz içi imalatlar tamamlanırken, bu alandaki sahil ve çevre düzenleme çalışmasıyla bölge ayrıcalıklı bir buluşma noktası olacak.  

MUDANYA IMRALI ISKELESI SUBAT 2014

İskele önü 15 yıl sonra halka açıldı

Mudanya sahillerine değer katacak sahil projesi kapsamında 1999 yılında İmralı Adası ile irtibatın sağlanması amacıyla sahil bandı üzerine kurulan askeriyeye ait irtibat noktaları iskele üzerine yapılan yeni binaya taşındı. Yürüyüş yolu üzerindeki baraka ve demir parmaklıklar kaldırılıp, sahil yolu yeniden yayalara açıldı.

güzelyalı meydanı 1

Güzelyalı meydanı

Güzelyalı meydan düzenleme çalışmaları kapsamında 15 yıl Güzelyalı Belediye Binası ve 2 yıl da Mudanya Belediyesi ek hizmet binası olarak kullanılan bina yıkıldı. Sahille bütünleşik olarak projelendirilen çalışmalar kapsamında Güzelyalı modern bir kent meydanına kavuştu.

buski2

Altyapı sil baştan yenileniyor

İlçe genelinde başlatılan altyapı çalışmaları kapsamında BUSKİ tarafından 347.579 metre içme suyu hattı, 98.980 metre kanalizasyon hattı, 37.890 metre yağmur suyu hattı, 822 metre dere ıslahı ve 18 adet depo inşaatı gerçekleştirildi.

Çağrışan Pompa İstasyonu

12 milyon TL’lik yatırımla Mudanya ve çevresi sağlıklı içme suyuna kavuştu. Sistem kapsamında Bademli, Tepedevrent ve Seçtepe su depolarının yanında Çağrışan Su deposu ve pompa istasyonu sayesinde tüm bu bölgelere sağlıklı şebeke suyu veriliyor.

körfez

Körfeze hayat verecek proje başladı

Bünyesinde Mudanya, Güzelyalı, Altıntaş, Kurşunlu, Gemsaz, Küçükkumla, Büyükkumla ve Karacaali’de terfi istasyonları, 81.2 kilometre yağmursuyu ve kanalizasyon hattı, Küçükkumla, Gemlik Karsak, Kurşunlu ve Mudanya’ya 4 adet arıtma tesisi ve 2 adet derin deniz deşarj sistemi bulunan yaklaşık 140 milyon TL’lik yatırım Gemlik, Mudanya, Güzelyalı ve Gemsaz’da eş zamanlı olarak başlatıldı.

yaylacıkdepo

Yeni depolarla su sorunu yaşanmıyor

Özellikle yaz aylarında tatilcilerin de gelmesiyle birlikte artan nüfusa bağlı olarak yaşanan su sorunu Aydınpınar, Kaymakoba, Küçükyenice- Dedeköy, Yaylacık ve Bademli’ye yapılan su deposu inşaatlarıyla ortadan kalkıyor.

mudanya derin deşarj

Ön arıtma ve derin deniz deşarjı tesisi

25.000 m3/ gün kapasiteli Derin Deniz Deşarjı sistemi, Mudanya’da yapılacak olan Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi ile entegre edilecek.

deniz temizleme aracı1

Deniz yüzeyi sürekli temizleniyor

Mudanya ve Gemlik sahillerinin katı ve sıvı atıklardan tamamen arındırılması için satın alınan deniz yüzeyi temizleme araçları, Mudanya’da sürekli deniz yüzeyini temizliyor

bademli dere (2)

Bademli Deresi ıslah çalışması

Bursa´nın en seçkin semti olarak bilinmesine rağmen alt yapı yönünden fakir kalan Bademli’deki Bademli Deresi´ni çevreleyen 500 metrelik alanda dere ıslah ve çevre düzenleme çalışması yapıldı.

sahil temizleme 1

Sahil temizleme çalışmaları

Mudanya sahil bandındaki tüm yerleşim birimleri ayrı ayrı ele alınıyor. Bakımsızlık nedeniyle çürüyen, yer yer kırılan iskeleler yeniden onarılarak halkın  kullanımına açılıyor.

TİRİLYE ATATÜRK PARKI DÜZENLEME2

Tirilye Atatürk Parkı Düzenleme Projesi

Tirilye Atatürk Parkı’nın yeniden düzenlenmesine ilişkin proje çalışmaları tamamlanırken, uygulama ile birlikte park, bölgeye ayrı bir değer katacak.

Esence sahili temizlendi

Büyükşehir Belediyesi Sahil Hizmetleri Daire Başkanlığı’na bağlı ekipler, hem plajda hem de deniz içinde temizlik çalışması yaptı. Özel bir makine ile plajda kirliliğe yol açan atıklar toplanırken, kum da elenerek sahildeki kum kalitesi artırıldı. Öte yandan deniz içinde kıyıya yakın bölümlerde oluşan yosunlar da toplanarak, denizin temiz bir görünüm kazanması sağlandı.

heyelan

Heyelanlı bölge artık daha güvenli

Güzelyalı Mahallesi’nde heyelan riski bulunan binaların yıkımını yaptıktan sonra fore kazıklarla zemin sağlamlaştırıldı. Heyelan riski bulunan bölgede yer alan 7 bina yıkılarak, toplam 77 adet fore kazıkla zemin daha güvenli hale getirildi.

suuuçtu

Suuçtu Şelalesi

Suuçtu Şelalesi’nin turizme kazandırılması yönündeki çalışmalara başlandı. Bu amaçla Suuçtu Şelalesi koruma alanı etüdüne ilişkin raporu tamamlandı.

buski2

Altyapı sil baştan yenileniyor

İlçe genelinde başlatılan altyapı çalışmaları kapsamında BUSKİ tarafından 30 kilometre içme suyu hattı, 6 kilometre kanalizasyon hattı ve 230 metre de yağmur suyu hattı imalatı gerçekleştirildi. Daha önce Özel İdare tarafından yürütülen köy içi yolların parke taşla döşenmesi çalışmaları, Bütünşehir yasasının ardından Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülüyor. Çalışmalar kapsamında gerek ilçe merkezindeki yaya kaldırımları ve tretuvarlar gerekse mahalle merkezlerinin parke taşla döşenmesi çalışmaları devam ediyor.

uluabat projesi render

Uluabat Ekolojik Turizm Parkı

Yaklaşık 4 milyon metrekare alanı kapsayan proje, bütünüyle doğal dengenin korunması esaslarına göre hazırlandı. Proje kapsamında Kocadere Kanalı tekne turlarına açılırken, belirli bölgelere ağaç iskeleler yerleştirilecek. Hobi bahçeleri, kırsal yaşam merkezleri, bisiklet ve yürüyüş yollarının yer alacağı proje kapsamında bölge halkının yöresel ürünlerini satabileceği küçük stantlar bulunacak. Ekoloji parkı bünyesinde de endemik bitki bahçeleri, kuş gözlem kuleleri, doğal hayatı koruma ve tanıtım merkezleri, botanik ve zooloji bilgilendirme birimleri, göl sporları merkezi ve kamp alanları bulunacak.

ALMAN KANALI NISAN 2015 (2)

Dere ıslah ve rekreasyon projeleri

Merkez ilçelerde bugüne kadar 69 kilometre dere temizliği ve 45 kilometre de dere ıslahı yapan Büyükşehir belediyesi, Kirmasti Çayı’nın ıslah projelerini de hazırladı.

buski2

Altyapı sil baştan yenileniyor

İlçe genelinde başlatılan altyapı çalışmaları kapsamında BUSKİ tarafından 29.544 metre içme suyu hattı, 53 metre kanalizasyon hattı imalatı gerçekleştirildi. Daha önce Özel İdare tarafından yürütülen köy içi yolların parke taşla döşenmesi çalışmaları, Bütünşehir yasasının ardından Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülüyor. Çalışmalar kapsamında gerek ilçe merkezindeki yaya kaldırımları ve tretuvarlar gerekse mahalle merkezlerinin parke taşla döşenmesi çalışmaları devam ediyor.

Altyapıya büyük yatırım

İçme suyu ihtiyacını karşılaması amacıyla bir adet depo yapıldı. İlçeye kazandırılan arıtma tesisi ile kanalizasyon atıklarının doğrudan doğaya deşarjının önüne geçildi.

ALMAN KANALI NISAN 2015 (2)

Dere ıslah ve rekreasyon projeleri

Merkez ilçelerde bugüne kadar 69 kilometre dere temizliği ve 45 kilometre de dere ıslahı yapan Büyükşehir belediyesi, Orhaneli ilçesindeki derelerin de ıslahına ilişkin projeleri hazırladı.

014

Çamlık mevkii sahil düzenleme

Orhangazi sahil bandı çamlık mevkii alanı avan projeleri tamamlanırken, yaklaşık maliyet hesaplamaları yapılıyor.

Keramet Kaplıcaları çevre düzenleme

Bursa’nın sahip olduğu tüm doğal değerleri turizme kazandırma hedefinde olan Büyükşehir Belediyesi, Orhangazi ilçesindeki Keramet kaplıcalarını da ayrıcalıklı bir projeyle ülke vitrine çıkaracak.

kent meydanı (1)

Orhangazi Kent Meydanı

Marmarabirlik’e ait 16 bin metrekarelik arazinin kamulaştırmasını tamamlayan Büyükşehir Belediyesi ilçeye kent meydanı kazandırılması için çalışmaları başlattı.

buski2

Altyapı sil baştan yenileniyor

İlçe genelinde başlatılan altyapı çalışmaları kapsamında BUSKİ tarafından 1.366 metre içme suyu hattı, 23.084 metre kanalizasyon hattı ve 5.356 metre de yağmur suyu hattı imalatı gerçekleştirildi. Daha önce Özel İdare tarafından yürütülen köy içi yolların parke taşla döşenmesi çalışmaları, Bütünşehir yasasının ardından Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülüyor. Çalışmalar kapsamında gerek ilçe merkezindeki yaya kaldırımları ve tretuvarlar gerekse mahalle merkezlerinin parke taşla döşenmesi çalışmaları devam ediyor.

kocadere

Dere ıslah ve rekreasyon projeleri

Merkez ilçelerde bugüne kadar 69 kilometre dere temizliği ve 45 kilometre de dere ıslahı yapan Büyükşehir Belediyesi, Orhangazi sınırlarındaki tüm derelerde yapılacak ıslah projelerini de hazırladı.

Üreğil su kanalı ile su baskınlarına son

Her yağmurda sel baskınlarına neden olan ve trafik kazalarının yaşandığı Üreğil Mahallesi yapılan su kanalı ile baskınlardan kurtuluyor.

9 copy

Yenişehir Kent Parkı

İlçe merkezine yapılacak Kent Parkı, güvenlik, sağlık ve spor alanları, çocuk oyun ve piknik alanı, kafe, otopark ve cami meydanı ile ilçeye değer katacak.

saat kulesi

Saat Kulesi ve çevresi cephe düzenleme

Sultan II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 30. yılında (1906) yaptırıldığı belirtilen ve Yenişehir’in en önemli simgesi olan saat kulesi ve çevresinde yapılacak cephe sağlıklaştırma çalışmaları, ilçeye vizyon katacak.

buski2

Altyapı sil baştan yenileniyor

İlçe genelinde başlatılan altyapı çalışmaları kapsamında BUSKİ tarafından 13.762 metre içme suyu hattı ve 4.278 metre kanalizasyon hattı imalatı  gerçekleştirildi. Daha önce Özel İdare tarafından yürütülen köy içi yolların parke taşla döşenmesi çalışmaları, Bütünşehir yasasının ardından Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülüyor. Çalışmalar kapsamında gerek ilçe merkezindeki yaya kaldırımları ve tretuvarlar gerekse mahalle merkezlerinin parke taşla döşenmesi çalışmaları devam ediyor.

İçme suyu Büyükşehir güvencesinde

Söylemiş ve Fidanlık’ta 200 metreküp hacimli iki ayrı su deposunun inşaatına başlanırken, depolardaki suyun ilçeye ulaştırılmasını sağlayacak isale hattının da tamamlanmasıyla ilçede yaşanan içme suyu sorununa köklü çözüm getiriliyor.

ALTIPARMAK STADYUM MEYDANI MART 2015 (1)

Altıparmak-Stadyum Meydanı

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası katkılarıyla yaptırılan Altıparmak şelaleli meydan düzenlemesi tamamlandı. Yüzen taşlar heykelinin de bulunduğu meydan bölgeye değer kattı.

ORHANGAZİ meydanı 3

Orhangazi Meydanı kentsel tasarım projesi

Zamanın olumsuz etkileriyle görsel ve fonksiyonel bozulmalar yaşanan meydanı yakın çevresiyle birlikte tarihi kimliğine ve vatandaşların ihtiyaçlarına hizmet edecek şekilde yeniden düzenlenmesi amacıyla proje yarışması düzendi. ‘Orhangazi Meydanı ve Çevresi Kentsel Tasarım Proje Yarışması’na katılan 61 eser arasında ilk 3 derecenin yanı sıra 5 eser mansiyona, 5 eser de satın almaya layık görüldü.